Pražské letiště možná ponese jméno Václava Havla

Bezprostředně po smrti prezidenta a dramatika Václava Havla se objevil návrh na přejmenování pražského letiště po tomto státníkovi. Za několik dní stihl návrh získat jak stoupence z kulturní scény, tak i odpůrce z řad bývalých Havlových spolupracovníků.

Jisté je, že si stále více lidí přeje, aby pražské letiště neslo Havlovo jméno. Příslušnou petici ve středu v poledne podepsalo už přes 66 tisíc lidí. Mezi nimi i bratr Václava Havla Ivan Havel, herec Jiří Bartoška nebo chirurg Vladimír Beneš. Rodina samotná nemá k návrhu výhrady. Více už iniciátor petice - režisér Fero Fenič.

"Není symboličtějšího místa, než je právě letiště v Ruzyni, které v nás evokuje ruzyňské vězení, kde shodou okolností začínala i cesta Václava Havla na Pražský hrad. Letiště také symbolizuje zbourání hranic. Myslím si, že nic nemůže lépe připomínat Václava Havla a symbolizovat jeho snažení i to, že nás vrátil zpátky do svobodného světa, než přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla."

Fero Fenič
Své hlasy po internetu k výzvě připojují i zahraniční Češi žijící v Austrálii, Spojených státech, Kanadě nebo Švédsku. Fero Fenič připomněl, že i letiště v jiných státech se jmenují podle významných osobností.

"Pro Čechy bylo a je branou ke svobodě, pro cizince naopak zase prvním místem, přes které do naší země vstupují. I v jiných zemích světa nesou letiště v hlavních městech pojmenování po lidech, kteří se významně zasloužili o zemi. Jméno Václava Havla bude deklarací hodnot, ke kterým se hlásíme."

Například v Polsku už má své letiště Lech Walesa, bývalý předák odborové organizace Solidarita a v 90. letech i polský prezident. Podpořil i změnu názvu pražského letiště. Jak řekl Českému rozhlasu, mrtví hrdinové si takovou úctu zasluhují. V Polsku je přítomen i Václav Havel - jmenuje se po něm ulice v Gdaňsku. Česká petice je adresovaná české vládě, která jako jediná může změnu názvu prosadit. Iniciátoři petice plánují oslovit každého ministra zvlášť v dopise ještě před zasedáním vlády v novém roce, říká Fero Fenič.

"Rádi bychom jim několik dnů předtím doručili veškeré podklady a informace o tom, co by takové pojmenování znamenalo. Chci ještě zdůraznit, že tato volba je uvážená, přemýšleli jsme o ní hodně hodin a v podstatě nepřináší žádné finanční náklady a žádné zmatky. Ve světě je přes 20 letišť, dokonce na nejvýznamnějších místech, které nesou jméno po významném člověku dané země. Myslím si, že by jméno Václava Havla bylo důležitým symbolem i pro nás."

Letiště Praha je součásti Českého aeroholdingu a jeho majoritním akcionářem je český stát. Technicky změně názvu tedy nic nebrání. Předseda vlády Petr Nečas je ale v otázce přejmenování letiště zdrženlivý.

Vladimír Hanzel, foto: archiv V.Hanzela / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
"Pan prezident Havel patří mezi nejvýraznější osobnosti českého politického a společenského života. Úvaha pojmenovat například letiště je jedna z možných. Na druhou stranu v tuto chvíli zaujímat nějaké kategorické závěry by bylo velmi předčasné. Je to podstatně složitější problém."

S výzvou signatářů petice nesouhlasí někdejší osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Havel podle něj nesnášel lety letadlem, pozdější odpor k létání překonával jen svojí silnou vůlí. Letiště je navíc podle Hanzela komerční záležitostí. Nepochybuje ale o tom, že je nápad veden čistými úmysly a naopak navrhuje, aby Havlovo jméno nesla některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí. Mělo by to být spíše divadlo, škola, knihovna nebo univerzita.