Pomoc Ukrajincům nabízí města, firmy i vysoké školy. Lidé darují peníze

Česká města se připravují na pomoc případným prchlíkům z Ukrajiny. Studejní programy nabízejí i vysoké školy. Lidé darují peníze.

Foto: Michaela Říhová,  ČTK

Pražský magistrát má připraveno pro případné uprchlíky z Ukrajiny 2420 lůžek. Nachystány jsou autobusy a aktivováno asistenční centrum pomoci. Praha také pošle přes neziskovou organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc Ukrajině deset milionů korun.

Desítky bytů pro případ příchodu lidí z Ukrajiny vyčlení také Brno. Brno plánuje vypovědět partnerství ruským městům Moskva a Voroněž. Ukrajincům chystá i další pomoc například v podobně léků a případně financí.

Svaz průmyslu jedná o udělování víz pro Ukrajince i jejich rodiny

Pomoc nabízí i firmy, kde Ukrajinci pracují. Například viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj dnes na Twitteru informoval, že ve středu jednali představitelé svazu s ukrajinskými kolegy, kterým slíbili, že jim pomohou přivést jejich rodiny. „Nedovedu si představit, co prožívají," uvedl.

Mnohé podniky začaly podle Svazu průmyslu a dopravy (SP) oslovovat své pracovníky ukrajinského původu, aby je ujistily o podpoře a připravenosti pomáhat v závislosti na vývoji situace. Prezident svazu Jaroslav Hanák upozornil, že svaz jedná s příslušnými úřady a podniká potřebné kroky v otázce udělování víz pracovníkům z Ukrajiny a jejich rodinám.

Na případnou pomoc zraněným z konfliktu na Ukrajině se připravuje také například Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. ČTK to dnes řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. "Jsme zapojeni do programu Medevac a již v minulosti jsme v nemocnici léčili pacienty z oblastí zasažených boji. Na ranní schůzce jsme o situaci jednali se zástupci chirurgických oborů, abychom byli v případě potřeby dostatečně připraveni," uvedl dnes ředitel FN Hradec Králové Vladimír Palička.

Lidé dali za dva dny přes portál Darujme.cz na pomoc Ukrajině přes 10 mil Kč

Foto: Christian Dubovan,  Unsplash

Za poslední dva dny lidé v Česku darovali ve sbírkách na pomoc Ukrajině na portálu Darujme.cz přes deset milionů korun. ČTK to sdělila Nadace Via, která dárcovský portál provozuje. Dodala, že sbírky po vyhrocení situace na Ukrajině tento týden vyhlásily Charita ČR, ADRA, organizace Post Bellum či UNICEF. Pokračuje sbírka společnosti Člověk v tísni.

"Za poslední dva dny přispěli Češi více než deseti miliony korun a další dary přibývají," uvedla Hana Morávková z Nadace Via. Podle ní organizace na eskalaci situace na Ukrajině zareagovaly rychlým zahájením sbírek. Jednotlivé sbírkové akce je možné najít na adrese www.darujme.cz/ukrajina.

Pomoc nabízí i univerzity

Pomoc Ukrajincům nabízí i české univerzity. Například Univerzita Palackého v Olomouci je kvůli ruskému útoku na Ukrajinu připravena pomoci svým ukrajinským studentům i zaměstnancům, kteří pobývají v Olomouci. Na Univerzitě Palackého nyní působí 150 studentů a 20 zaměstnanců z Ukrajiny.Mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant dnes ČTK řekl, že univerzita je připravena ukrajinských studentům a zaměstnancům nabídnout psychologickou a právní pomoc, připraveni jsou i tlumočníci. V úvahu připadají mimořádná stipendia pro ukrajinské studenty. Univerzita by také mohla studentům z Ukrajiny nabídnout stáže prostřednictvím projektu Erasmus+.

Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) chce posluchačům ukrajinských vysokých škol nabídnout možnost studia na zlínské univerzitě. UTB připravuje stipendijní program. Na zlínské univerzitě je nyní 45 studentů z Ukrajiny.