Poutní místa - Dobré Vody

Dobra Voda

Dnes se vydáme do Dobrých Vod. Jak správně tušíte z použitého množného čísla, bude jich více. Měst, vesnic a městeček s tímto názvem je totiž v Česku několik a také se lidem pěkně pletou. My se vydáme do dvou Dobrých Vod v jižních Čechách. Mají společné to, že jsou poutním místem. Více už Zdeňka Kuchyňová.l

Obě městečka jsem si spletla i já. Původně jsem se vydala do Dobré Vody u Českých Budějovic a přijela do Dobré Vody u Nových Hradů. Její dominantou je kostel postavený na počátku 18. století, který je vidět ze širokého okolí. Věhlas toto místo získalo roku 1701, kdy se u dnes už zarostlé studánky zjevila pasáčkovi panna Marie, aby upozornila na léčivé účinky zdejší vody. Začali přicházet poutníci a díky jejich darům a podpoře šlechtice Alberta Karla Buquoye se začalo se stavbou honosného chrámu. Už tradičně se tu konají dvě hlavní poutě a protože Dobrá Voda leží v bývalém pohraničí, přicházejí každoročně i stovky rakouskouch poutníků. Jak uvedl správce kostela Libor Albert, o tom, že se zde lidé léčili, existuje mnoho dokumentů.

Dobrá Voda u Českých Budějovic,  foto: Google Maps
"Máme důkazy písemné, že se tam lidé léčili hlavně z nemocí očních. Ale i třeba jistý dragoun z českokrumlovska ležel na smrtelné posteli a vyléčil se po požívání této dobrovodské vody. Máme to dokumentováno votivními obrazy i dary, které dávali poutníci, kteří byli buď přímo hned na místě nebo po nějakém čase uzdraveni."

Zdejší léčivý pramen je pramenem horským a stéká z pohoří Kraví Hory ke dvěma kašnám. Asi kilometr nad Dobrou Vodou leží kdysi vyhledávané lázeňské středisko. Své neduhy si sem jezdili léčit Vilém i Petr Vok z Rožmberka. Jak dodal Libor Albert, zdejší voda zatím není analyzována podle norem Evropské unie.

"Ale lidé tam jezdí a mnoho jich čerpá tu vodu. A řeknu jednu zajímavost z tohoto místa. Asi před dvěma roky tam byla veliká avie a lidé tam čerpali vodu do velkých barelů. Tak jsem se ptal kam to vezou a oni říkali, že jsou z Českých Budějovic a chovají rybičky a v té vodě se výborně rozmnožují."

Dobrá Voda - Nové Hrady
Tady v okolí jsou ještě další Dobré Vody, například Dobrá Voda u Českých Budějovic a v Česku je ještě asi 15 dalších Dobrých Vod. Jak vás lidé najdou a nepletou si vás s tou Budějovickou Dobrou Vodou?

"Samozřejmě, že si nás pletou. V okolí jsou všelijaké Dobré Vody. Přijeli například poutníci kouknout se na skleněný oltář, ten je ale na Dobré Vodě na Šumavě, takže pletou si to."

Tak vidíte, trefit do správné Dobré Vody je opravdu umění, neboť další Dobrá Voda leží jen necelých čtyřicet kilometrů odtud. Bylo to vlastně výletní místo pro obyvatele Českých Budějovic a její historie sahá až do roku 1500. Dobrá Voda nevznikla jako středověká osada, ale jako seskupení hornických obydlí, neboť se tu těžilo stříbro i zlato. A hornický kahan, jak potvrdil starosta Jiří Šabatka, má také Dobrá Voda ve svém znaku.

Barokní kostel Panny Marie Bolestné,  foto: Jitka Erbenová,  CC BY 3.0 Unported
"Připomíná mnohým tělo labutě, ale je to skutečně hornický kahan podle těch historicky zachovaných kahanů, které se našly v původních štolách. Pověst říká, že horník zabloudil ve stříbrných štolách a nemohl dlouho nalézt cestu, až se mu zjevila panenka Maria, která mu ukázala cestu ven a na základě toho byla založena první kaplička na Dobré Vodě."

Podle dochovaných zmínek se v Dobré Vodě vyléčil budějovický notář a písař Jan Karmenský s manželkou. A jako výraz vděčnosti začal stavět kolem roku 1630 kostelík. Jeho torzo se ještě dodnes dochovalo v jednom rodinném domku. Později zde vyrostl známý barokní kostel Panny Marie Bolestné, jehož hrubá stavba byla dokončena za dva roky, což na tehdejší poměry bylo neuvěřitelně rychlé tempo. Stavitelem byl Kilián Ingnác Dietzenhofer a kostel svojí kulatou kopulí připomíná chrám sv. Mikuláše na pražské Malé Straně.

"Tento kostel byl vybaven čtyřmi zvony. Ty byly zrekvírovány během 1. světové války. V roce 1920 byly odlity 4 nové zvony v dílně zvonaře Pernera, jehož potomci ještě dnes žijí v německém Pasově. Bohužel historie se opakovala během 2. světové války. V roce 1943 byly zvony opět zrekvírovány. Zůstal jeden jediný a v současné době jsme založili nadaci a hodláme uspořádat sbírku na obnovení zvonů. K jejich osazení by mělo dojít okolo roku v roce 2005."

Do Dobré Vody u Českých Budějovic jezdí lidé z širokého okolí. Vydatný pramen si nabírají z pítka, nad kterým je vystavěna kaplička. Starosta Jiří Šabatka se proto rozhodl udělat rozbor vody.

"Voda byla kvalifikovaná jako kvalitní tvrdá voda, čili z houbkového pramene, ale žádné léčivé účinky se neprokázaly."

Mnoho lidí jim však věří a na místo se sjíždějí poutníci. Hlavně tradiční velikonoční pouť je známá v širokém okolí a přijíždí na ni několik tisíc lidí. Procházejí i křížovou cestou, která byla postavena z řady kapliček a Božího hrobu okolo roku 1860.

"Ta křížová cesta byla v poválečném odbobí dost zdevastována. Některé kapličky byly zničeny, ale za podpory místních lidí, zejména akademické malířky Renaty Štolbové, která na Dobré Vodě žije a pracuje a která provedla jejich výzdobu, byly zrestaurovány v roce 1996 a slavnostně znovu vysvěceny."

Jak dodal starosta Dobré Vody Jiří Šabatka, v obci byla restaurovná i fara, kde dnes žijí čtyři řádové sestra z Itálie, Německa a Rakouska a učí zdejší děti jazyky. Oblast se hojně navštěvovaná turisty a procházejí tu i dvě turistické stezky.

10
48.965595000000
14.527698600000
default
48.965595000000
14.527698600000
48.740455630000
14.723396300000