Prasečí chřipka dorazila i do Česka

Photo: European Commission

Prasečí chřipky byly v dubnu plné sdělovací prostředky, informovalo se o počtech nemocných a zemřelých, o tom, zda vzít či nevzít útokem lékárnu a zásobovat se přípravkem Tamiflu. V květnu pak prasečí nebo nová chřipka pomalu mizela z titulních stran, aby se tam v posledním týdnu zase vrátila. První případ se totiž objevil i v Česku.

Michael Vít,  foto: ČTK
Podezření na nakažení prasečí chřipkou se v Česku už dříve objevilo u několika lidí, ale až do pondělka se žádné z nich nepotvrdilo. Prvním nemocným se tak stal pilot, který přiletěl z New Yorku. Muž je nyní v domácí izolaci. Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře uvedla, že je jeho zdravotní stav dobrý a nejspíše v řádu několika dnů se bude moci vrátit do práce.

"Bude se to řídit jeho klinickým stavem, který je v současné době velmi dobrý. Dá se říci, že tu infekci překonal. V nejbližších dnech ho uvidí ošetřující lékař, který posoudí, kdy přesně se vrátí do práce, nepředpokládám, že by to byla dlouhá doba, řádově se bude jednat o dny."

Podle hlavního hygienika Michaela Víta se vyšetřují další osoby, které s nemocným přišly do styku.

Foto: Evropská komise
"Vyšetřujeme také jeho devět kontaktů, s kterými přišel do styku. Opravdu devět těchto kontaktů je bez horeček, bez jakýchkoli příznaků onemocnění horních cest dýchacích. Dostali také domácí karanténu do té doby sedmi dnů, jako je běžná inkubační doba, abychom opravdu zamezili možnému konfliktu."

Michael Vít uvedl, že není důvod k panice. Podle něj je situace pod kontrolou. Běžná sezónní chřipka navíc páchá v Česku daleko větší škody.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková připravuje pro vládu materiál, který by na novou situaci kolem onemocnění v Česku zareagoval. Jsou dvě cesty.

"Navýšení zásob antivirotik, protože Česká republika v této chvíli disponuje zásobou Tamiflu pro 20% populace, podle doporučení WHO by to mělo být až třicet procent. Dalším opatřením je zajištění očkovací vakcíny."

Očkování proti této chorobě zatím neexistuje. Jaroslav Volf, český zástupce Mezinárodní zdravotnické organizace, ale řekl, že by vakcíny mohly být k dispozici do půl roku.

"Pokud jde o vakcínu proti této H1N1 kmenu A, tak se dokončují testy tak, aby virus rostl na buněčných kulturách a odhaduje se to něco mezi čtyřmi až šesti měsíci, že by mohly být první očkovací látky k dispozici. za čytři měsíce pro zkoušky a za šest měsíců možná pro veřejnost."

Chřipkou, které se říká mexická, nová nebo prasečí onemocnělo na celém světě podle statistik okolo třinácti tisíc lidí a přes devadesát jich zemřelo.