Postupný návrat k normálnímu životu, Češi ještě v květnu venku odloží roušky

Foto: Christo Anestev, Pixabay / CC0

Česko bylo prvním evropským státem, který zavedl povinné nošení roušek na veřejnosti. Bylo to 19. března a ministerstvo zdravotnictví počítalo s tím, že bude platit do poloviny června. Vláda ale nyní rozhodla, že lidé budou moci chodit za určitých podmínek bez roušek na ulici nebo do parku už od 25. května. Povinné zakrytí dýchacích cest bude jen ve veřejných budovách nebo v hromadné dopravě.

Foto: Christo Anestev,  Pixabay / CC0

Adam Vojtěch,  foto: ČTK / Vít Šimánek
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) upřesnil, že odložit roušku na otevřených prostransvích by mělo být od 25. května možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti.

„Řešíme v tomto přechodném kroku situace, kdy lidé jsou osamoceni někde na procházce, není nikdo v blízké vzdálenosti kolem nich. V takových případech nebudou muset nosit roušku, v ostatních ano,“řekl ministr s tím, že termín byl zvolen po konzultaci s epidemiology. Roušku nebude nutné mít venku ani ve chvíli, pokud bude splněn rozestup nad dva metry od jiných lidí.

Co se týče povinnosti zakrývat si nos a ústa ve vnitřních prostorách, tedy v obchodech nebo MHD, podle Vojtěcha se změna opatření zatím nechystá. „To jsou skutečně rizikové provozy, kde se setkává velký počet lidí nablízko,“řekl. Za porušení nařízení i nedodržení dalších opatření proti koronaviru bude lidem hrozit na místě pokuta až 10 tisíc korun.

Od 25. května se počítá také například s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Povoleny by mohly být také hromadné akce s účastí do 500 lidí a na první stupeň základních škol se budou moci vrátit žáci ve skupinách maximálně po patnácti.

Reprodukční číslo

Ministr zdravotnictví také upozornil, že povolení nenosit roušky osamotě venku je nad rámec plánu uvolňování opatření, který vláda dříve představila. Zdůraznil, že je třeba sledovat, jak se šíření nemoci vyvíjí.

Roman Prymula,  foto: ČTK / Vít Šimánek
Podle náměstka ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly, je pro další rozvolňování zásadní, jak bude vypadat reprodukční číslo, které ukazuje, jak se koronavirus šíří. Pokud by průměrný počet nakažených jedním nemocným s covidem-19 převýšil číslo jedna, bude podle něj třeba pomalejší uvolňování přijatých opatření nebo návrat již zrušených.

"Vidíme, že v německých regionech přilehlých k ČR, například v Bavorsku, je situace výrazně horší než u nás," uvedl Prymula. Podle něj se to projevuje na vyšší nemocnosti covidem-19 na Chebsku nebo Domažlicku.

Zhoršení situace by podle Prymuly vyžadovalo rovněž posílení chytré karantény nebo větší zásahy v konkrétních regionech. Nebyla by to izolace celého regionu, ale třeba jen postiženého zařízení. "V tuto chvíli jsou ohniska ve zdravotnictví, sociální, ale i komerční sféře, ale ty jsme schopni efektivně izolovat," dodal epidemiolog.