Poslanci odmítli plán zahraničních vojenských misí v roce 2009
Několik dnů před zahájením českého předsednictví v Evropské unii utrpěla koaliční vláda Mirka Topolánka několik porážek od levicové opozice. Vše začalo tím, že poslanci odmítli plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků do zahraničních misí v příštím roce. S ostrou reakcí, kde padlo i slovo vrah, přišel ministr vnitra Ivan Langer a ČSSD teď žádá omluvu.
"Pokládám to hlasování za ostudné a žádný handl v tomto smyslu neproběhne,"
řekl premiér. Vláda pak narychlo svolala jednání a prodloužila misi o 60 dnů. Vojáci v Kosovu a v Afghánistánu tak budou moci zatím působit do 1. března příštího roku. Pokud se kabinetu nepodaří uspět s dalším kompromisním návrhem, zůstaly by stovky vojáků v cizině v poměrně nejasném právním postavení. Problémy se stažením vojáků vysvětlil náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek.
"Co se týká vlastních vojáků, jsme je připraveni stáhnout do dvou měsíců. Ale v žádném případě nestáhneme materiál, kterého máme v Afghánistánu poměrně hodně. Potřebovali bychom na to tři až čtyři měsíce. Také záleží na tom, jaké jsou volné kapacity našich aliančních partnerů. My nemáme strategickou přepravu, museli bychom o to žádat především Spojené státy a alianci. Pokud bychom si sami objednali transporty od soukromých společností, tak by nás to stálo poměrně dost peněz."Hovoří se o stovkách milionů. Jen pro kontingent speciálních sil by bylo třeba pět až šest přepravních letounů. Jeden let přitom může stát až 15 milionů korun. Přesuny konvojů se musí plánovat v přísném utajení, protože při nich je vysoké riziko útoku povstalců. Experti však vidí hlavní problém v tom, že se Česko stává pro spojence nedůvěryhodným.
Ve sněmovně byla proti prodloužení vojenských misí většina zákonodárců ČSSD a všichni komunisté, tři koaliční poslanci se hlasování zdrželi. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš byl s výsledkem hlasování spokojený.
"My jsme spokojeni s tím, že většina parlamentu pochopila, že tento druh válečného dobrodružství je zbytečný. Bezprostřední ohrožení vojáků určitě exekutiva vyřeší, pokud by chtěla prodlužovat mandát, bylo by to špatné, protože pro to nemá podmínky."
Šéf ČSSD Jiří Paroubek vidí problém v neschopnosti koalice přistoupit na kompromis."Představa vládní koalice o kompromisu je taková: hlasujte pro to, s čím jsme přišli a to prostě není kompromis, koalice dneska nemá 101 hlasů."
Na to reagoval ministr vnitra Ivan Langer.
"Hanebně chtěl handlovat s osudy českých vojáků v zahraničí, vystavil je ohrožení života a jestli něco člověk musí odmítnout, tak je to prachsprosté kšeftování hospodského páté cenové skupiny s lidskými životy a jestli někdo nese odpovědnost za osudy těch lidí v Afghánistánu, tak je to Jiří Paroubek a jestli se těm lidem něco stane, v okamžiku když budou stahováni, tak potom jejich krev jde na ruce Jiřího Paroubka, ano, on bude jejich vrah."
Sociální demokraté žádají omluvu a Langerovu rezignaci. Hrozí, že znovu vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.
Ministryně obrany Vlasta Parkanová nyní pracuje na kompromisním plánu vojenských misí na příští rok. Ten bude počítat se snížením počtu vojáků v misi ISAF v Afghánistánu na 500 a úplným ukončením činnosti stovky českých protiteroristických specialistů v operaci Trvalá svoboda. To jsou změny, které v podstatě kopírují podmínky ČSSD.