Předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá podala rezignaci

Marie Bohatá

Rozsáhlá revize údajů o zahraničním obchodu, způsobená chybou ve výpočtech Českého statistického úřadu, vyústila v audit, který v pátek konstatoval pochybení spíše na straně celní správy. Především ale vyzdvihl nedostatky v komunikaci na obou stranách. Na výsledky auditu reagovala předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá rezignací.

Z hlediska statistiky přinesla významné změny novela celního zákona z 1. června loňského roku. Statistický úřad proto zaslal Celní správě novou, byť dočasnou, podobu formulářů, do nichž měly být údaje zanášeny novým způsobem. Protože však celní správa nepovažovala změnu za konečnou, používala nadále staré verze tabulky.

Daniel Byk z vedení Eurostatu, který audit prováděl, řekl: "Došlo k nedorozumění a nedostatečné komunikaci mezi celní správou a statistickým úřadem v období do září do ledna. Takže se nedá říct, jestli je vina na statistickém úřadu nebo na celní správě. Obě instituce měly své povinnosti, u obou došlo k nějakému nedorozumění a je zřejmé, že tou hlavní příčinou byla neuspokojivá komunikace mezi nimi."

Rozhodování vlády o odvolání Bohaté nechtěl komentovat, odkázal pouze na slova ředitele Eurostatu o tom, že kdyby tomu tak mělo být, tak by ani jedna země v Evropě už neměla svého ředitele statistického úřadu. Zároveň Byk řekl, že závažnost chyby tím nechce snižovat.

Předsedkyně Marie Bohatá na výsledky hloubkové kontroly případu Eurostatem reagovala poměrně překvapivým prohlášením.

"Nikdy jsem se nevyhýbala osobní zodpovědnosti za úřad, který řídím. Své rozhodnutí o setrvání ve funkci jsem vázala na hloubkovou kontrolu Eurostatu. Experti konstatovali to, co jsem tvrdila: Chyba vznikla na Generálním ředitelství cel nerespektováním našeho zadání. Nicméně shledali i nedostatky v profesionalitě komunikace pracovníků Českého statistického úřadu, za něž zodpovídám. Proto jsem se rozhodla odstoupit z funkce a očekávám, že obdobný postoj zaujme i druhá strana.

Až do dnešního dne se jednalo o kauzu úřadu, jehož pověst a nezávislé postavení jsem obhajovala. Jsem přesvědčena, že kdybych odešla dříve, nikdy by nebyla podstata problému objektivně posouzena."

Marie Bohatá připomněla, že za sebou nechce zabouchnout dveře a že ve funkci zůstane do doby, než se situace formálně vyřeší. Rezignaci již zaslala prezidentu republiky Václavu Havlovi, který ji podle hradního mluvčího Ladislava Špačka přijal.