Pražská muzejní noc láká na Holmese i jezuitské hry

Интерьер Национального музея

V sobotu proběhne v metropoli už sedmý ročník Pražské muzejní noci. Akce se zúčastní 28 institucí a zpřístupněno během ní bude 53 objektů - lidé budou moci navštívit třeba Národní muzeum, Národní galerii nebo Židovské muzeum. Kromě prohlídky stálých expozic je připravena také celá řada doprovodných akcí. Martina Bílá se zaměří na policejní a pedagogické muzeum.

Program v Muzeu Policie České republiky se bude soustředit především na pražský kriminalistický ústav, popisuje Květa Kůsová:

"Představí ve scénce zločin v přímém přenosu případ, v němž se jedná o vyloupení jednoho pražského bytu, kdy pachatel zanechá na místě činu stopy. Stopy jsou nejprve zajištěny a potom provádějí experti znalecké posudky. Jsou to konkrétně znalci z oboru daktyloskopie, balistiky, genetiky a chemie."

Do muzea se po roční přestávce vrací také Sherlock Holmes ve scénce Přepadení na Baker Street.

"Bude řešit případ, kdy je požádán, aby zabránil lupičům profesora Moriartiho, aby se zmocnili klíče k trezoru, který obsahuje důležité dokumenty. Diváci budou vyzváni, aby vše sledovali jako svědci. Ti, kteří se budou chtít zúčastnit soutěže, mohou vyplnit test, který obsahuje sedm otázek. Ti, kteří je zodpoví bez chyby, se stanou detektivy amatéry mistry, ti, co budou mít jednu chybu, budou pak detektivové prvního stupně."

Na muzejní noc se připravuje i Pedagogické muzeum Jana Amose Komenského. Co se pro návštěvníky chystá, prozradila Magdaléna Šustová.

"Kromě toho, že jsme nachystali už tradiční písařský koutek pro děti, kde si budou moct vyzkoušet, jak se psalo husími brky a násadkami, tak jsme pro ně přichystali repliku kupeckého krámu z doby první republiky, která se používala jako pomůcka pro výuku elementární matematiky na obecných školách."

A připraveno je také divadelní představení.

"Stejně jako loni jsme navázali spolupráci s divadelním spolkem Lauriger, který se zabývá hraním jezuitských her, které se hrály v 17. a 18. století na jezuitských školních akademiích. Letos bude uveden a v premiéře hra, která byla nazvána Obrazy ze života Svaté Kateřiny. Hra měla svou premiéru v roce 1656 v Praze a my uvedeme jenom zkrácenou verzi, protože ona má v originále asi 900 veršů a bude hrána v původním znění v latině a bude doprovázena českými zpěvy. Diváci se nicméně nemusejí bát, že by nerozuměli. Dostanou takové krátké synopse, co uvidí a o čem hra je."

Veškeré informace k Pražské muzejní noci, včetně programu zúčastněných institucí, najdete na jejích internetových stránkách.