V ČVUT vyvinuli software, který pomůže při péči o památky. Je jediný v Evropě
V Česku existuje přes 40 tisíc nemovitých kulturních památek - zámků, klášterů nebo třeba tvrzí. Velká část z nich je ale v havarijním stavu. Pro jejich zachování je potřeba naplánovat efektivní opravy a údržbu. Zjistit, kolik to bude stát, pomůže majitelům památek nový software, který vyvinuli odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze. Program MonuRev je jediný svého druhu v Evropě.
Program MonuRev, jehož název vznikl z anglických slov Monuments a Revitalisation, tedy spojením pojmů kulturní památka a revitalizace, je určen především pro vlastníky a správce památkově chráněných objektů - jednotlivce, kraje, města a obce. Dokáže jim na základě zadaných informací spočítat, kolik peněz by mělo být potřeba na opravu památky.
„Až doposud neměli vlastníci či správci nemovitých kulturních památek žádný sofistikovaný nástroj pro odhad nákladů jejich údržby a obnovy. Potřebnou částku tak mohli buď jen odhadovat na základě vlastních zkušeností, nebo mohli vyjít z podrobného průzkumu objektu, který si nechali zajistit zkušeným odborníkem přes péči o historické objekty,“ vysvětlil v tiskové zprávě ČVUT jeden z autorů softwaru Daniel Macek z Katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT.
MonuRev podle něj využívá databázi typových objektů a umožňuje získat z minima uvedených informací co nejpřesnější odhad plánovaných nákladů.
„Uživatel si v nabídce vybere typový objekt, který nejvíce odpovídá objektu, pro který chce vytvořit plán údržby a obnovy, například typ fara. V nabídce přitom má 74 typových objektů. Poté je nutné do sytému zadat základní měrné parametry objektu, což je sklon střechy, počet podlaží, výška, šířka, délka a nadzemní výška objektu. Pro bližší specifikaci stavu objektu se zadává i rok výstavby,“ popisuje Daniel Macek.
Na základě uvedených dat se pak podle něj vygeneruje předpokládaná skladba konstrukčních prvků, které se u daného typového objektu nejčastěji vyskytují a pro každý prvek je uvedena informace, kdy ho bude potřeba obnovit nebo zda bude stačit jeho údržba, a jaké budou náklady.
Jediný v Evropě
Software MonuRev je podle tvůrců jediný svého druhu v Evropě. „Při vytváření rešerše na toto téma jsme na nic obdobného nenarazili, a to jak v České republice, tak ani v Evropě. Na mezinárodních konferencích jsme na něj získali velmi pozitivní ohlas a v dané chvíli již spolupracujeme například s odborníky ze Slovenska a Polska, kteří také hledali řešení této problematiky,“ doplnil Daniel Macek.
Software Monurev je k dispozici je zdarma, přístup k němu je možné získat přímo od autorů. Jak je kontaktovat, zjistí zájemci například na webu ČVUT.