Zklamaní voliči protestují proti koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátu

Foto: ČTK

Přes třiadvacet tisíc podpisů se zatím objevilo pod tzv. Listopadovou výzvou, která kritizuje koalici občanských a sociálních demokratů na pražském magistrátu. Díky této koalici se TOP 09, která v říjnových komunálních volbách v Praze zvítězila, dostala do opozice. Autoři petice současně na toto úterý, kdy se poprvé na pražské radnici schází nové zastupitelstvo a volí primátora, svolali na Mariánské náměstí demonstraci. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
Povolební situace v Praze se v posledních dnech vyostřila. Ve většině měst a obcí už na radnicích vznikly nové koalice, byli zvoleni noví starostové, pražský magistrát však do tohoto týdne neměl nové vedení. V říjnových komunálních volbách tu vyhrála TOP 09 s třiceti procenty hlasů, za ní se umístili občanství demokraté s třiadvaceti a sociální demokraté s necelými osmnácti procenty hlasů. Jednání těchto tří stran se ale vlekla celé týdny a nakonec vyústila v koalici občanských a sociálních demokratů. Tedy dvou stran, které proti sobě v předvolebním období nejvíce útočily. Mnozí Pražané se cítí podvedeni a začali proti této koalici ihned protestovat. Prostřednictvím Facebooku svolali 17. listopadu na Václavské náměstí demonstraci. Součástí protestů je i tzv. Listopadová výzva, ve které stojí:

"Převážná část pražských voličů v komunálních volbách vyjádřila svou nespokojenost s dosavadním vedením Magistrátu hl. města Prahy a svou touhu po změně. Vytvoření velké koalice mezi ODS a ČSSD ... je v přímém rozporu s touto jednoznačně vyjádřenou vůlí voličů."

Foto: ČTK
Výzvu, pod kterou denně přibývají stovky i tisíce podpisů, zveřejnilo na svých internetových stránkách občanské sdružení Změň politiku. Jeho zástupce Marek Jehlička k tomu minulý týden na setkání s novináři na Nové scéně Národního divadla řekl:

"V této chvíli se odehrává v občanské společnosti něco, co se tady nestalo od sametové revoluce. Je to největší vlna občanského nepokoje, která se tady zvedá proti úplně konkrétním politickým činům. A občané ukazují, že si to nenechávají líbit, že jsou ochotní demonstrovat a přijít jak do ulic, tak jsou ochotní spojit se přes sociální sítě a vytvořit masu, která sděluje naprosto jasné poselství: Nám se nelíbí, jak jste naložili s našimi hlasy. Nám se nelíbí, jak jste se zachovali. A nepřipadá nám to fér."

Pod petici, která vyzývá pražské zastupitele, aby vzniku koalici ODS a ČSSD zabránili, se podepsala i řada známých osobností. Jsou mezi nimi například bývalý prezident Václav Havel, kněz a univerzitní profesor Tomáš Halík, předseda Nadace Charty 77 František Janouch, zpěvačka Marta Kubišová, režisér Jiří Menzel, scénárista Zdeněk Svěrák nebo filmové dokumentaristky Helena Třeštíková a Olga Sommerová. Ta ještě před úterní demonstrací zdůraznila, že by nemělo zůstat u ojedinělé akce:

Zleva Václav Němec,  Olga Sommerová,  Miroslav Petříček,  Antonín Parma a Radek Gipsy Banga,  foto: ČTK
"Já sem si uvědomila, že jsme si zvykli na to, že politici se chovají takto účelově. A já bych si přála, aby demonstrace, co bude teď před ustavujícím jednáním zastupitelstva, nebyla poslední. Oni počítají s tím, že tady přijde lid, začne křičet, a pak to utichne a oni zase pojedou močálem černým dál. Jestliže ale tyto aktivity nemají nějakou vytrvalost a pokračování, tak je to jen takové plácnutí do vody. A oni se nám budou zase vysmívat."

Jedním ze signatářů Listopadové výzvy je i bývalý exulant, nakladatel a politolog Alexandr Tomský. Ten situaci na pražském magistrátě v rozhovoru pro Radio Praha ostře zkritizoval:

"V Praze byla skutečně u moci mafie ODS, která se naprosto zpronevěřila svému obecnému poslání..."

