Předsedkyní pražské organizace ČSSD je Petra Buzková

P.Buzkova

Předsedkyní pražské organizace České strany sociálně demokratické zvolili v neděli delegáti uzavřené konference na pražském Žofíně místopředsedkyni Poslanecké sněmovny pětatřicetiletou Petru Buzkovou. Tato nejpopulárnější česká politička zvítězila i přesto, že nemá samé příznivce ve vedení sociální demokracie ani v pražské organizaci strany. Do vysoké stranické politiky se navíc dostala ani ne za rok poté, co se za spokojeného souhlasu předsedy ČSSD Miloše Zemana stala z místopředsedkyně řadovou členkou sociální demokracie. Více k tomu Eva Petržílková:

P.Buzkova
V boji o předsednické křeslo zvítězila Petra Buzková ve druhém kole voleb nad šéfem sociálnědemokratických pražských zastupitelů a duchovním otcem koaliční dohody Petrem Hulinským. Záhy po svém zvolení Petra Buzková oznámila, že nechce kandidovat na post místopředsedkyně strany. Chce se soustředit především na to, aby se vytvořil efektivní tým, který zlepší doposud nepříliš dobré výsledky pražských sociálních demokratů ve volbách:

"Chtěla bych, aby Praha - jako kraj - v sociální demokracii zaujal velmi důstojné místo, které jí náleží. To znamená jednoho z vůdčích krajů v sociální demokracii."

Petra Buzková, která ve vedení současné vládní strany působila s krátkou prodlevou bezmála deset let, před rokem odešla z funkce místopředsedkyně ČSSD kvůli nesouhlasu s dodatky k opoziční smlouvě a se stylem práce, který prosazoval předseda Miloš Zeman. Jeho vláda podle ní dokázala řadu pozitivních věcí, ale přístup předsedy strany vůči sociální demokracii a jejím členům nebyl podle Buzkové šťastný. Napětí mezi Zemanem a Buzkovu stále trvá. Naposledy ji napadl ve své letošní zprávě pro dubnový sjezd strany za vystupování ve sdělovacích prostředcích. V jiné části zprávy předseda píše, aniž by jmenoval, o dlouholetém členovi nejužšího vedení strany, "za kterým nebyla žádná skutečná práce". Tento člověk však podle něj "naprosto brilantně předstíral pracovitost". Podle zákulisních informací Miloš Zeman ještě před nedělní volbou delegáty vyzval, aby podpořili jiné kandidáty než právě Buzkovou:

"V tom projevu jsem vyzval, aby všichni sociální demokraté byli hodnoceni nikoliv podle toho, co slibují, ale podle toho, co udělali."

Šéf sociálně demokratických poslanců Zdeněk Škromach Petře Buzkové věří. Podle něj, bude mít Buzková mimo jiné i příležitost přesvědčit Miloše Zemana, že není líná politička:

"Takováto funkce samozřejmě velmi zavazuje a musí se odpracovat. Ta se nedá prostě jen odreprezentovat. Takže si myslím, že je to šance, aby Petra dokázala, že skutečně jaksi je schopná kraj Prahu vést. A myslím, že je to určitá výzva."

Pražští sociální demokraté v neděli také jednoznačně podpořili to, aby Miloše Zemana na dubnovém sjezdu vystřídal v předsednickém křesle Vladimír Špidla. Na funkci místopředsedy strany pak nominovali ministra zahraničí Jana Kavana.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio