Přehled tisku

Připravila Zdeňka Kuchyňová

Nemoc prezidenta Václava Havla podle deníku Právo doléhá na lidi v předvánočním čase jako mrazivý stín. Připomíná, že v nebezpečí není jen nejvýraznější osobnost českého veřejného dění. Instinktivně pociťujeme, že v úplném bezpečí nemusí být také některé hodnoty s osobou prezidenta spojené a od ní neodmyslitelné. Kořeny Havlovy nemoci jsou podle deníku následkem pobytů ve vězení. Pro jeho politické názory ho tam uvrhl totalitní režim, jehož nečetní představitelé se až nyní, po dlouhých letech dostávají před soud, aby od něho nakonec odešli, budou-li vůbec uznáni vinnými, s tresty proti tomu směšnými. Václav Havel možná na radu svých lékařů na svou funkci předčasně rezignuje. Kdyby k tomu došlo, nikdo by to nemohl nazvat útěkem od odpovědnosti. Především ale věříme, že Václav Havel boj s nemocí i tentokrát vyhraje, zdůrazňuje závěrem Právo.

Komunistické ministry vnitra Lubomíra Štrougala a Jaromíra Obzinu vystřídají před soudem bývalí vysocí funkcionáři KSČ Miloš Jakeš a Jozef Lenárt, píší Lidové noviny. Kladou si také otázku, proč se komunističtí pohlaváři dostávají před soud až dvanáct let po převratu. Všímají si toho, že období, kdy Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu neustále vypracovával žaloby a státní zastupitelství mu je potupně vracela, skončilo. ČSSD vyměnila vedení tohoto Úřadu a vrchní státní zástupkyni a najednou vše funguje. Jak tomu rozumět, soudci jsou stejní, důkazy jsou stejné. Podle listu se vládě ČSSD podařilo změnit klima: soudci se přestali bát soudit a mašinerie spravedlnosti se roztočila do nebývalých otáček, píší Lidové noviny.

Ve stočlenném Konventu Evropské unie, který začne fungovat od března příštího roku, by nás mohl - jako kandidátskou zemi - zastupovat možná předseda sněmovny a ODS Václav Klaus. Uvádějí to Hospodářské noviny. Místopředseda ODS Jan Zahradil listu řekl, že zastoupení v konventu by mělo být na velmi vysoké úrovni ústavních činitelů. Ambice zasednout v konventu má i šéf zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek: jak prohlásil, pokud by takový návrh zazněl, taková práce by ho zajímala. Vypadá to, konstatují Hospodářské noviny, že vnitropolitická debata mezi příznivci federálního uspořádání Evropy, kterými jsou ČSSD a čtyřkoalice, a euroskeptiky zastupovanými ODS se zřejmě přenese i do Konventu. Žádná jednotná národní pozice na budoucnost Evropské unie není a každý má Právo vystupovat se svým vlastním názorem, cituje list Zahradila.

Společnost Falkon poukázala do České republiky za odkoupení ruského dluhu 555 miliónů dolarů. Vyplývá to z rozhovoru ministra financí Jiřího Rusnoka pro deník Právo. Celá transakce úhrady za část dosud nedobytného ruského dluhu by měla být ukončena počátkem ledna příštího roku, kdy se peníze, které v aktuálním přepočtu představují zhruba 20 miliard korun, stanou příjmem státního rozpočtu. Jak vysvětlil ministr Rusnok, jakmile budou dokumenty z ruské strany potvrzeny, budou peníze v prvních dnech ledna převedeny na účet ministerstva financí u České národní banky. Peníze jsou podle Rusnoka čisté, pocházejí z ruských státních zdrojů a transfer proběhl přes Německo a Ameriku. Výnos z prodeje dluhu považuje ministr za velmi slušný. Jak uvedl, z jednoho dolaru dluhu dostane Česko 23 procent. Pro někoho to může být málo, ale musíme vzít v úvahu, že ruské dluhy se prodávají zhruba kolem 12,15, 17 procent, dodal Rusnok pro deník Právo.

