Požár zničil téměř půlku Průmyslového paláce

Foto: ČTK

Pravděpodobně největší požár v Praze od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác, ve čtvrtek večer zničil celé levé křídlo Průmyslového paláce na holešovickém Výstavišti.

Foto: ČTK
Plameny sahající do výšky několikapatrové budovy, téměř tři stovky zasahujících hasičů, srocující se davy zvědavců, ohrožení parku Stromovka, nefungující semafory a následný zmatek na nedaleké křižovatce byly ve čtvrtek večer kulisou požáru, který zachvátil levé křídlo Průmyslového paláce. Netrvalo dlouho, než se zřítila střecha a poté celé větší křídlo o rozloze 4700 metrů čtverečních, tedy téměř polovina secesní budovy, postavené pro Jubilejní zemskou výstavu konanou v roce 1891. Rychlost zkázy byla šokující.

Pavel Bém,  foto: ČTK
"Jedná se o obrovský prostor s obrovským množstvím vzduchu. Zjednodušeně řečeno: takový prostor může velmi snadno fungovat jako komín. Čili není to srovnatelný případ, jako když například hoří běžný činžák," vysvětlil později pražský primátor Pavel Bém. Už večer, ani ne půldruhé hodiny po vypuknutí požáru, byť velmi opatrně, začal uvažovat o možnostech obnovy paláce: "Tato jedinečná secesní památka, z mého pohledu alespoň mohu říci, nemůže zmizet z mapy kulturních památek hlavního města Prahy. Ale samozřejmě abych teď, v této chvíli řekl, jestli budeme dostavovat to levé křídlo nebo nebudeme dostavovat, a v jakém stylu, to je příliš brzy, protože my ani pořádně nevíme, jaké jsou statické parametry těch zbývajících částí."

Což je vážná otázka. První stavba v Čechách postavená s použitím montovaných ocelových konstrukcí je právě kvůli nim náchylná na pokroucení konstrukce v důsledku požáru či jiné zátěže.

Foto: ČTK
Jako zázrakem se neštěstí obešlo nejen bez obětí, ale dokonce i bez zranění civilních osob. "V podstatě dopadlo to relativně velmi dobře, protože jsou jenom dva lehce zranění hasiči,"říká šéf pražských hasičů Dalibor Gosman a dodává: "Bylo tady nasazeno deset stanic Hasičského záchranného sboru Praha, 24 jednotek dobrovolných hasičů, které jsme v rámci poplachového plánu povolali."

Foto: ČTK
Kromě nedozírné škody historického a kulturního rázu není zanedbatelná ani materiální ztráta. První odhady hovoří o škodě ve výši nejméně 800 milionů korun, ty nejčernější však až o miliardě.

Divoké spekulace takřka od prvních chvil provázejí otázku příčin požáru. Celý areál Výstaviště včetně Průmyslového paláce má pronajatý firma Incheba. V jejím vedení pracuje Václav Kočka, jehož syn byl nedávno zavražděn. A právě v levém křídle paláce podle deníku Právo sídlila firma Kočkova staršího syna Jana. Vedle nepodložených dohadů o úmyslném založení požáru se v médiích objevily také spekulace o závadě na elektroinstalaci, výbuchu horkovzdušného balónu a další.

"K příčině požáru je zatím velice těžko se vyjadřovat. Začíná pracovat expertní skupina, která je složená jak z policistů, tak příslušníků Hasičského záchranného sboru. Předjímat jakékoli výsledky je neseriózní,"říká však šéf pražských hasičů Dalibor Gosman. Podle jeho mluvčího bude objasnění skutečných příčin otázkou týdnů.