Poúnoroví exulanti jsou větší vlastenci, říká studentka psychologie
Co vedlo exulanty po roce 1948 k často dramatickému odchodu z Československa? Co exilem získali a co naopak v cizině nejvíc postrádali? - Na to se zahraničních Čechů vyptává studentka psychologie Šárka Alföldi, která si psychologické aspekty našeho poválečného exilu vybrala jako téma své diplomové práce. Na 22. kongresu Společnosti pro vědy a umění v Olomouci s ní hovořila Milena Štráfeldová:
"Pracovní název zatím zní Psychologické aspekty českého nebo dá se říct i československého exilu a emigrace. Myslím, že tohle téma bylo už hodně zpracováno z pohledu historie, politologie a ostatních oborů, tak bych chtěla přispět se svojí troškou z pohledu psychologa."
Šárka Alföldi se nejprve zabývala poúnorovými exulanty, později ale oslovila i ty, kteří odešli po roce 1968 a v pozdějších letech. Natočila s nimi zhruba sedmdesát často několikahodinových psychologických rozhovorů. A v nich se exulanti někdy musejí vracet k hodně citlivým tématům:
"Podle mých zkušeností asi tak nejcitlivější otázka je, když se ptám, po čem se jim nejvíce stýskalo, když začali žít v zahraničí. Zpravidla se jim samozřejmě stýskalo po blízkých lidech, po rodičích, zejména po matce. To často rozesmutní i hodně otrlé muže."Z množství témat, které takové rozhovory nabízejí, si zatím Šárka Alföldi zvolila otázku, kde se dnes naši exulanti cítí doma. A s tím souvisí i vztah k původní vlasti:
"Lidé z roku 1948 mají myslím více rozvinuté národnostní cítění. Nechtěli přeci jenom naši vlast opustit a doufali, že se budou moci vrátit, jak jen to bude možné. Kdežto lidé, kteří odcházeli v roce 1968, a teď to vůbec nechci zlehčovat, některým tady hrozily velmi těžké podmínky, často i vězení, čili i v tom roce 1968 to byl exil, nebyla to vždycky emigrace, ale odcházeli s tím, že naši republiku nikdy neuvidí. A zatím se mi ukazuje, že možná ti lidé z roku 48 byli ochotni vlast vybojovat přeci jen trošku víc."
Psychologickými aspekty odchodu do exilu a traumaty, která exil přináší, se Šárka Alföldi zabývá nejen ve své diplomové práci, ale chce se jim věnovat i v budoucnu:
"Už jenom proto, že mám hodně materiálu, který nelze zpracovat do jedné diplomové magisterské práce, takže pak bych uvažovala o práci doktorské. Ale ráda bych v této oblasti pracovala, jednalo by se o jakousi pomoc našim krajanům, kde bych mohla přispět ze své profese psychologa."