Před soud se poprvé dostane levicový aktivista, který vyzývá k diktatuře proletariátu, znárodnění a obnovení socialismu

Poprvé od listopadu 1989 se před soud dostane člověk, který horuje pro návrat starých pořádků. Jedná se o levicového aktivistu Davida Pěchu ze Šumperska a soudce čeká rozhodování, zda je šíření radikální komunistické ideologie trestné. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Státní zástupce viní třiadvacetiletého Davida Pěchu mj. z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů. Dosud byli podle tohoto paragrafu stíhání vesměs skinheadi, kteří velebili Hitlera a fašismus. Pěcha řídí noviny Nové Bruntálsko, které patří bývalému agentu Státní bezpečnosti a jednomu z šéfů ultralevicových sil na Moravě Ludvíku Zifčákovi. Otevřeně vyzývá k diktatuře proletariátu, znárodnění a obnovení socialismu. Ze svých názorů neustoupil ani pod hrozbou vězení. Soudní proces přívítal mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování komunismu Jan Srb.

Propagovat totalitní ideologie je zakázáno po celou dobu od listopadu 1989. Proč tedy dojde k prvnímu procesu až nyní? Chyběl totiž precedens. Navíc každý vyšetřovatel posuzuje jednotlivé případy podle svého přesvědčení, tedy ne všichni stejně. Levicoví radikálové se navíc mohou při šíření svých ideologií odvolat na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva - pokud totiž nevyzývají k násilí, platí pro ně svoboda projevu. Bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl považuje proces za nešťastný a myslí si, že skutková podstata trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů naplněna nebyla.

"Myslím si, že právě ten komunismus, který zastupuje pan Pěcha ještě tím hnutím není, že to jsou jenom obecné fráze o potřebě třídního boje a o zničení tohoto systému, protože není demokratický. Ten člověk se nestaví zásadně proti demokracii, ale má jiné, podle mně zvrácené představy o světě, a za tyto zvrácené představy nyní možné člověka trestat, protože společenská nebezpečnost vzhledem k tomu, že to není žádný konkrétní návod k násilí ani k puči nebo k něčemu takovému, tak ta společenská nebezpečnost tady není."

Petr Uhl, který se hlásí k levici a byl za komunismu vězněn nejvíce ze všech disidentů - celkově devět let, doufá, že David Pěcha odsouzen nebude. Případ pozorně sledují i čeští komunisté, kteří mají obavu, aby se případný verdikt nestal účelovým nástrojem proti levici.