Před 30 lety zcela vyhořel Veletržní palác v Praze

Veletržní palác

Za požár století považují hasiči oheň, který 14. srpna 1974, tedy právě před třiceti lety, zničil Veletržní palác v Praze. Více se dozvíte od Mileny Štráfeldové v pravidelné rubrice Česká nej..

Jedna z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb vznikla podle projektu Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse v letech 1925 - 1929 a až do roku 1951 skutečně sloužila veletrhům. Později se ale stala sídlem několika podniků zahraničního obchodu, velkorysé výstavní prostory byly dřevěnými a hobrovými přepážkami rozděleny na desítky kanceláří - a to byla také jedna z příčin, proč požár dosáhl tak ničivých rozměrů. Oheň vypukl ve večerních hodinách a rychle se rozšířil. Stravoval tuny kancelářského papíru, ohořelé dokumenty se prý nacházely až ve vzdálenosti několika kilometrů. K požáru se sjely desítky hasičských sborů z celé Prahy i okolí, oheň se ale zastavit nepodařilo. Veletržní palác až na obvodové zdi zcela shořel a celková škoda dosáhla téměř čtvrt miliardy korun. Jedním z vyšetřovatelů, kteří se pokusili odhalit příčiny obrovského požáru, byl i současný ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy plukovník Dalibor Gosman:

"U tohoto objektu došlo k totálnímu vyhoření a jednou z velkých prací, které jsme tam měli, bylo zabránit přenosu požáru na sousední objekty přes ulici. Bylo to snad poprvé v mém profesním životě, kdy jsem zažil, co to je hasičská bouře, kdy v podstatě máme problémy zvládnout samotný požár a problémy i v tom, abychom zabránili šíření požáru na další objekty."

Zjistili jste příčinu toho požáru?

"Já bych se nerad k té příčině vyjadřoval, protože přesně stanovena nebyla. Nevěděli jsme, proč k tak intenzivnímu hoření došlo. Dodneška to nebylo jednoznačně objasněno."

Tehdy se hovořilo i tom, že požár byl úmyslně založen. Můžete to vyvrátit?

"To mohu jen těžko vyvrátit. Vím jen jednu věc, protože jsem byl členem vyšetřovacího týmu, že se pracovalo prakticky na čtyřech možných variantách. Z nich ale ani jedna nebyla jednoznačně preferována."

Jak to na místě vypadalo?

"Tak jak po pořádném požáru. V podstatě zůstaly stát jen nosné konstrukce objektu. Ten je nádherný, dnes po rekonstrukci je to stavební chlouba Prahy. Tehdy ale vypadal velice žalostně, protože byl pokryt vrstvou zbytků po požáru, papíru, zbytků nábytku a dřevěných vestaveb, které byly jedním z důvodů prudkého šíření. Ani vyšetřování nemohlo začít bezprostředně po uhašení požáru, ale až po několika dnech, protože sálavé teplo, kterým byly vyhřáté konstrukce, neumožňovalo vstup přímo do objektu."

Kolik stupňů tam vlastně během požáru nebo po něm bylo? Tam se prý bortily železné konstrukce...

"Železné konstrukce se bortí při poměrně malých teplotách. Tam se ale odhadovaly teploty přes tisíc stupňů, protože tam odkapávaly skleněné výplně, což je při teplotách mezi devíti sty až dvanácti sty stupňů Celsia."

To už se samozřejmě netýkalo bezprostředně hasičů, nebo jak se tehdy říkalo požárníků, ale jak dlouho se likvidovaly následky toho požáru?

"Ty se likvidovaly několik dní, protože to mělo několik fází. První byla likvidace samotného požáru, druhá vyhledávání drobných ohnisek, která zbyla pod sutinami, a pak vyklizení a vyčištění celého objektu. To byl několikatýdenní maratón."

Vyhořelý palác dlouho nikdo nevyužíval. Jeho pozdější rekonstrukce trvala sedmnáct let a stála stovky milionů. Až v prosinci roku 1995 zde našla své sídlo sbírka moderního umění Národní galerie. Veletržní palác je národní kulturní památka.