O afghánskou misi se bude bojovat ve sněmovně

Foto: www.army.cz

Počet českých vojáků v Afghánistánu by měl stoupnout o 55. Podle rozhodnutí vlády by měli na místě cvičit příslušníky afghánské policie a fungovat jako ostraha polské základny v provincii Ghazní. Tento vládní krok však podléhá schválení v Poslanecké sněmovně, a tam to zřejmě nebude jednoznačné.

S výcvikem místní afghánské policie má pomáhat nově 15 lidí, 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur má pomoci s ostrahou polské základny v provincii Ghazní. Ministr obrany Martin Barták zdůraznil, že se tedy nejedná o bojové jednotky:

Martin Barták  (vlevo) a premiér Jan Fischer,  foto: ČTK
"To znamená výcvik afghánských bezpečnostních sil, podpora a ochrana jednotek. Další varianty v tom materiálu nejsou, to je skutečně na žádost mezinárodního společenství, na žádost NATO. Prezident Obama poslal už 30 tisíc vojáků, ostatní spojenci poslali také poměrně zásadní příspěvky, takže my, pokud chceme žít v tom euroatlantickém prostoru a sdílet společné hodnoty, tak je musíme být kdykoliv připraveni také hájit. A toto je prostě logický krok."

Jan Kohout,  foto: ČTK
Podle ministra zahraničí Jana Kohouta však schválení navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu nebude ve sněmovně snadné, i když by poslanci měli pro navýšení členů mise ruku zvednou proto, že tím Česko plní své mezinárodní závazky:

"Charakter těchto dvou příspěvků, které máme, je defensivní, je obranný, je ochranný a já věřím, že toto je argumentace, kterou nakonec i Poslanecká sněmovna vyslechne a posoudí naprosto realisticky a konstruktivně. Neposíláme žádné bojové jednotky."

Proti vyslání dalších vojáků jsou sociální demokraté, ODS tento krok podporuje. Podle poslance za ODS Jana Vidíma je nová posila v Afghánistánu nutná:

"Situace tam je stále velmi nejasná. V podstatě jsme vyslyšeli výzvy jak nového amerického prezidenta Obamy, tak velitele spojených sil v Afghánistánu, tak i volání samotné aliance. Všichni tito lidé říkají: Pojďte pomoct do Afghánistánu stabilizovat situaci!"

Sociální demokracie však na tyto výzvy neslyší. Podle jejich předsedy zahraničního výboru sněmovny Jana Hamáčka je poslání dalších vojáků na misi nepřijatelné:

"To, co je na stole, je podle mého názoru materiál nekoncepční a velmi problematický zejména v té části, která mluví o vyslání dělostřeleckého radaru do Afghánistánu. To je velmi komplikovaný, drahý systém, který nemůže v podmínkách Afghánistánu přinést zásadní přínos. Já mám takový pocit, že to je spíše o tom, že armáda si potřebuje odůvodnit, proč takto drahý systém nakoupila, a nyní pro něj hledá využití."

Pro premiéra Jana Fischera není odpor levice k posilování české vojenské účasti v Afghánistánu dostatečným důvodem k tomu, aby vláda zvýšení počtu vojáků neschválila. Kabinet by se prý choval jinak, pokud by odpor k posílení afghánské účasti byl "průřezový", poznamenal premiér.

Poslanec ČSSD Antonín Seďa, který se na obranou problematiku specializuje, ale zdůraznil, že "stále existuje usnesení sociální demokracie, které zakazuje navyšovat počet vojáků v Afghánistánu. To usnesení je závazné pro všechny členy ČSSD." Osobně prý s 15 vojenskými policisty, kteří by měli na starosti školení afghánské policie, ale problém nemá.