Poslanci schválili odškodnění odbojářů a vězňů komunismu

Poslanecká sněmovna schválila v úterý senátní verzi zákona, který umožní odškodnění příslušníků českého protifašistického odboje a politických vězňů komunistického režimu. Informuje Kateřina Brezovská.

Sněmovna hlasovala o předloze poté, co ji dostala zpět od senátorů, kteří do ní navrhli změny. Poslanci souhlasili s tím, že lhůta, v níž budou moci lidé požádat o odškodnění, se prodlouží do 31. prosince 2002. Přijetí zákona ocenil poslanec za ODS Marek Benda jehož rodina patřila k předním bojovníkům proti komunistickému režimu. Marek Benda také upřesnil okruh oprávněných osob, kterých se odškodnění bude týkat.

"Účastníci druhého odboje z druhé světové války, kteří už nebyli odškodněni, to znamená toho vnitřního odboje. A političtí vězni, nebo osoby rehabilitované podle rehabilitačních předpisů z let 1990 - 92, političtí vězni komunistického režimu z let 1948 až 1989. Současně také vdovy a vdovci po obou těchto kategoriích osob, kteří s nimi žili v manželství v době trvání té persekuce, nikoli, kteří do něj vstoupili později."

Odbojáři mají podle zákona dostat i více než 120.000 korun - částka se má odvíjet od délky odbojové činnosti, případně od toho, zda byli zraněni. Obdobně se má zákon vztahovat na politické vězně, u kterých bude hrát roli délka věznění. Zákon se týká i lidí, kteří se kvůli rasovému pronásledování nejméně tři měsíce skrývali. Odškodnění dostanou, pokud dosud nebyli odškodněni jiným zákonem. Zákon se bude vztahovat také na české občany, kteří byli z rasových nebo náboženských důvodů soustředěni do vojenských pracovních táborů. Spokojenost s přijetím zákona vyjádřil sociálnědemokratický poslanec Radim Turek, který byl jedním z autorů jeho původní verze. K tomu, odkud se budou čerpat peníze pro osoby, jichž se zákon týká, mimo jiné řekl: "vzhledem k tomu, že ani ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla, ani ministr financí Jiří Rusnok nějak výrazně neprotestovali, tak předpokládám, že jsou schopni ty finance najít tak, abychom důstojně zabezpečili naplnění tohoto zákona."

Zákon o odškodnění ještě musí posoudit prezident republiky. Je však velmi pravděpodobné, že tuto legislativní normu podepíše - nedávno v Senátu ji totiž podpořil.

"Toto odškodnění, které především investujeme sami do sebe, do jakéhosi hodnotového pokladu naší státnosti, naší demokracie. Domnívám se, že kvůli sobě samým, kvůli svému čistému svědomí, kvůli svému vlastnímu názoru na svou vlastní minulost tento zákon přijímáme."