Pražské námluvy finišují

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Městský soud zamítl žalobu Strany zelených, SNK ED a Věci veřejných na volby do pražského zastupitelstva. Jejich výsledky jsou tak platné. Mezitím pokračují koaliční jednání o pražský magistrát mezi TOP 09 a ODS, přičemž ČSSD čeká na svou příležitost spojit se s jedním z těchto dvou subjektů. Rozhodnout by se mohlo v pondělí.

Straně zelených, SNK ED a Věcem veřejným vadilo rozdělení Prahy do více volebních obvodů, což je prý poškodilo. Zelení se přes zamítnutí žaloby soudem nehodlají vzdát, řekla jejich kandidátka na pražského primátora Petra Kolínská:

"Pro nás je rozhodující to, že se můžeme obrátit na Ústavní soud. V tuto instituci máme velkou důvěru, takže svůj boj nepovažujeme ještě za ztracený."

Na stížnosti už pracují právníci, strana ji hodlá podat co nejdříve. Podle zelených bylo porušeno ústavou zaručené právo na rovnost hlasů a také princip poměrnosti. Vládnoucí ODS rozdělila metropoli do sedmi volebních obvodů, takže v některých pro vstup do zastupitelstva nestačilo získaných pět procent hlasů. Ústavní soud by měl podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky zabránit svévolným zásahům do volební soutěže:

Ondřej Liška
"Je tam prostor pro to, aby Ústavní soud konstatoval, že se kvalita, to znamená demokratičnost a svobodná soutěž politických stran ve volbách kvůli tomuto kroku ODS zhoršila. Primárním cílem je dosáhnout toho, aby Ústavním soud konstatoval, že není možné svévolně nakládat se zákony a zhoršovat tím přístup politických stran do volební soutěže. Pokud to konstatuje, tak logickým krokem je zneplatnění voleb."

Marek Antoš z katedry Ústavního práva ale nečeká, že by stěžovatelé u Ústavního soudu uspěli:

"Jakkoliv lze správně považovat tu právní úpravu za ne zcela šťastnou a bylo by asi vhodnější, aby se v tomto zákon změnil, musíme vidět, že zastupitelstvo hlavního města Prahy postupovalo zcela v souladu se zákonem. Ani žádnou protiústavnost já tam osobně nevidím, a proto se domnívám, že se ničeho u toho Ústavního soudu domoci nemohou. Tím nejdůležitějším, a to bych řekl, že se jim povedlo už před volbami, je vlastně upozornit na ten problém."

Zleva kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda,  šéf pražské ODS Boris Štastný,  lídr pražské TOP 09 František Laudát a kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma,  foto: ČTK
Mezitím v Praze pokračují jednání o magistrátní koalici. Občanští demokraté si vzali další čas na jednání o koalici. Od regionální rady chtějí posvětit možnou spolupráci s TOP 09. Rozhodnutí má padnout v pondělí. Podle pražského lídra ODS Bohuslava Svobody bude definitivní:

"Když ano, tak to bude znamenat, že ten večer budeme jednat o tom problému, kterým je rozdělení kompetencí na radě, a může to znamenat, že to třeba bude trvat dva dny nebo hodinu, to já neumím odpovědět. Ale bude to znamenat, že to jednání už nedostane žádný jiný směr, že poběží jenom po zbytku těch technických věcí."

Pražský lídr TOP 09 Zdeněk Tůma vzal toto rozhodnutí občanských demokratů na vědomí a oznámil, že jeho strana začíná o možné koalici jednat i se sociálními demokraty:

"S ohledem na to, co jsme uvedli již dříve tento týden, že očekáváme jasnou reakci ODS do konce tohoto týdne, předáme také nabídku ČSSD. Nicméně pokračujeme v jednáních s ODS."

Nabídku sociálním demokratům však nechtěl Zdeněk Tůma blíže komentovat. "Bude to nabídka, kterou považujeme za dobrou," podotkl lídr pražské TOP 09.