Pražským církevním školám hrozil bombový útok

Foto: ČTK

Církevním školám v Praze hrozil tento pátek výbuch. Vyplynulo to z anonymního dopisu, který dostala policie ve čtvrtek odpoledne. Během pátečního rána policisté prohledali přes tři desítky objektů, žádnou bombu ale nenašli. V ohrožených školách byla v pátek výuka zrušena, policie hlídá jejich okolí. Podrobnosti má Milena Štráfeldová.

Foto: ČTK
Až pět let ve vězení by mohl strávit anonym, který ve čtvrtek odpoledne pohrozil bombovým útokem pražským církevním školám. Odborníci zprvu toto nebezpečí vyhodnotili jako velmi vážné. Do pohotovosti byly uvedeny protiteroristické jednotky a pyrotechnici. Riziko se podle mluvčího policejního prezidia Davida Kubaláka týkalo téměř čtyřiceti škol:

"Informovali jsme všechny ředitele těchto škol a spolupracujeme s nimi. Také jsme upozornili Hasičský záchranný sbor a spolupracujeme s Městskou policií. Samozřejmě i se zainteresovanými resorty, tedy ministerstvem vnitra a ministerstvem školství."

Zprávu o nebezpečí výbuchu dostal i ředitel Arcibiskupského gymnázia v Praze Richard Mašek:

"Ve čtvrtek mezi čtvrtou a pátou hodinou jsme se poprvé dozvěděli, že nám policie chce něco sdělit. Byla to zpráva, že hrozí teroristický útok na církevní školy. Ve čtvrtek večer jsme dohodli tu první variantu, to znamená, že se bude učit, ale že policie bude školy hlídat."

Během noci se ale instrukce změnily. Po večerním zasedání vládní skupiny, v níž byli i zástupci policie a tajných služeb, se měla páteční výuka v církevních školách zrušit. Ředitelé a třídní učitelé ještě během nočních hodin obesílali esemeskami rodiče, aby děti ráno do školy neposílali:

"Pro ty, kteří přišli, jsme nachystali takový nouzový program. Ty starší jsme poslali domů a pro ty mladší jsme tu měli několik učitelů a ti se je pokusili zabavit."

Foto: ČTK
Podobná situace byla i v desítkách dalších církevních škol po celé Praze, včetně Lauderových škol při pražské židovské obci. V pátek v 6,00 hodin začala policie s pyrotechniky církevní školy prohledávat. Ráno to potvrdil policejní prezident Vladislav Husák:

"V tuto chvíli Policie České republiky provádí jednak prohlídky, jednak má monitoring kolem těchto objektů tak, abychom zajistili bezpečí u dětí u těch vytipovaných objektů."

Ani po několika hodinách hledání však policisté žádnou bombu nenašli. Souběžně pátrají po původci anonymní hrozby. Podle Vladislava Husáka jeho pisatel zřejmě ví, o čem mluví, když vyhrožuje bombou. Bezpečnostní experti se domnívají, že jde o duševně nemocného člověka, to ale policejní prezident nepotvrdil.

Naposledy zažila Praha velkou bezpečnostní akci loni v září. Podle ministra vnitra Ivana Langra dostal kabinet od tajných služeb konkrétní informace o hrozbě teroristických útoků na židovské objekty. Vláda tehdy vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření. Nynější hrozba výbuchu v církevních školách však podle policie s tehdejším nebezpečím nesouvisí.