Parlament, který ve středu schválil vyslání českých vojáků do operací proti mezinárodnímu terorismu, měl podle Pražského slova o něco snazší rozhodování. Čerstvé výsledky průzkumu veřejného mínění totiž ukázaly, že více než polovina obyvatel souhlasí s nasazením českých vojáků do boje proti terorismu. Jedna věc je ale podle listu také důležitá. "Při obou světových válkách to byly Spojené státy, jejichž ozbrojené síly pomohly k vítězství ve válečném konfliktu, který začal v Evropě. Jedenáctého září byla napadena americká města a jsou to evropské země, které pomáhají Spojeným státům," soudí komentátor. Až čeští vojáci vyrazí na svoji misi, přispějí nejen v boji proti mezinárodnímu terorismu, ale to, co vykonají, bude i splátkou za pomoc, kterou kdysi poskytli Američané Evropě, dodává Pražské Slovo.

V souvislosti s informacemi o nasazení českých jednotek do boje proti terorismu označují Hospodářské noviny některé politiky za mistry rychlého prozrazení. Po uzavřeném jednání, na kterém poslanci schválili vyslání tří jednotek, se oficiálně nevědělo, kam mají jet chemici a polní nemocnice. Stačilo pár chvil a po hlasování Senátu to věděl celý svět - je to Kuvajt. Jak dodávajíHospodářské noviny, upovídaní čeští politici jsou připraveni kdykoli prozradit cokoli. NATO je tedy klidně může využít jako šiřitele matoucích a nepravdivých zpráv. Ty přece mohou v boji udělat větší službu než kulky a granáty.

Hospodářské noviny se zamýšlejí nad zdražováním, které s předběžným souhlasem Českého telekomunikačního úřadu ohlásil Český Telecom, a konstatují, že to umožňuje zejména absence konkurence. Český Telecom je totiž zatím jediným operátorem pevných linek a tak tuto realitu budeme muset zatím ctě nechtě skousnout. Kdyby na našem telefonním trhu panovala svoboda, bylo by jenom na nás, zůstaneme-li u Českého Telecomu. Takhle jsme pouze zajatci rozhodování této společnosti, byť by bylo sebeoprávněnější. A to se mnoha z nás oprávněně nelíbí. Za půl roku však svoboda volby operátora už konečně bude a pak možná u Českého Telecomu dobrovolně nezůstaneme. Ale o své svobodné vůli, píší Hospodářké noviny.

Malý vůz firem Peugeot a Toyota se možná bude vyrábět v Kolíně. Jak píše deník Právo, uvedl to internetový server týdeníku Euro. Celkové investiční náklady na vybudování společné továrny by měly dosáhnout asi 1,5 miliardy eur, což je více než 47 miliard korun. Pokud by se výstavba nového závodu v Kolíně uskutečnila, jednalo by se o dosud nejvyšší zahraniční investici na zelené louce v České republice. Tou byla až doposud v listopadu 1999 zahájená výstavba nové motorárny v Mladé Boleslavi, která představuje stěžejní investici koncernu Volkswagen. Kolínský závod by měl po dokončení vyráběž až 300 tisíc malých osobních aut ročně a zaměstnat asi 3000 pracovníků.

Většina politiků stráví vánoční svátky doma. Jak vyplynulo z ankety deníku Právo, převážně si chtějí užívat klidu a pohody se svými protějšky, s dětmi, vnoučaty. Mezi svátky pak nejeden vyrazí na hory za svěhem. Předseda sněmovny Václav Klaus Právuřekl, že Štědrý den stráví v nejužším rodinném kruhu, se svými vnoučaty. 26. prosince však vyrazí na hory, pravděpodobně do Alp. Na Nový rok už bude zase doma, aby stihl televizní diskusi s premiérem Milošem Zemanem. Ten si pod stromeček už poněkolikáté přeje flanelovou košili a manšestrové kalhoty. Největší vánoční pohodu si prý užije na běžkách na chalupě.