Pražské planetárium bude mít nejmodernější promítací technologii na světě

Pražské planetárium

Radní schválili nákup nejmodernějšího projekčního systému pro Planetárium Praha. Stávající technologie je na konci své životnosti.

Kvalitu obrazu navíc snižuje desítky let stará projekční plocha kopule. Nová technologie vytvoří samostatnou kopuli pokrytou desítkami milionů LED diod. Hlavní město za ni zaplatí 250 milionů korun a modernizací tak vznikne největší planetárium s touto pokročilou technologií na světě.

Zařadíme se mezi světové špičky, jako je Dubaj nebo Ósaka

Planetárium v Ósace | Foto: Wiki0001,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

"Pražské planetárium se pyšní jednou z největších kopulí na světě, ale technologicky zaostává a brzy již stávající technologie úplně doslouží. Přechodem na moderní LED-Dome technologii se zařadíme mezi světové špičky, jako je Dubaj nebo Ósaka, kde se ale v porovnání s Prahou nachází kupole o jednotky metrů menší. Je to dobrá investice do vzdělání malých i velkých Pražanů," říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu.

Planetárium Praha je největším planetáriem v České republice. Projekční kopule má průměr 23,5 metru, a právě projekce na kopuli tvoří klíčovou část programu.

Pražské planetárium | Foto:  Planetárium Praha

"Pražské planetárium už dávno není jen o vesmíru. Probíhají zde koncerty i divadelní představení, která díky projekcím na jednu z největších kopulí na světě mají jedinečnou atmosféru. S novým projekčním systémem nabídneme dětem i dospělým ještě lepší divácké zážitky. Současně tím bude Praha atraktivnější pro turisty, kteří vyhledávají tento typ kulturních a vzdělávacích zážitků,“ popisuje Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Planetárium bude půl roku uzavřeno

Nová technologie byla uvedena na trh v roce 2018, životnost má kolem 25 let a výsledkem je bezkonkurenční kontrast.

Jakub Rozehnal | Foto: Adam Kebrt,  Český rozhlas

Planetárium bude na nezbytně nutnou dobu uzavřeno, ředitel Hvězdárny a planetária Jakub Rozehnal to odhaduje na půl roku. Tuto dobu využije planetárium k tvorbě nových programů. Po dobu uzavírky do druhé poloviny roku 2023 může planetárium poskytovat služby prostřednictvím svého mobilního planetária.

"Současně s modernizací planetária pracujeme na přípravě konceptu Science parku, který by se věnoval vesmíru, dalším aspektům moderní vědy a techniky a který bychom rádi umístili v nedalekém areálu Výstaviště,“ doplňuje Pavel Vyhnánek.

13
50.105514099764086
14.427510878115669
default
50.105514099764086
14.427510878115669
klíčové slovo: