Chaty lákají v zimě zloděje

0:00
/
0:00

Zima se blíží, lidé zazimovali své chaty a chalupy a teď už jenom doufají, že je nenavštíví zloději. Právě vykrádání chat je pro lupiče lákavé. V chatových osadách je totiž v zimě naprosté minimum lidí a tak se cítí relativně bezpečně. Mezi chataře a policisty se teď podíváme se Zdeňkou Kuchyňovou.

Češi jsou národem chatařů. I když sociologové mysleli, že zájem o chalupaření po roce 1989 zanikne, stal se pravý opak. Dnes u nás máme více než 430 tisíc rekreačních objektů. Jejich majitelé přijíždějí na jaře s očekáváním, zda najdou chatu ve stejném stavu, v jakém ji opustili. Často se však setkají s vypáčenými dveřmi či okenicemi, jak potvrzují chataři z Českého ráje.

"Každý rok je to vykradený. Záleží na tom, jak cenné věci tady necháte, o kolik přijdete. - Sedmkrát jsme byli vykradení. Máme okenice, všelijaké závory, ale dneska jsou zloději vynalézaví. Teď jsme se ponaučili, dojedou se zásoby a už se sem nic nenaváží."

Za rok 2005 bylo vyloupeno zhruba 6 a půl tisíce chat. Přes 2 tisíce krádeží se policii podařilo objasnit. Chatařům už došla trpělivost a vyvinuli důmyslná zařízení proti zlodějům. Některé případy tak skončily pro zloděje vážným zraněním a pro chataře soudní dohrou. V poslední době přilákal pozornost případ chataře, který na zloděje nastražil samostříl. Další majitel chaty nalíčil pod podlahu nástražný systém. Ten explodoval ve chvíli, kdy zloděj otevřel dveře kůlny a poranil mu nohu, která musela být amputována.

Do chatových osad vyrážejí v zimě na obhlídku policisté, říká tisková mluvčí policie v Jičíně Hana Klečalová.

"Policisté spolu se svými služebními psy provádějí pravidelně kontroly chatových a rekreačních oblastí v rámci celého okresu Jičín minimálně jednou do měsíce. Vyjíždíme jak ve dne, tak v noci. Pokud vyjíždíme ve dne, tak většinou akce trvá celý den."

říká spokojeně po prohlídce nadporučík Kozák, vedoucí skupiny služební kynologie. Ne vždy ale mohou být policisté spokojeni. I oni se setkávají s agresivními zloději. Například muž z Rudy nad Moravou se vloupal do chaty, o kterou přišel v exekuci. Jednomu z policistů polil záda benzinem a poté po hlídce hodil hořící předmět. Nikomu se nic nestalo, ale chata vyhořela.

Policisté varují majitele domků i před tím, aby nechávali venku nářadí. Takový žebřík je pro zloděje přímo pozvánkou k tomu, aby do chaty vlezl. Dále doporučují nenechávat v chatách cenné věci a nezamykat vnitřní dveře, dodává mluvčí Hana Klečalová.

"Vnitřní dveře, které majitel uzamkne, může vetřelec třeba vyrazit nebo jinak překonat, aby se dostal dál do ostatních místností. Ani dokonalý zámek nezabezpečí dveře proti vniknutí."

Někdy však policisté a chataři zažijí i veselé příhody. Jistý polekaný majitel na Poděbradsku zavolal policii, když našel v chatě nevídanou paseku jako po nájezdu lupičů. Než muži zákona dorazili na místo, chatař zjistil, že pachatelem nebyl člověk, ale sova. Puštík dovnitř spadl komínem a zůstal tu uvězněný asi týden. Z povrchu shodil vše, co se dalo. Záchranáři vyhladovělou sovu chytili, ošetřili a pustili na svobodu.