Povzbudivý pražský veletoč

Zleva Boris Šťastný, Rudolf Blažek, Jan Slezák, Karel Březina, Bohuslav Svoboda a Petr Hulinský, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Neočekávaně rychle vznikla v Praze nová koalice. Na společném vládnutí se domluvily TOP 09 a ODS, která na počátku týdne iniciovala rozpad původní koalice ODS a ČSSD. Celé zemětřesení doprovázely turbulence jak u občanských, tak u sociálních demokratů. Změny ve vedení města doprovází pravděpodobně i konec mnohamiliardové zakázky na svoz odpadu, která se stala záminkou k celé rošádě.

Bohuslav Svoboda,  foto: ČTK
Čáry máry fuk - a všechno je jinak. Jak v kouzelnickém šapitó si museli v posledních dnech připadat Pražané, kteří sledovali dění ve vedení svého města. O tom, že v pražské občanské demokracii jsou dva tábory, které se navzájem moc nemusí, se obecně vědělo a ani jejich hlavní představitelé, tedy předseda městské organizace ODS Boris Šťastný a primátor Bohuslav Svoboda, to příliš neskrývali. Když první z jmenovaných na pondělním jednání regionální rady navrhl vypovězení koaliční smlouvy s ČSSD v Praze, zřejmě netušil, jaký obrat v této věci nastane. Ukazuje se totiž nyní, že primátor Bohuslav Svoboda už zřejmě delší dobu jednal se zastupiteli z řad TOP 09 o vytvoření koalice, byť si byl vědom, že ve své straně většinu rozhodně nemá. Jeho snaha o rozchod s "kmotrovskými" formami komunální politiky však nejspíš byla silnější, a tak využil vzniklou situaci a chopil se iniciativy. Ve čtvrtek ráno položil na stůl hotový návrh koalice s TOP 09. Protistraně v ODS tak nezbylo než se připojit a prohlásit, že k žádnému vnitrostranickému puči nedošlo. Ustavení nové koalice na pražském magistrátu posvětila i regionální rada ODS.

Zleva Boris Šťastný,  Rudolf Blažek,  Jan Slezák,  Karel Březina,  Bohuslav Svoboda a Petr Hulinský,  foto: ČTK
Pražští zastupitelé pak odvolali radní za sociální demokracii a zvolili do vedení města 6 členů TOP 09. V křesle primátora nadále zůstává Bohuslav Svoboda, který tuto obměnu považuje za nutnou, protože se změnila ekonomická situace města. Podle primátora se v nové sestavě bude lépe dařit prosazovat jednotný princip příjmů a výdajů:

"Teď jsme ve fázi, kdy musíme na jednu stranu udržet standard našich občanů, a na druhou stranu musíme zajistit zdroje. Je to skutečně o té rozpočtové zodpovědnosti a to je důvod, proč se to vlastně měnilo. Očekáváme, že budeme mít jednotnou linii a tah na branku, jak udržet město a jeho prosperitu."

Proč TOP 09 netrvala na postu primátora, řekl šéf pražské organizace strany František Laudát:

"Pro nás v tuto chvíli není důležitá nějaká viditelná symbolická figura Prahy, ale většina v městské radě tak, abychom mohli rychle nastartovat řešení akutních problémů, které Praha má. I ty kompetence jsou odpovídající, a i když zůstanou finance formálně pod panem primátorem, tak velice významně tam bude z pozice předsedy finančního výboru působit Zdeněk Tůma. Takže to je to, co jsme chtěli."

Zdeněk Tůma,  foto: ČTK
Nové vedení hlavního města už stihlo probrat rozpočet Prahy na příští rok. Rozhodovat o něm má příští týden. Lídr TOP 09 v Praze Zdeněk Tůma, který má vést finanční výbor, označil rozpočet v této chvíli za jasnou prioritu:

"Před námi stojí nesmírně těžký úkol dát dohromady rozpočet nejen na příští rok, ale i výhled na zbytek volebního období. Praha je ve velmi obtížné situaci, jsou tady kumulované závazky z minulosti na straně výdajů, a to nejenom pro příští rok, ale i pro roky další.V důsledku krize poklesla příjmová strana a je třeba hledat úspory a zároveň se snažit vybilancovat potřeby, které město má, a ty rozhodně nejsou malé."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér a předseda ODS Petr Nečas neskrývá, že při sestavování pražské koalice ODS a TOP09 došlo k některým nestandardním krokům, ale za důležitější považuje fakt, že zastupitelé ODS podporují novou radu primátora Svobody:

"Během několika dnů vypovědět koaliční smlouvu s jedním partnerem, uzavřít koaliční smlouvu s druhým partnerem, udržet pozici primátora, současně to provést poměrně rychle, i třeba ve vazbě na schvalování rozpočtu a podobně, ukazuje, že ty kroky byly vedeny správným směrem a nesvědčí o nějakém krizovém vývoji nebo něco podobného. To, že tam nebo onde se původně rozdílné názory sbližují, to, že nakonec se stane i to, že někdo musí ustoupit ze svých představ ve prospěch představ někoho jiného, to je reálný politický život, ano."