Poslanci se sešli na poslední schůzi sněmovny

V úterý začala poslední řádná schůze Poslanecké sněmovny v tomto volebním období. Levici se na ní podařilo prosadit zvýšení mateřské i protikorupční balíček. Těsně před volbami chtějí poslanci ještě hlasovat o přímé volbě prezidenta. Souhrn informací z jednání sněmovny přináší Milena Štráfeldová:

Původně se měli poslanci zabývat jen zákony, které vetoval prezident nebo Senát. Jedním z takových zákonů bylo i zvýšení mateřské na úroveň z r. 2009. Prezident je odmítl podepsat, levice však spolu se zelenými a lidovci jeho veto přehlasovala. Mateřská se tak zvýší už od června. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky dostanou maminky během několika týdnů i doplatek za uplynulé měsíce:

"Uděláme všechno pro to, aby to bylo co nejdříve, s nasazením přesčasové práce a dalších možností, které máme."

Podle stejné normy se budou znovu proplácet i první tři dny nemocenské. Proti zvýšení mateřské, které přijde zhruba na dvě miliardy korun, byla sněmovní pravice. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska tak opět naroste státní dluh:

"Komunisté, lidovci a sociální demokraté tak rozhodli, že číslo na té mé složence bude zase o něco vyšší."

Poslanci také schválili vládní protikorupční balíček. Ve sněmovně jej kromě ČSSD podpořili i zelení, většina komunistů a část lidovců. Občanští demokraté se odmítli debaty účastnit. Normu teď dostane Senát, ten ji však pravděpodobně poslancům vrátí. Zákon tak "spadne pod stůl", protože noví poslanci se k němu už vracet nemohou. Ministr vnitra Martin Pecina byl přesto s hlasováním spokojený.

"Já jsem hrozně rád, že to prošlo a že z toho nikdo neudělal předvolební mítink, protože je to příliš vážné téma na to, aby se zneužívalo. Já myslím, že důležité je, že policie bude zase mít v rukou nástroje, které potřebuje."

Poslanci také schválili zákon, podle něhož obce budou moci vybírat poplatek za každý výherní hrací přístroj na svém území. Umožňuje jim to novela zákona o podpoře sportu. S výsledkem hlasování byl spokojený senátor ODS Jaroslav Kubera:

"Obcím to dává možnost se rozumně rozhodnout, nezakázat úplně všechno, ale zakázat to třeba v určitých místech, v určitých částech. Získat tak peníze, kterých mají obce nedostatek, a umožnit tak další podporu sportu."

Poslanci naopak neschválili zákon, podle kterého měly být veškeré informace o veřejných zakázkách na internetu. Zákon o veřejných zakázkách vrátili sněmovně senátoři s tím, že norma není dobře připravená.

Schůze měla pokračovat ve středu, poslanci ji ale přerušili do příštího čtvrtka. Znovu se tak sejdou pouhý den před volbami. Jednat budou o přimíchávání biosložek do benzínu a nafty:

"A pak je tady ohromná příležitost pro pravicové strany, aby hlasovaly také pro přijetí našeho návrhu, který se týká prezidentské volby."

dodal k hlasování o přímé volbě prezidenta šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.