Polívka na ME v Lipsku bez medailových ambicí

polivka_ondrej1.jpg

Moderní pětibojaře čeká v závěru června ME. Jedním z favoritů na medaili bude i český reprezentant Ondřej Polívka, který už dvakrát triumfoval v závodech SP. Jak uslyšíte v následujících minutách, on sám si však tuto roli vůbec nechce připustit.

Ondřej Polívka, foto: ČTK
Celá světová špička moderního pětiboje si musí zvykat na nová pravidla. Úvodní disciplína - střelba - už neprobíhá samostatně, ale spojila se se závěrečným během. Ondřej Polívka, který je mimochodem jediným borcem, který dokázal triumfovat ve SP jak při starých, tak i nových pravidlech, na této změně vidí pozitiva i negativa.

"Určitě střelba byla ve starém formátu moje dobrá disciplína a s během jsem také neměl problém. Co se týká negativ, tak zatím to není úplně zažité a zkouší se, co bude dobré pro budoucnost."

Zamýšlené zatraktivnění tohoto náročného sportu se podle Polívky zatím spíše nedaří.

"Teoreticky by mohl být atraktivnější, ale při posledním závodu byla střelnice v jezdecké hale, kam se vešlo asi padesát diváků, takže z tohoto pohledu, když se na to nikdo nekouká, tak není co řešit."

Polívka se nejen skvěle adaptoval na nová pravidla, ale také na rozmarné povětrnostní podmínky. Zatímco v anglickém Millfieldu vyhrál v chladu a dešti, jeho káhirský triumf se zrodil z prachu a vedra.

"Déšť mi nevadil, spíše naopak - člověka to osvěžuje. Ovšem v novém formátu je lepší bezvětří a podmínky, které byly v Káhiře, protože za britských podmínek by se vůbec nedalo střílet."

V rozpisu SP jsou zajímavé destinace - Káhira, Rio de Janeiro atd. Je příjemné cestovat po celé zeměkouli a poznávat exotická města?

"Možnosti poznávat města jsou omezené, protože mezi semifinále a finále většinou regenerujeme nebo odpočíváme na hotelu. V Káhiře jsme měli štěstí, protože jsme měli před odletem asi šest hodin času a tak jsme zajeli k pyramidám a viděli alespoň něco."

Která destinace byla podle vás nejhezčí?

"Určitě ne Káhira, tam bylo hodně prachu a špíny. Stejné to bylo v Číně. Spíše mám rád Anglii a Francii."

A váš cestovatelský sen?

"Rád se podívám na místa, kde jsem ještě nebyl. Například to Rio nebo příští rok do Ameriky a Austrálie."

Stejně jako jeho reprezentačního kolegu a zároveň světového šampiona Michala Sedleckého pojí Polívku stejné začátky. K modernímu pětiboji se propracoval z plaveckého bazénu.

"Přived mě k němu kamarád ze ZŠ. Předtím jsem závodně plaval, ale to už mě nebavilo, tak mi kamarád nabídl, ať zkusím moderní pětiboj. No a zůstal jsem u toho."

Kdo by se však domníval, že plavání je pro Ondřeje nejoblíbenější disciplínou různorodého moderního pětiboje, ten by se šeredně mýlil.

"Nejraději, to se říct nedá. Záleží na tréninkovém období. Jsou i dny, kdy mám plavání nejraději, ale z toho se mi do bazénu vůbec nechce. U nás se nejvíce bodů dá ztratit na koni a u mě osobně také v šermu. Ale, že bych se těchto disciplín bál, to zase ne."

Jestli se něčemu Ondřej Polívka před nadcházejícím ME v Lipsku sveřepě brání, tak je to role favorita.

"Já psychiku moc neprožívám, protože zvláště v moderním pětiboji se to hodně přelévá, takže nějaký favorit - nefavorit, to vůbec nehraje roli."

S jakým výsledkem budete spokojený?

"I s něčím menším. Kdybych byl na Evropě do 15. místa, tak budu spokojený, ale moc s tím nepočítám."

Takže o medailích se vám zatím ani nezdá?

"To zase ne. amozřejmě bych byl rád, ale když to vezmu z reálné stránky, tak se tam sejde ještě lepší konkurence než na SP, takže za tu patnáctku, desítku budu velice rád."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio