Praha je druhým nejlepším městem pro život v regionu

Staroměstské náměstí v Praze, foto: Ondřej Tomšů

Praha je druhým nejlepším městem pro život a podnikání v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepší je Vídeň, která mezi stovkou vybraných světových měst skončila na pátém místě. Praha je na 23. příčce. Vyplývá to ze studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis.

Staroměstské náměstí v Praze,  foto: Ondřej Tomšů
Praha je ve studii hodnocena jako vyrovnaný inovátor. Co to znamená, vysvětluje mluvčí české pobočky Arcadisu Jan Juříček:

"Termín vyrovnaný inovátor znamená, že se jedná o města, která se rozvíjejí ve všech hodnocených oblastech. Až na malé výjimky se jedná o města, která se umístila na prvních 25 příčkách našeho žebříčku. Praha se umístila na 23. místě především díky tomu, že ve dvou ze třech hodnocených pilířů, které nazýváme lidé a podpora podnikání, bylo dobře hodnoceno především zdravotnictví, kriminalita, podpora moderních technologií, dostupnost internetu, turismus, nezaměstnanost, stav ekonomických ukazatelů a hrubého domácího produktu. Určité manko vidíme ve třetím pilíři, který se zaměřuje především na samotný udržitelný rozvoj města, ve kterém jsme částečně negativně hodnotili stav dopravní infrastruktury, podporu elektromobility, omezení emisí, podporu cykloprovozu a těchto věcí."

Pražská hromadná doprava je čtvrtá nejlepší na světě

Záchytné parkoviště na Palmovce,  foto: ŠJů,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0)
V rámci regionu je Praha velmi dobře hodnocena, především ve srovnání s ostatními městy jako je například Varšava a Budapešť. Prostor ke zlepšování je, například v dopravě.

"Největší výzvou bude určitě dobudování okruhu, jak vnějšího, tak vnitřního, potom rozvoj záchytných parkovišť, jejich napojení na městskou hromadnou dopravu. Hromadná doprava byla v rámci našeho jiného indexu hodnocena jako čtvrtá nejlepší na světě. Takže toto propojení Praze zásadně pomůže. Dále je třeba celková koncepce pro snižování emisí, tedy již zmiňovaný rozvoj elektromobility, restrikce vjezdu do historického centra a podobně."

Přední místo Praze ve středoevropském srovnání zajišťuje množství zeleně, dostupnost a kvalita zdravotní péče a vyváženost pracovního a osobního života. Praha je pro návštěvníky velmi atraktivní a sama turismus maximálně podporuje. Podle čeho jsou žebříčky sestavovány?

Jan Jurčíček,  foto: archiv Jana Jurčíčka
"Šetření probíhá na základě globálních žebříčků, které mají stejné hodnocení jednotlivých parametrů. Celkově ty tři pilíře dohromady zahrnují asi sedmdesát atributů, ve kterých je každé město hodnocené. Studie je určená jak pro širokou veřejnost, pro určité srovnání vztahu s celým světem. Je to i možnost pro komerční developery zhodnotit jak je podporován byznys, a jak se věnovat například úsporné výstavbě, ekologičtějším materiálům, a tak dál," uvedl mluvčí české pobočky Arcadisu Jan Juříček.

V celkovém žebříčku se nejlépe umístil Londýn, následují Stockholm, Edinburgh, Singapur a Vídeň. V rámci regionu jsou na tom po Vídni a Praze nejlépe Varšava (celkově 54.), Budapešť (57.) a Moskva (58.).