Poslanci se přou o daň z přidané hodnoty

Ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a ministr kultury Pavel Dostál na schůzi PSP ČR o DPH, foto: ČTK

Téměř sedm hodin jednali ve středu čeští poslanci o ostře sledovaném zákonu o změnách v dani z přidané hodnoty, který je jedním z klíčových zákonů takzvané druhé vlny vládní reformy veřejných financí. Novela zákona přijata nebyla, ale má velkou šanci na konečné schválení příští týden. Opozici se nepodařilo prosadit její zamítnutí.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a ministr kultury Pavel Dostál na schůzi PSP ČR o DPH, foto: ČTK
Jádrem návrhu změn DPH, na kterém se dohodla koalice, je snížení základní dvaadvacetiprocentní daňové sazby na 19 procent. Do této sazby se však přesunou některé výrobky a služby, které byly dosud zatíženy daní pětiprocentní a logicky tak dojde k jejich zdražení o 14 procent. Ke změně sazby DPH by mělo dojít už od 1.května. Šéfa opozičního poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého průběh projednávání zklamal.

"Zdraží se vše, co bude přeřazeno do sazby vyšší. Sama vláda říká, že takto potřebuje získat prostředky pro rozpočet a celková bilance pro občany je negativní. Stát více vybere, než kolik v dodatečných opatřeních rozdá."

Změnami v DPH chce vláda získat v příštím roce navíc 17 miliard korun. Sociálně slabým slibuje vláda kompenzaci jednorázovými dávkami a dalšími úlevami. Ministr financí Bohuslav Sobotka věří, že zákon projde v navržené podobě.

"Předpokládám, že sněmovna schválí tento návrh, protože je to sociálně vyvážený kompromis."

Výsledkem dlouhé diskuse je 299 pozměňovacích návrhů. Boj se vede především o to, které výrobky nebo služby zůstanou ve zvýhodněné pětiprocentní sazbě. Komunisté navrhují čistírny, kadeřníky a opravny obuvi ODS například krmivo pro malá domácí zvířata, toaletní papír či ubrousky, ale i časopisy. Více poslanec Martin Kocourek.

"Připadá mně nelogické, že knihy a noviny mají zůstat ve snížené sazbě a časopisy mají zdražit. Pokud se tato disproporce vyřeší, zákon bych podpořil."

Už nyní je jisté, že od května zdraží jídlo v restauracích, ve školních a závodních jídelnách nebo hygienické potřeby. Oproti původním dohodám koalice by naopak nemělo DPH růst u vstupenek do kin a divadel a do konce roku nebudou muset zdražovat ani hotely.