Právník Edward Fagan prodloužil lhůtu

E.Fagan

O další měsíc prodloužil americký právník Edward Fagan lhůtu, v níž mu mají společnost ČEZ a americký Westinghouse předat požadované dokumenty o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to poté, co si v úterý prohlédl některé prostory elektrárny.

Původně požadoval Fagan, který je právním zástupcem rakouských odpůrců Temelína, předání dokumentů do 21.března. Fagan stále tvrdí, že existují důkazy o tom, že firma Westinghouse ve vztahu k Temelínu "něco zanedbala" a porušila tak americké právo. Nespecifikoval však o co konkrétně jde. K prodloužení lhůty Fagan uvedl:

"Dávám jim dalších třicet dní, ale potom už ani sekundu navíc. Potom budou následovat žaloby!"

Jiří Týc, sálový inženýr a šéf projaderného sdružení Jihočeští taťkové, ke zpochybňované bezpečnosti Temelína řekl:

"Ta elektrárna je bezpečná a my, kteří tam s kolegou pracujeme, přímo se podílíme na řízení elektrárny, my bychom tam prostě nedělali, my bychom nevystavovali naše děti riziku, že zemřou nějakým ozářením."

Aktivity Edwarda Fagana považuje Týc především za politické. Napětí by podle něj mohla zmírnit studie o vlivu elektrárny na životní prostředí, na které se dohodli český a rakouský premiér loni v prosinci na jednání v Melku.

"Toto je unikátní hodnodcení vlivu na životní prostředí u stavby, která už stojí. Obvykle se taková studie dělá před tím. Toto hodnocení bylo provedeno, ovšem za minulého režimu, stejně jako u elektrárny Dukovany. Bohužel to bylo podle tehdejších zákonů a dnešní odpůrci je neuznávají. Až ta komise prozkoumá Temelín, výsledek nemůže být jiný než kladný, protože takových studií bylo už třicet. Potom bude moci rakouský kancléř uklidnit situaci. Ovšem lidé jako je pan Purlinger, tam k uklidnění dojít nemůže, protože jejich cílem je odstavit Temelín.", uvedl dále Jiří Týc.

Spouštění jaderné elektrárny stále pokračuje. V průběhu Faganovy návštěvy Temelína začal jaderný reaktor najíždět na 55% svého výkonu.