Prázdné byty lákají o prázdninách zloděje

r_2100x1400_radio_praha.png

Léto je v plném proudu, lidé odjíždějí na dovolenou a pro zloděje představují prázdné byty ráj. Neexistuje nevyloupitelný objekt, tvrdí kriminalisté a lidé často svým chováním přímo zloděje zvou. A o zlodějích a loupežích je i příspěvek Zdeňky Kuchyňové. Mimochodem Zdeňko, už jsi se sama setkala s loupeží?

No jistě, dá se říct, že jsem v tom přeborník. Už mi vykradli byt, auto a šestkrát sklep. Ale nejsem v tom sama.

"My jsme od začátku roku do konce května zaznamenali zhruba 800 případů krádeží vloupáním do bytů. V loňském roce si vzpomínám na případ, kdy jeden pachatel, následně tedy zadržený a obviněný měl na svědomí více než 120 krádeží vloupáním do bytů a ta škoda se pohybovala kolem 8 miliónů korun,"

říká mluvčí Ladislav Bernášek. A zloději mají teď před sebou celé léto. Právě o prázdninách se počet vyloupených bytů každoročně zvyšuje. Právě proto není podle kriminalistů dobré inzerovat, co vše člověk v bytě má. Někdy to však - zejména straší lidé - udělají nevědomky. Rizikovými se mohou stát například odpovědi na zdánlivě seriózní inzerát člověka, který nabízí výhodnou cenu za odkup starožitností. Lidé pak popíší, co vše mají doma a kdy budou v bytě k zastižení. A cesta k lupu je otevřená. Opatrní nejsou ani cizinci. Jak říkají kriminalisté, investují miliony do vybavení bytu, ale dvoukřídlé dveře, tak časté v centru Prahy, zůstanou bez zabezpečení.

Zloději si příliš nelámou hlavu, kudy do bytu vniknou. A někdy jsou to skutečně cesty kuriozní. Jeden gang lupičů měl ve zvyku vyřadit z provozu telefonní a elektrické linky v celé ulici. Majitel jednoho z bytů neměl mobil, tak přivolával pomoc tak, že vyběhl na ulici a hrál na trubku signál "Hoří". Někdy se zloději do bytů i opakovaně vracejí. Na to doplatili pověstní pavoučí muži, kteří kromě šperků a peněz ukradli také počítač. V bazaru se dozvěděli, že jim chybí kabely a tak se pro ně vrátili. Jenomže mezitím se vrátil i majitel. Pavoučí muž nezaváhal, vyběhl i s horským kolem, které našel v předsíni, na střechu a vjel do výtahu naprosto šokovaných zedníků.

Jen v Praze je denně vykradeno okolo sedmi bytů a rodinných domků. Pozornost samozřejmě vzbuzuje, když se zlodějům podaří vykrást nějakou celebritu. Velkou škodu napáchala skupina lupičů ve vile tehdejšího předsedy parlamentu Václava Klause. Odnesli odtud předměty za 1,6 milionu. A to tam byly kamery, infračidlo a ochranka, vrtí dodnes hlavou kriminalisté. O tom, jak byli lupiči organizovaní, vypovídají odposlechy - jeden z nich řídil po telefonu své lidi ve vykrádaných bytech. Za jedinou akci dokázali vybít i čtyři baterie mobilů. Přesto v 91 prokázaných vloupačkách ukradli "jen" 35 milionů. To vloupání u jednoho z profesorů bylo podstatně vyšší. Zloděj tu ukradl housle za patnáct milionů korun, zřejmě vůbec nevěděl jakou vzácnost krade. Když se kriminalistům podaří objevit ukradené předměty, změní se pak mnohdy jejich služebna v malou pokladnici.

"Ve chvíli, kdy majitel takové věci oznámí krádež policii, ta tu věc následně objeví, tak ji zajistí a majitele samozřejmě kontaktuje. Ten musí prokázat, že ta věc je skutečně jeho, ať už tedy nějakými fotografiemi, popisem a podobně,"

uvádí mluvčí Bernášek. Právě dokumentace předmětů je však mnohdy problém a komplikuje dokazování pachatelům krádeží.