Političtí hrdinové podle Mareše a Stoniše

mares_politicke_obludy.jpg

Karikaturista Štěpán Mareš se proslavil zejména tím, že po dlouhá léta dává podobu satirickému komiksu Zelený Raoul na stránkách časopisu Reflex. Publikuje ale i v denním tisku, ilustruje knihy, pracuje na objednávku konkrétních zadavatelů. Ve volném čase pro odreagování se věnuje olejomalbě ve stylu fantaskního realismu. Na pulty knihkupectví se právě dostává kniha Politické (o)bludy, shrnující to nejlepší z Marešovy novinové tvorby. Zeptali jsme se Štěpána Mareše, zda na vtipech s někým spolupracuje.

"Vymýšlečem konkrétně těchto vtipů je v knize Politické (o)bludy je novinář Marek Stoniš. A já je v uvozovkách "jen kreslím". Ale dávám do toho svoji invenci, takové ty vtípky v druhém plánu a tak dále. Čemu se lidi zasmějí, co je na pozadí, jak je ten člověk ztvárněný, jak to takzvaně ta kamera zabere. Knížka má tuším 204 stran a z toho je téměř 200 samostaných vtipů. Nejsou to kresby původní, jenom pro tuhle knížku, ale vznikaly během posledních dvou a půl roku pro jeden z deníků a my jsme z toho udělali výběr."

Podle jakých kritérií se výběr prováděl?

"Ono je těžké vybírat, protože každému se líbí něco jiného. My jsme se snažili vybírat podle toho, aby ten vtip ještě dneska a zítra a snad i za půl roku někomu něco říkal, to znamená že v hlavních rolích těch fórů vystupují nejznámější a nejslavnější politikové, ať už nejslavnější v dobrém či špatném slova smyslu, ať je to pan Topolánek, pan Paroubek, pan Havel. Podle toho: aby vtip přežil, aby žil dlouho a aby hlavně byl vtipný. Což si tedy neskromně myslíme, že opravdu vtipné jsou."

Štěpán Mareš pro časopisy i na zakázku nakreslí přibližně 45 obrázků týdně. Nejtěžší na jeho práci je prý neustálé sledování novin a médií.

"Moje práce mě baví, baví mě kreslení vtipů, karikatur i portrétů, ale někdy bych to některým lidem nepřál. Protože to je děs číst pořád neustále tady o těch lidech a jejich aférách, problémech a nových a nových skandálech."

V rámci odpočinku teď Mareš připravuje pro Česká centra ve světě detektivní akční komiks "s Tomášem Hanákem v hlavní roli".