Vojenské mise schváleny
Velká nejistota panovala až do středy v českých armádních kruzích ohledně dalších osudů zahraničních vojenských misí. Poslanci je drželi dlouho v napětí, zda nakonec schválí další působení našich vojáků v zahraničí. Pokud by se tak nestalo, museli by se vrátit, a to zejména v Afghánistánu nese s sebou nemalá rizika. Nakonec však zahraničním misím českých vojáků v letošním roce dali poslanci zelenou, i když cesta k tomu nebyla snadná.
Poslanci tak ukončili období nejistoty, kdy hrozilo, že by se stovky českých vojáků především v Afghánistánu a Kosovu musely do počátku března vrátit domů. Hlasování předcházela schůzka šéfů stran a poslaneckých klubů ODS a ČSSD, po níž sociální demokraté oznámili, že pro jejich poslance už neplatí závazek mise odmítnout. Pro upravený plán misí byli nakonec všichni zákonodárci vládní koalice, nezařazení poslanci a také čtyři sociální demokraté. Šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček vysvětlil, proč ČSSD změnila své rozhodnutí pro mise nehlasovat:
"Podle mně hlavní argument byl, že vláda přišla s tím, že potřebuje výpomoc a podporu od opozice, a současně bylo evidentní, že není možné v tak krátké době misi z Afghánistánu stáhnout. Poté poslanecký klub sociální demokracie změnil to závazné hlasování a umožnil podporu tohoto materiálu. Já pevně věřím, že veškeré další mise Armády České republiky budou pečlivě projednávány s opozicí tak, aby nedocházelo k takovémuto hlasování, a aby v případě, že Česká republika bude nabízet jednotky do aliančních misí, měla pro něj zajištěnou podporu v parlamentu."Premiér Mirek Topolánek je rád, že Česko dostálo svým závazkům:
"Jsem rád, že jsme nakonec našli řešení, které umožnilo tento krok. Jsem také rád, že nakonec jsme měli těch 101 hlasů, ale zároveň jsem rád, že to rozhodnutí bylo svým způsobem průřezové, protože i ty čtyři hlasy, které poskytli sociální demokraté, nám dávají jakousi, když ne záruku, tak alespoň naději, že po splnění toho, co všechno jsme dohodli, a to je spolupráce již teď expertů na misích v příštím roce, zabezpečí možná snadnější průchod celé záležitosti na podzim letošního roku."
Návrh nakonec podpořily i poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová, které požadovaly hlasování sněmovny o každé misi zvlášť. Podle ministra školství Ondřeje Lišky ze Strany zelených bylo vyvolané napětí zbytečné:"Ten kompromis tak, jak byl schválen, je dobrý, nicméně proces, který k tomu vedl, byl místy až trapný a neměl by se v budoucnu snad opakovat. Hrozilo, že tady proběhne nějaká směna za zrušení poplatků. To s myslím, že by ten nejtrapnější moment celého jednání, a nakonec i to napínání ze strany sociální demokracie bylo myslím trošku zbytečné. Svou cenu hrotili až na nějaký limit, a to nebylo vůbec potřeba. Zabili jsme dva dny času, který jsme mohli věnovat schůzi, jež má přes nějakých 200 bodů. Je to škoda."
Po středečním rozhodnutí Poslanecké sněmovny bude v Afghánistánu v misi ISAF působit až 480 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 příslušníků speciálních sil. Celkem 430 vojáků bude pokračovat v misi KFOR v Kosovu, v Česku bude připravena v pohotovosti záložní rota v počtu do 120 osob. Od května do srpna má 75 lidí, včetně pilotů s Gripeny, střežit vzdušný prostor tří pobaltských zemí a jednotlivci v uniformách české armády se zapojí i do několika dalších pozorovatelských misí ve světě.