Čeká nás nejdelší zatmění Měsíce v tomto století

Zatmění Měsíce, foto: skeeze, Pixabay / CC0

Úplné zatmění Měsíce mohou v pátek ve večerních hodinách pozorovat ti, které přitahuje vesmír. Jev bude trvat téměř dvě hodiny, od 21:30 až 23:13, a půjde o nejdelší zatmění tohoto století. Na podrobnosti jsem se zeptala vedoucího Štefánikovy hvězdárny Tomáše Proseckého.

Fáze zatmění Měsíce,  foto: skeeze,  Pixabay / CC0
Víme, kdy bylo zatmění Měsíce v českých zemích pozorováno poprvé?

"Zatmění vlastně vždycky poutala pozornost kronikářů. Z astronomických jevů možná nejvíce, je to jev poměrně nápadný. Zejména o zatmění Slunce máme dost bohaté historické záznamy. Z Číny už ze třetího tisíciletí před naším letopočtem. Mimochodem, vzhledem k tomu, že zatmění se dají i poměrně přesně vypočítat, tak porovnání historických záznamů s výpočty umožňuje historické události lépe datovat. Pokud bychom se bavili o zatmění Měsíce a o českých zemích, tak z toho, co jsem dohledal, máme první písemný záznam v Kosmově kronice a týká se zatmění, které se odehrálo tuším na jaře roku 1122."

Tomáš Prosecký | Foto: Radio Prague International
Je vůbec zatmění Měsíce zajímavé pro profesionály? Nebo už jste to viděli tolikrát, že na to až tak zvědaví nejste?

"Dnes se jedná hlavně o pozorovatelsky či fotograficky zajímavý úkaz, takže z vědeckého hlediska zatmění Měsíce význam moc nemá. Dříve, v daleké minulosti, jej ale mívalo. Staří Řekové, když pochopili princip měsíčního zatmění, to, že Měsíc vstupuje do zemského stínu, tak z pozorování zaoblení a tvaru toho zemského stínu poznali, že země je kulatá a vypočetli, že je zhruba 4 krát větší než Měsíc. Nadcházející úkaz je ale vizuálně natolik atraktivní a zajímavý, že předpokládám, že i kolegové, kteří se zabývají takzvaně tvrdou vědou, tak zvednou hlavu od monitoru a podívají se."

Zdroj: Bilboq,  Wikimedia Commons,  Public Domain
Mluvíme o nejdelším zatmění za celé století, ale proč je někdy delší a někdy kratší?

"Zatmění nastává jen za určitých podmínek. Pro to měsíční zatmění musí být jednak Měsíc v úplňku a musí být také poblíž uzlu své dráhy, tedy v bodě, kdy se dráha Měsíce protíná s dráhou Slunce. Dráha oběhu Měsíce je vůči rovině oběhu Země skloněna o nějakých pět stupňů a zemský stín ve vzdálenosti Měsíce má jen asi jeden a půl stupně. Nejčastěji nastává ta situace, že Měsíc ten zemský stín úplně mine a zatmění pak nenastává. Pokud naopak Měsíc prochází středem zemského stínu, což je to, co nás teď čeká, tak můžeme pozorovat dlouhé tzv. středové zatmění. Jednoduše řečeno: délka závisí na tom, jakou oblastí zemského stínu Měsíc při zatmění prochází."

Foto: skeeze,  Pixabay / CC0
Odkud bude nejlepší ten úkaz pozorovat?

"Klíčové je samozřejmě to, aby bylo hezké počasí. Na rozdíl od zatmění Slunce, které je vždycky vidět jen z nějakého úzkého pásu, je měsíční zatmění vidět z celé poloviny zemského povrchu, která má Měsíc nad obzorem. V rámci České republiky žádnou speciální výhodnou polohu nenajdeme. Musíme ale dodat, že toto zatmění začíná ještě před východem Měsíce a v průběhu je ten Měsíc relativně nízko nad obzorem. Pokud se tedy chystáme na pozorování, tak je vhodné si překontrolovat obzor, aby nám ve výhledu nebránily stromy nebo něco podobného."

Na pozorování zatmění se chystá řada hvězdáren v Česku, tu Štefánikovu na pražském Petříně nevyjímaje. Měsíci se bude věnovat i nový pořad planetária ve Stromovce. V moravské metropoli zase na návštěvníky čeká program s názvem Měsíční noc na Kraví hoře.