Praha čelí teroristické hrozbě

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Praze platí od sobotní noci mimořádná bezpečnostní opatření. Rozhodla o nich vláda premiéra Mirka Topolánka na základě signálů, které mají zpravodajské služby. Není vyloučená souvislost s Norskem, kde policie překazila údajné teroristické útoky. Tamní prokuratura uvalila vyšetřovací vazbu na čtyři mladé muže podezřelé z toho, že připravovali bombové útoky proti izraelskému a americkému velvyslanectví v Norsku.

Ivan Langer  (druhý zprava) a Vladislav Husák  (třetí zprava) 23. září večer na Václavském náměstí,  foto: ČTK
I když se běžné fungování hlavního města nemění, podle ministra vnitra Ivana Langera tak vysokému riziku teroristického nebezpečí čelí Česko poprvé:

"Zvýšené bezpečnostní riziko teroristického činu na území hlavního města Prahy souvisí s tím, co se děje také v zahraničí. Informace, které byly k dispozici a na jejichž základě bylo rozhodnuto o tomto opatření, jsou informace, které jsme získali ve spolupráci s našimi zahraničními partnery."

Policejní hlídky i příslušníci specializovaných útvarů hlídají desítky objektů v metropoli. Monitorují také situaci v ulicích. Městští strážníci dohlížejí na bezpečnost cestujících v městské hromadné dopravě. Zatím není jasné, jak dlouho budou bezpečnostní opatření trvat. Podle premiéra Mirka Topolánka se bude jeho vláda chovat adekvátně situaci:

"Budeme prostřednictvím bezpečnostních složek pravidelně veřejnost informovat, samotná vláda včetně mé osoby se bude k této situaci vyjadřovat velmi uměřeně. Ponecháme ty informace na policii, případně na ministerstvu vnitra."

Foto: ČTK
Pražský primátor Pavel Bém vyhlásil pohotovost pro Bezpečnostní radu města. Jak zdůraznil, v pohotovosti jsou všechny složky krizového řízení města:

"Řádově desítky strážníků plní ta pohotovostní opatření. Samozřejmě v plné pohotovosti také je zdravotnická záchranná služba a hasiči. Nicméně je to stav pohotovosti, čili nezvyšujeme stavy v této chvíli. Všechny složky krizového systému řízení města fungují prostě ve svém standardním režimu s tím, že by se tato mimořádná pohotovost změnila v mimořádnou událost, tak jme připraveni okamžitě, řádově během několika desítek minut reagovat."

Podle policejního prezidenta Vladislava Husáka se bezpečnostní složky v Praze soustředí na místa, která za normálních okolností nejsou nijak speciálně střežena. Odmítl ale upřesnit, o kolik míst se jedná:

"V danou chvíli jsme nasadili na vytipovaná riziková místa naše policisty. Z taktických důvodů neřeknu počet těchto objektů, nicméně můžeme hovořit o desítkách."

Foto: ČTK
Policejní hlídky vybavené i lehkými samopaly jsou vidět v centru města i na pražském letišti v Ruzyni. Hlídány jsou také židovské budovy v centru metropole. Podle některých informací totiž mohou zpřísněná protiteroristická opatření souviset s židovským svátkem příchodu nového roku. Premiér Mirek Topolánek nechtěl tuto spojitost potvrdit ani vyvrátit.

Na ruzyňském letišti jsme se ptali lidí, jestli se cítí bezpeční:

"To si člověk nepřipouští, že by se bál, ale pozoruji ty policisty, co tady chodí, a koukám se na ně, jestli by byli schopni nějaké akce."

"Letiště je každopádně vždycky cílem útoků a i tady je to možné."

"Já se spíše obávám, jestli to není něco spojeného zase s politikou, tak že nemám strach vůbec."

Bezpečnostní opatření budou podle ministra vnitra Ivana Langera trvat nejméně několik dnů.