Český choreograf Yemi A.D. poletí k měsíci. Bude členem posádky japonského miliardáře

Yemi A. D.

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

"Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou," uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. "Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat," dodal.

Vesmírná výprava má trvat osm dní

Maezawa, který se v loňském roce stal prvním japonským civilistou, jenž se vydal na Mezinárodní vesmírnou stanici, na twitteru a na webových stránkách zveřejnil jména lidí, s nimiž bude cestovat v rámci projektu "dearMoon". Na vesmírnou misi se vydají na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska.

Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci.

Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny budou kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost 200 kilometrů od jeho povrchu. Ačkoli byl let naplánován na rok 2023, čelí zpoždění kvůli pokračujícím testům vesmírné lodi a jejích raket, píše agentura Reuters.

Yemi A.D. založil neziskovou taneční školu

Yemi A.D. (41) patří k nejvýraznějším osobnostem české taneční scény, má ale zkušenosti i jako režisér klipů, pedagog nebo zpěvák. Jeho činnost se v posledních letech dočkala ocenění i z oficiálních míst, v roce 2019 ho například tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) jmenoval vyslancem dobré vůle, letos v září mu šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) udělil stříbrnou medaili předsedy Senátu.Syn nigerijského otce a české matky se v českém showbyznysu prosadil nejprve jako tanečník a choreograf. Tanec studoval v Nizozemsku, ve Švédsku i ve Spojených státech, kde také před lety spolupracoval s kontroverzním rapperem Kanyem Westem.

V České republice založil už koncem 90. let uskupení českých i zahraničních tanečníků a choreografů JAD Dance Company, v roce 2009 pak stál u zrodu neziskové taneční školy Dance Academy Prague, ve které se studenti všech úrovní mohou učit různým druhům tance.

Autoři: Zdeňka Kuchyňová , ČTK
klíčové slovo:
spustit audio