ČSSD možná prosadí snížení spotřební daně u pohonných hmot

Benzín a nafta by měly podle představ ČSSD zlevnit, a to tím, že se sníží spotřební daň na tyto produkty. Poslanci mají příští týden o tomto návrhu definitivně rozhodnout příští týden. Diskuse ale probíhá ve znamení prudkého názorového střetu mezi vládou a opozicí. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

S návrhem zákona na snížení spotřební daně z pohonných hmot přišli sociální demokraté loni v létě, když se ceny benzinu blížily 35 korunám. Jenže od léta, jak známo, ceny pohonných hmot spadly téměř o třetinu. ČSSD se však svého úmyslu nechce vzdát. Podle stínového ministra průmyslu, poslance Milana Urbana, má takový krok smysl i dnes.

„V české republice platíme za litr benzinu nebo nafty vyšší spotřební daň, než jaká platí v Evropské unii. Je tedy úplně jedno, jestli je to v době, kdy ropa stojí 150 dolarů za barel nebo 80 nebo 40. Ta určitá nespravedlnost ve spotřební dani se musí narovnat. V době krize je možná ten důvod ještě zřetelnější.“

Spotřební daň je nyní stanovena pevnou částkou necelých 12 korun u benzinu a deset korun u nafty. Cena pohonných hmot je dále ovlivněna daní z přidané hodnoty ve výši 19 procent a samozřejmě cenou ropy, náklady rafinerií a distributorů. ČSSD navrhuje snížit pevnou sazbu spotřební daně o 2,50 Kč za litr u benzinu a o dvě koruny u nafty. Občanům prý zůstane více peněz v kapsách a budou je moci utratit. Tím by podpořili domácí poptávku a pomohli ekonomice v boji s krizí.

„Neříkám, že je to věc, která zachrání české hospodářství, ale je to jeden z dílčích kroků. Dokonce bych řekl první krok v parlamentu, který řeší důsledky hospodářské krize.“

Tvrdí Milan Urban. Úprava daní je skutečně jednou z nejrychlejších a potenciálně neúčinnějších zbraní v době, kdy chce stát oživit ekonomiku. Jde o to, zda návrh ČSSD je tím správným impulsem. Vládní koalice je ostře proti. Ministr financí Miroslav Kalousek odmítá považovat snížení spotřební daně za nejúčinnější nástroj v boji proti krizi. A jak řekl, jestliže si to někdo myslí, „ať sežere diplom, pokud ho má“. Ekonomický expert ODS, poslanec Michal Doktor, poukazuje na to, že státní rozpočet by v době krize přišel o 18 miliard korun a občané by přitom snížení spotřební daně ani nepocítili.

Milan Urban,  foto: autor
„Návrh pana poslance Urbana a jeho kolegů znamená to velké riziko, kdy sice dojde ke snížení spotřební daně, ale v konečných cenách se to neobjeví. Opravdu kurs koruny, cena ropy na světových trzích jsou daleko mocnějšími hybateli než poslanci sociální demokracie i celého parlamentu.“

Zkrátka, o snížení spotřební daně by si pouze zvýšili své marže prodejci pohonných hmot. Milan Urban ale argumentuje silným tlakem konkurence na trhu. Právě ten tlak by cenu pohonných hmot snížil. A negativní dopad na státní rozpočet by prý nebyl větší než u některých vládních návrhů.

„Když ODS navrhuje, že vrátí některým podnikatelům daň za rok 2007, je to daleko horší návrh s dopady do státního rozpočtu. Když ODS navrhovala snížení daně podnikatelům na 15 procent, šlo o výpadek 25 miliard a ministr financí ani nemrkl okem. Řekl ano.“

Poslanec ODS Michal Doktor ale zastává názor, že nejefektivnější je vždy snižovat přímé daně. A to je i záměr vlády.

„Samozřejmě by se měly snižovat přímé daně, respektive odvody vázané na mzdu, daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Mimochodem také proto, že představují daleko větší zátěž než zátěž spočívající například z pohonných hmot v kalkulovaných cenách.“

O návrhu ČSSD by se mělo hlasovat v závěrečném čtení příští týden. A chce ho podpořit i poslanec ODS a někdejší ministr financí Vlastimil. Tlustý. Mimochodem, v létě roku 2005 navrhla ODS snížení spotřebních daní u pohonných hmot kvůli růstu jejich ceny. Jenže v té době byla ODS v opozici. Tehdejší šéf ČSSD Stanislav Gross označil návrh ODS za nemístný populismus.