Politici se kvůli ceně benzinu přou o spotřební daň
Ceny benzinu v Česku nadále stoupají. Litr naturalu se prodává v průměru za 32 korun 20 haléřů. Místy ale stojí více než 34 korun. Opoziční ODS proto navrhuje snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Vládní sociální demokraté to ale odmítají s tím, že je to jen populistické gesto. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.
Tím, kdo snížení spotřební daně navrhuje, je ODS. Proč? "My na tuto situaci chceme reagovat jednoduchým způsobem - říci, že příjmy státu z pohonných hmot jsou v tuto chvíli už dost velké a jsou dost velkou zátěží finální ceny. Stát by se neměl přiživovat na zvyšování ceny ropy tím, že do státního rozpočtu z těch zvýšených cen plynou další a další prostředky," řekl mi stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Podle něj je reálné snížit spotřební daň u benzinu o 1 korunu 30 haléřů, což by se podle odhadů ODS projevilo snížením finální ceny až o 2 koruny 50 haléřů. "Stát by o nic nepřišel. Dál by vybíral to, co vybírá. A zákazníci by měli o tuto částku sníženou cenu," dodává Vlastimil Tlustý. Občanští demokraté připravují pozměňovací návrh, který by snížení spotřební daně umožnil. Pokud ODS pro svůj návrh najde podporu v parlamentu, bylo by podle Vlastimila Tlustého možné snížit spotřební daň už v listopadu nebo v prosinci.
Vláda ale se snížením spotřební daně na benzin rozhodně nepočítá a koaliční strany se k návrhu ODS staví kriticky. Podle výpočtů ministerstva financí by totiž snížení spotřební daně prohloubilo schodek státního rozpočtu - při snížení spotřební daně o 2 koruny na litr benzinu by podle Bohuslava Sobotky přišel stát o 13 miliard korun, při snížení o 3 koruny dokonce o 20 miliard. Tím by se prý snížil státní příspěvek na budování a opravu dopravní infrastruktury. "Ten výpadek 13-20 miliard korun by nebyl žádným způsobem kompenzován. To znamená, že by se zvýšil deficit státního rozpočtu. A v konečném důsledku by se to pro daňové poplatníky prodražilo, protože ten dluh by se v budoucnu musel nějakým způsobem financovat," uvedl Bohuslav Sobotka.
S tímto argumentem ale rozhodně nesouhlasí ekonom Miroslav Ševčík: "Pan ministr financí se mnohdy mýlí a mýlí se i v tomto případě. Kdybychom při zvýšené ceně benzinu snížili spotřební daň o dvě koruny, bude to kompenzováno nárůstem příjmů z DPH. Takže pan ministr neříká pravdu, když tvrdí, že by tímto snížením vznikla díra v rozpočtu. Není tomu tak, protože naopak dojde ke zvýšení výběru DPH z vyšší ceny benzinu."
Ministr financí Bohuslav Sobotka věří, že se situace během několika týdnů - v závislosti na tom, jak budou uváděny do provozu americké rafinerie - uklidní. Vláda zatím hodlá pomoci alespoň zdravotně postiženým, kteří už nyní pobírají příspěvek na dopravu. Roční příspěvek se jim zvedne až o 776 korun, což představuje přibližně dva litry benzinu měsíčně.