Pražská ostuda

Česká televize nedávno odvysílala reportáž o konkrétních firmách, které montují pražským taxikářům přídavná zařízení k taxametrům, umožňující přičítat kilometry navíc. Reportáž opětovně obrátila pozornost médií ke známému problému hlavního města. Jak uvádí Zdeněk Vališ, loupežníci za volantem jsou zatím zřejmě nezničitelní.

Koncem března přijel do Prahy jeden z nejuznávanějších marketingových odborníků Američan Philip Kotler. Lidovým novinám řekl, že Praha je báječné město. Jako obchodní artikl v turistickém byznysu má ale i negativní pověst. Všichni varují před pražskými taxikáři. Kotler nechápe, proč Češi nedokáží tuto světovou ostudu vyřešit. Není samozřejmě sám, kdo to nechápe. I samotným Čechům nad tím zůstává rozum stát. Už minulý režim si na taxikářských pirátech vylámal zuby. Když se pak odporoučel, dřívější mafie, kryté státním monopolem, rychle vytvořily za přispění nové krve nové soukromé mafie. Policie před několika lety zlikvidovala skupinu známou pod jménem Thorges. Ta pro své členy nevybíravými až brutálními způsoby okupovala posty na exkluzivních pražských "štaflech", na Václavském náměstí a v nejbližším okolí, u Hlavního nádraží apod. Nicméně i po likvidaci a zatčení šéfů gangu dostane i dnes pěknou nakládačku každý, kdo by se na lukrativních místech pokusil naložit zákazníky a nepatřil takříkajíc do party.

Obyčejní taxikáři, kteří hledají zákazníky náhodně, popojížděním po městě, na otázku, jak je to možné, se jen útrpně usmějí nad takovým naivním dotazem: je to přece zaplacené, je zaplacený magistrát i policie, těm na štaflech se nic nestane, taxikářské licence jsou k smíchu, když ji někomu vezmou, druhý den ji má pod jinou hlavičkou zpátky. Jsou to závažná obvinění. Člověk někdy může mít pocit, že jejich autoři trošku přehánějí. Jenže, když pak člověk vidí, jak televizní pracovníci pronikají do jedné oblasti problému, zdokumentují ho, nafilmují a uvádějí přitom konkrétní jména firem, musí se štípnout do ruky, zda to není sen. V následujících dnech úžas ještě vzroste. Ono se totiž vůbec nic neděje! Nikoho z odpovědných lidí nevzrušuje, že se někde provádějí podvody a že celá země měla možnost to vidět a slyšet. Maximálně jsou slyšet povzdechy, že se s tím nic nedá dělat - to od policie, nebo, že úřad je bezmocný - to od magistrátu. A všichni dohromady poukazují na jakousi nedostatečnou legislativu.

Nač ale přijímat nové zákony, když se ty staré nepoužívají? Trestný čin podvodu je přece znám od nepaměti. A proč přijímat nové zákony, když sám pražský primátor Jan Kasl se nedávno před americkými podnikateli přiznal, že na pražském magistrátu existuje korupční prostředí. Marketingovému odborníkovi panu Kotlerovi, který nechápe proč Češi ten taxikářský systém nejsou s to změnit, stejně jako dalším návštěvníkům Prahy lze tedy zatím jen doporučit, aby nebrali taxíky na štaflech, ale pokud možno si je zavolali přes centrálu a po skončení jízdy žádali stvrzenku.