Nechat se očkovat? Nenechat se očkovat?
Jsou úvahy kolem prasečí chřipky jen mediální bublina? A je očkování proti ní bezpečné? Tyto úvahy už týdny plní česká média a shoda nepanuje dokonce ani mezi zdravotníky.
Počet lidí s prasečí chřipkou v tuzemsku ale podle hygieniků a lékařů převýšil sto tisíc a její rostoucí výskyt ohrožuje lidi trpící jinými nemocemi. Ochránit je může očkování, říkají lékaři. "Budou potom očekávat, že rodiče na základě informací z médií se jim v průběhu času budou ozývat,"říká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová v souvislosti s rozhodnutím vlády rozšířit řady očkovaných proti prasečí chřipce i o děti mezi 10 a 17 lety se závažnými chronickými nemocemi.
"Diagnózy jsou onemocnění dýchacích cest, ledvin, srdce, imunologická onemocnění, a bude se to týkat onkologicky nemocných pacientů. To jsou všechno indikace, které jsou totožné s indikacemi pro očkování proti sezónní chřipce. V případě této vakcíny jsme toto indikační omezení rozšířili ještě o skupinu dětí, trpící onemocněním nervosvalového aparátu," dodává Cabrnochová.
Dosavadní očkovací plány zahrnovaly čtvrt milionu chronicky nemocných pacientů a podobně velký počet zdravotníků a lidí důležitých pro chod státu. Zájem však není valný. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák třeba tvrdí, že o očkování zatím projevila zájem asi pětina z jím oslovených pacientů. Považuje ale za chybu, že očkování, které podle něj může zachránit život, provázejí fámy.Sami lékaři přitom nejsou v postoji jednotní: podle průzkumu, provedeného společností Aspectio mezi lékaři, se přes dvě třetiny z nich nechtějí nechat sami očkovat. Svým pacientům by ale očkování vyloženě nedoporučila jen šestina dotázaných doktorů, zejména kvůli nedostatečnému otestování vakcíny a obavám z možných vedlejších účinků.
Česká vakcinologická společnost naproti tomu mluví o zpolitizování tématu a umělém vzbuzování dojmu, že očkování je nebezpečné. Podle jejího předsedy Romana Prymuly bezpečnost a účinnost vakcíny potvrzuje to, že Evropská léková agentura ji schválila nejen pro dospělé, ale také pro děti: "Ta vakcína se ukazuje, že je bezpečná i pro děti, což není ještě úplně detailně v příbalových informacích, protože firma vychází ze studií, které běží. Nicméně řada zemí začala očkovat dětskou populaci a očkuje už od nějakých šesti měsíců věku."
Epidemickou hranici podle hygieniků už překročilo 25 ze 77 okresů, tedy asi třetinu České republiky, přičemž horší situace je v moravských krajích.