Prahu navštívila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová

Foto: ČTK

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pondělí krátce navštívila Českou republiku. Jednala s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, premiérem Petrem Nečasem i politiky opoziční ČSSD. Oficiálním důvodem její návštěvy byla energetická bezpečnost, podpořila i americko-japonskou společnost Westinghouse, která se účastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Hillary Clintonová,  foto: ČTK
Manželka bývalého amerického prezidenta Billa Clintona přiletěla do Prahy v noci z neděle na pondělí a opustila Českou v pondělí po poledni. Podle očekávání podpořila firmu Westinghouse, která podle ní nabízí v tendru na dostavbu Temelína nejspolehlivější technologii a nejlepší bezpečnostní záruky.

"Administrativa prezidenta Obamy silně podporuje nabídku společnosti Westinghouse na rozšíření Temelína. Vzhledem k tomu, jak dlouhodobá a strategická je tato investice, čeští občané si zaslouží nejlepší kvalitu, nejlépe ověřenou a spolehlivou technologii a mimořádné bezpečnostní záruky. V neposlední řadě také odpovědný management i pracovní příležitosti pro firmy i zaměstnance. Westinghouse toto všechno nabízí."

Američané se také s českými partnery snaží se vybudovat společné centrum pro bezpečnou jadernou energetiku v Praze. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka po schůzce s Clintonovou zdůraznil, že pro českou stranu je velmi důležité, aby byla garantována pevná finální cena, jasný termín dokončení i bezpečnost. O dostavbu Temalína se mimo Westinghousu účastní i konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva. Ta sice byla ze soutěže vyřazena, ale podala odvolání. Mimo jaderné energetiky se ale jednalo i o jiných tématech. Hillary Clintonová v Praze označila Českou republiku za jednoho z nejbližších amerických partnerů a přátel na evropském kontinentu. Ocenila také přípravu vrtulníkového centra NATO v Česku nebo spolupráci v Afghánistánu. Partnerství mezi Washingtonem a Prahou se podle podle Clintonové dotýká několika oblastí.

Temelín,  foto: ČEZ
"První je naše spolupráce v oblasti bezpečnosti. V Afghánistánu stovky českých vojáků společně s Američany a dalšími státy pomáhají afghánským lidem vybudovat stabilní budoucnost pro svoji zemi. Budeme společně pracovat na tom, aby se podařilo snížit počet vojáků a ukončit bojové operace v roce 2014. Poté budeme i nadále podporovat afghánské bezpečností síly. Opravdu si velmi vážíme podpory České republiky v této věci."

Dalšími oblastmi jsou podle ní technologická spolupráci a společná podpora lidských práv. Clintonová také ocenila český příspěvek pro Severoatlantickou alianci v chemické, radiologické a jaderné obraně. V Praze varovala režim syrského prezidenta Bašára Asada před použitím chemických zbraní proti obyvatelstvu. Připojil se k ní i český protějšek Karel Schwarzenberg. Spolupráce s Prahou v této oblasti bude podle ní velmi důležitá v případě, že padne místní režim a bude zapotřebí, aby v Sýrii působily mezinárodní síly.

"V Sýrii Česká republika působí jako ochrana pro síly Spojených států. To je zásadní pro naše společné úsilí o to, abychom pomohli Syřanům skončit s jejich utrpením a pro začátek proměny k demokracii."

Hillary Clintonová a Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Clintonová také podotkla, že Česko má velmi rozsáhlé znalosti týkající se zpracování chemických, biologických i dalších arzenálů. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na oficiální návštěvě ocenil vzájemný vztah, který podle něj trvá velmi dlouho.

"Je to přátelství paní ministryně k nám, které trvá už dvacet let. Pamatuji si ještě, když poprvé přijela s jejím manželem, prezidentem Clintonem. Vzniklo opravdu hluboké přátelství s panem prezidentem Havlem. Musím říci, že jsem jí byl velice vděčný za vynikající spolupráci."

Návštěva Hillary Clintonové v Česku byla totiž jednou z jejích posledních v úřadu. Odejít z něj hodlá počátkem příštího roku.