Potomci slavných osobností se zúčastnili největší autogramiády

Dáša Deylová, snacha Rudolfa Deyla, foto: ČTK

Sto padesát potomků nebo příbuzných slavných osobností se v Praze vystřídalo při rekordní sedmihodinové autogramiádě. V knihokupectví Luxor zastupovali desítky známých českých umělců, vědců, spisovatelů a dalších celebrit dávné i nedávné minulosti. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Dáša Deylová,  snacha Rudolfa Deyla,  foto: ČTK
Agentura Dobrý den na akci fungovala jako rozhodčí. Vše zapisovala, aby mohla vystavit příslušný certifikát o vytvoření rekordu. Více už Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den.

"Byla to zvláštní autogramiáda bez autorů, protože účastníkem byli potomci slavných osobností národa českého. Bylo to 38 významných osobností. Všechny bychom je asi jmenovat nestihli, ale řekněme například Alois Jirásek, Antonín Dvořák, Mikoláš Aleš, Božena Němcová, Jan Jakub Ryba, Guth Jarkovský, Vladimír Menšík a spousta dalších. A tyto velikány našich dějin zastupovalo 56 jejich živoucích potomků v přímé linii."

Například Renata Němcová, třikrát pravnučka Boženy Němcové, je na své jméno hrdá. Není držitelkou žádných památek ani práv, ale své příbuzenství cítí jako morální závazek. Zájem o Boženu Němcovou a její texty podle ní neustává. Renata Němcová žije v Praze a je speciální pedagožkou, literatura ji velmi zajímá. Má díky věhlasu Boženy Němcové zkušenosti s médii, ale akci podobného typu zažila poprvé. A za tím, že se tato maxi autogramiáda mohla uskutečnit, stojí nestor českých knihkupců Vratislav Ebr.

Herec Jiří Prágr,  pravnuk Aloise Jiráska,  foto: ČTK
"Tak jsem přemýšlel udělat něco atypického, originálního a jednou když jsem šel večer z vinárny a byl jsem v takové povznesené náladě, tak jsem si říkal, co kdybych něco vymyslel. Za prvé jsem se spojil s dvojicí Vašek Filip a Líba Štědrá, ti dělali v televizi seriál Potomci slavných, a dali mě celou řadu adres. Nejzajímavější bylo vždycky povídat si s někým o kom člověk třeba ani neví. Například vnuk Aloise Jiráska, jistý doktor Václav Jirásek, tak se najednou dozvím, že jeho maminka byla popravena za Němců, protože přechovávala Julia Fučíka. Nebo jsem mluvil s Rabasem. Josef Rabas je syn krajináře Václava Rabase a z něj vyšlo, že jako mladý miloval motorky, je čtyřnásobný mistr světa."

Maxi autogramiáda potomků slavných osobností se dostala do knihy českých rekordů. Jak uvedl Josef Vaněk z agentury Dobrý den, nikde se nesešlo víc potomků slavných osobností.

"Nejenom, že se nikde nesešlo víc potomků slavných osobností, ale ani nevíme o tom, že by v ČR někdo nějakou podobnou akci organizoval, takže ta akce byla opravdu výjimečná a ojedinělá."

A co ve světě?

"Ve světě také nemáme žádné zprávy, že by se něco podobného uskutečnilo a vzhledem k tomu, že spravujeme českou databanku rekordů a českou knihu rekordů, tak jsme ani nijak zvlášť ve světě nepátrali."

S jakým ohlasem se setkala tato akce u lidí, kteří si přišli pro autogramy?

"Když řeknu, že bylo narváno, tak to asi bude odpovídat tomu, jak to tam vypadalo. Podle zpráv našich rozhodčích tam docházelo k zajímavým setkáním a momentům, kdy například potomek Jana Jakuba Ryby doložil dokonce, že má mezi svými předky i Jana Sladkého Kozinu a podobně, takže to setkání bylo určitě zajímavé."