Přebytková bilance zahraničního obchodu

0:00
/
0:00

Zahraniční obchod České republiky skončil v září s přebytkem čtyři miliardy korun, což je o 1,6 miliardy lepší výsledek než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde o nejvyšší zářijové aktivum v historii České republiky. Obchodní bilance se tak po srpnovém propadu opět dostala do černých čísel. Výsledek ale zaostal za očekáváním ekonomů, kteří odhadovali přebytek 7,6 miliardy korun.

Podle hlavního ekonoma Volks Bank Vladimíra Pikory výsledky, které zveřejnil Český statistický úřad, potvrdily zdravý trend českého zahraničního obchodu: "Za meziročním nárůstem přebytku zahraničního obchodu stály v září, podobně jako v předešlých měsících, hlavně stoje a dopravní prostředky. Zde se projevil boom v českém automobilovém průmyslu, protože přebytek v obchodě se silničními vozy činil 4,2 miliardy korun. Naopak dovozy rostly hlavně kvůli drahé ropě a plynu. Jejich cena v průběhu září vyletěla na historické rekordy."

I to podle Vladimíra Pikory stojí za nižším zářijovým saldem zahraničního obchodu. "Ačkoliv drahá ropa tlačí dovozy nahoru, stále platí, že klesá dovozní náročnost české ekonomiky. Zatímco exporty vzrostly o 5,3 procenta, importy pouze o 4,3 procenta. To naznačuje, že se stále více využívá domácích zdrojů, a zároveň roste i podíl přidané hodnoty výrobků v republice vyrobených."

Vladimír Pikora
V srpnu se český zahraniční obchod letos poprvé ocitl v minusu. Hlavní ekonom Volks Bank Vladimír Pikora je přesvědčen, že srpnový propad byl způsoben hlavně dovozem stíhaček pro českou armádu: "Nebýt tohoto dovozu skončil by i v srpnu zahraniční obchod v přebytku. Za hlavní důvod zlepšujícího se trendu zahraničního obchodu v letošním roce považujeme přesun výroby nadnárodních společností ze západu na východ. Navíc zahraniční obchod od května 2004 těží z rozšíření Evropské unie dále na východ. Data tak naznačují, že na vstupu do Evropské unie vydělali exportéři, jímž se otevřely nové trhy. Letos se u nás rozběhla automobilka v Kolíně, což se bude každý měsíc více a více projevovat v zahraničním obchodě. Většinu dodavatelů přitom tvoří domácí firmy a téměř celá produkce je určená na vývoz. V letošním roce se proto určitě dočkáme, po dlouhých letech, přebytku zahraničního obchodu. Za celý rok 2005 proto počítáme s přebytkem kolem 55 miliard korun."

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban šel ve svém optimismu ještě dál a soudí, že letošní přebytek českého zahraniční obchodu by měl dosáhnout až šedesáti miliard korun. Podle něj by to byl nejlepší výsledek za celou historii České republiky: "My jsme zemí, která vyrábí produkty s dobrým poměrem kvality a ceny, a jsme tedy konkurenceschopní na všech vyspělých trzích světa. A to je hlavní důsledek. Naše zboží je prodáváno po celém světě a tím se daří českým podnikům. Když pak uděláme součet, tak ta bilance vychází tak dobře, jak jsem říkal."