Mohu vás přerušit? Co konkrétně jí vytýkáte?

"Vytýkám jim všechny ty podniky a všechny podnikatele, jejichž jediné bohatství vlastně vzniklo tím, že obchodovali s magistrátem. Samozřejmě Opencard a další, to je všechno známo. Tato strana, která Praze vládla absolutně, a jak víme, absolutní moc korumpuje, je zdiskreditovaná. Dokonce zmanipulovala volby v tom, že předem vyloučila dvě strany, které by byly tu pětiprocentní hranici přesáhly. A výsledek je takový, že vznikla vlastně malá koalice, koalice těch dvou poražených stran, která umožnila ODS vládnout dál. Když si vezmete, že tam je patnáct radních, a ODS dostala jedenáct křesel a ČSSD čtyři, k tomu pravděpodobně i křeslo primátora, tak vlastně vládnou dál. Přitom celý smysl těchto voleb byl, aby /občanští demokraté/ nevládli nebo vládli s někým, kdo bude nad nimi mít ten bič. A to měla být TOP 09, která dostala 30 procent, nikoliv 23. Čili věc je matematicky velmi jednoduchá a lidé si to pletou. Protože máme koalici ve vládě, kde také strana, která dostala nejvíc hlasů, je vyšachovaná, tak mají pocit, že to je něco podobného. Není, ten obsah je úplně jiný, protože většina lidí skutečně volila dohromady ty tři strany, které vládnou v zemi. Kdežto tady šlo o něco jiného! Šlo o to, aby ODS, pokud by vůbec byla v koalici, by v ní byla jako menšina, a tudíž by nad ní byla kontrola. Navíc voliči TOP 09 jsou pravděpodobně bývalí voliči ODS a Praha je pravicová a nechce správu věcí veřejných mít v rukou socialistů a komunistů. Bohužel v tomto smyslu je to podraz na voličích, přestože technicky to vypadá podobně. A v tom je ten problém."

A vidíte reálnou možnost, že z té koalice skutečně sejde? Že jí voliči, kteří v Praze demonstrují, zabrání?

"To samozřejmě nevím, nikdo neznáme budoucnost. Problém je v tom, že by odpor voličů musel být skutečně masivní a dlouhotrvající. Lidé nemají takovou angažovanost, nemají takovou trpělivost. Pochopitelně, chodí do práce, mají svoje starosti. Budou samozřejmě volit za čtyři roky. Demokracie je taková, že hlas lidu se projeví jenom jednou za čtyři roky. Naděje, že se tady teď něco změní, je malá. Samozřejmě jestliže veřejné demonstrace budou nějakou chvíli pokračovat a promluví někomu do svědomí, tak by se tam skutečně mohlo najít několik /zastupitelů/, kteří by odpadli. Nezapomeňte, že ta koalice bude na magistrátu vládnout s převahou dvou hlasů!"

Lídr pražské kandidátky ODS a kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda se snažil rozzlobené Pražany uklidnit. Podle něj má sice každý právo podepsat jakoukoliv petici, Listopadovou výzvu ale považuje za nespravedlivou:

Bohuslav Svoboda
"...protože předpovídá něco, co se stane. My jsme se k něčemu zavázali, já jsem měl jako volební program, že radnice bude průhledná, že bude otevřená, že všechna její rozhodnutí budou známá, že všechna její rozhodnutí do minulosti projdou auditem. A očekával bych, že taková petice nebo takový boj vznikne v okamžiku, kdy to, k čemu jsme se zavázali, co jsem já deklaroval a čeho jsem garantem, nesplním. V tuto chvíli je to protest proti něčemu, co se nestalo."

Bohuslav Svoboda také pozval kritiky koalice občanských a sociálních demokratů ze sdružení Změň politiku k osobnímu setkání, ti to ale odmítli. Podle něj tak dokázali, že nechtějí vést žádný dialog, ale jen vytvářet napjatou atmosféru ve společnosti.

S koalicí občanských a sociálních demokratů na pražské radnici nesouhlasí ale ani šéf ODS a premiér Petr Nečas. Prezident Václav Klaus naopak řekl, že na ní nevidí nic špatného.