Pražský Žofín nabízí největší přehlídku hub na světě

Foto: ČTK

Živým atlasem hub se stala jejich výstava v pražském Žofíně. Jedná se o největší přehlídku hub na světě a exponáty donášejí i sami návštěvníci. V mykologické poradně jim odborníci nález určí a zajímavé úlovky vystaví. Sbírání hub je jedním z nejrozšířenějších českých koníčků. Navíc je to záliba zdravá - houby, dříve nazývané maso chudých, obohatí kuchyni a jejich sběr zase posílí kondici. Na výstavách se kromě běžných hub objevují i unikáty - jako například štítovka šarlatová, která byla nalezena v Česku po 45 letech. Jak uvedl v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou odborník na halucinogenní houby Jan Borovička, výstavy hub mají v Česku dlouhou tradici.

Foto: ČTK
"Výstavy hub jsou u nás pořádány už od roku 1912 s krátkou přestávkou ve válečných letech a tato výstava na Žofíně už je osmým rokem."

Kolik hub tady návštěvníci najdou?

"Rok od roku je to různé. Ale letos, i vzhledem k tomu, že houby rostou velmi málo nebo rostou jen v některých oblastech, tak se nám podařilo shromáždit kolem čtyř set druhů hub. Problém je samozřejmě v tom, že ty houby vydrží vystavené asi den a potom už je jejich kvalita špatná. Proto každý den vyjíždíme na houby, ale bohužel letos zrovna ve středních Čechách houby nerostou, takže musíme jezdit až do okrajových částí naší republiky. Já jsem včera byl s kolegou až ve Slavkovském lese a ty houby, které jsme nasbírali, tady dnes návštěvníci mohou vidět. Některé jsou běžné, rostou skoro všude, některé jsou vzácné. Nejvzácnější druhy hub jsou uvedeny ve vyhlášce o zvláště chráněných druzích organizmů a ty se dokonce nesmějí sbírat."

Foto: ČTK
Tady je i poradna hub, kolik lidí se sem přijde v sezóně poradit? A mají nějaké unikátní úlovky?

"To je různé. Lidé přicházejí, protože už vědí, že jim tady pomůžeme. Vždycky záleží na tom, jestli houby rostou, zvláště kolem Prahy, což letos není tak časté, ale vždycky ta poradna je žádanější v neděli odpoledne nebo v pondělí, když lidé přijedou z víkendu."

Proč je v Česku tak rozšířené houbařství?

"To je tradice, která vychází z toho, že některé slovanské národy mají houby ve velké oblibě. U nás je houbařství koníček, hodně se houbaří i v Polsku. Houby jsou oblíbené. Na druhou stranu například Angličané houby vůbec nesbírají a nedůvěřují jim."

Výstava již tradičně předznamenává houbařské žně - září totiž bývá pro houby nejúrodnější. Ani houby z výstavy však nepřijdou nazmar. Odvážejí se zpět do lesa, aby se zachoval genetický fond a houby mohli sbírat houbaři i v příštích letech.