Před kanceláří landsmanšaftu se demonstrovalo

Před kanceláří landsmanšaftu se demonstrovalo..., foto: ČTK

Sudetští Němci mají v Praze od minulého týdne svou kancelář. Minulý týden ji slavnostně otevřel předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt Po týdnu se před pražskou kanceláří konala první protestní demonstrace.

Před kanceláří landsmanšaftu se demonstrovalo...,  foto: ČTK
Otevření kanceláře landsmanšaftu v pražské Tomášské ulici, poblíž obou komor parlamentu i Pražského hradu, vzbudilo převážně negativní reakce české politické reprezentace - a to i neparlamentní. Jako první svolala protestní setkání Národní strana. S transparenty Nechceme je tady, Hitlerova pátá kolona a podobně, se před sídlem landsmanšaftu sešla přibližně desítka členů a sympatizantů strany. Proč se manifestace zúčastní, mi řekli dva starší lidé:

"Já jsem pamětnice, ročník 1924. Co oni nám tady dělali... Je to ostuda pro Prahu, že to dovolí, tohle. ... Zažil jsem hrůzy druhé světové války, celá moje rodina byla perzekvovaná, byla vystěhovaná z českého pohraničí. Takže, jestli se tady otevírá takováhle skutečně fašistická reprezentace, tak by žádný Čech neměl mlčet."

Před kanceláří landsmanšaftu se demonstrovalo...,  foto: ČTK
Pavel Sedláček z Národní strany podal minulý týden kvůli otevření kanceláře trestní oznámení a na první dubnový den svolal protestní manifestaci. Co ho k tomu vedlo?

"To, proč jsme se tady sešli, je takové prvotní vyjádření nesouhlasu s otevřením sudetoněmecké kanceláře. My protestujeme proti tomu, co je podstatou otevření této kanceláře, co je za tím. Myslím tím tu činnost samotného Sudetoněmeckého sdružení a všech těch sdružení, jednotlivých landsmanšaftů, jak se jim říká. Například Witikobundu, který je založen vyloženě nacisty, jako jsou jejich podpůrné organizace, jako je Tichá pomoc,založená jenom potomky nacistů. Myslím si, že to propojení od NPD, přes Witikobund až po pana Posslta, je průhledné a na jejich srazech je to krásně deklarováno. Myslím si, že by to s každým Čechem mělo hnout. A znovu říkám, kdyby naši dědové kdysi vzali pušky do rukou, tak jsme tady dnes nemuseli stát."

Bernd Posselt,  foto: ČTK
Za okny kanceláře Sudetoněmeckého landsmanšaftu, která je v Česku formálně vedená jako společnost s ručením omezeným, byl po celou dobu demonstrace klid. Později vyšel situaci obhlédnout jednatel krajanského sdružení Petr Bartoň, jehož jsem požádal o reakci na proběhnuvší demonstraci:

"Myslím si, že takovou reakci bylo možné čekat. Mě to nepřekvapuje. Na druhou stranu dostáváme mnoho dopisů od lidí, od českých občanů, kteří mají zájem o naši kancelář, které to zajímá, kteří mají různé osudy spojené s pohraničím; kteří odtamtud pocházejí, kteří chtějí najít nějaký kontakt. A ve většině případů jsou to velice pozitivní dopisy. Myslím si, že není žádný důvod, proč by tady takováto kancelář nemohla být. Žijeme v demokratickém státě."

Tento Bartoňův argument sdílí i ti političtí představitelé, kterým otevření kanceláře a samotný landsmanšaft není příliš po chuti.