Přehled tisku

Hospodářské noviny se zajímají o českou měnu. Ta za poslední týden posílila vůči evropské měně o celou korunu, což představuje tříprocentní zhodnocení. Česká národní banka by si přála, aby koruna rostla pětiprocentním tempem, ne však týdně, ale za rok. Toto přání však podle listu nepodporují žádné faktické kroky.

Hospodářské noviny se zajímají o českou měnu. Ta za poslední týden posílila vůči evropské měně o celou korunu, což představuje tříprocentní zhodnocení. Česká národní banka by si přála, aby koruna rostla pětiprocentním tempem, ne však týdně, ale za rok. Toto přání však podle listu nepodporují žádné faktické kroky. Centrální banka má nástrojů k prosazení svých přání poměrně dost, počínaje výhružnými slovy na adresu koruny, přes navyšování devizových rezerv. Nelze zapomenout ani na nejúčinnější nástroj, kterým je snížení úrokových sazeb. Podle listu si ekonomika musí se silným kursem poradit sama. A jak ukazují poslední údaje o růstu hospodářství, zatím to dokázala a docela dobře, hodností výsledky Hospodářské noviny.


Tvrdý souboj prezidenta s předsedou sněmovny se rozpoutal na stránkách deníku Právo. Václav Havel nezvykle ostře reaguje na výroky Václava Klause v sobotní příloze stejného listu o charitativní činnosti první dámy. Klaus prohlásil, že první dáma by si neměla zničehonic hrát na hlavní postavu dobročinné sféry. Tato věta je zřejmou narážkou na nadační činnost mé první i druhé ženy - reaguje Havel. Nebudu je obhajovat, ani vysvětlovat, že jejich působení nepřišlo zničehonic, že mu obě věnovaly nesmírné množství času a že pomohly tisícům lidí. Proto se prý rozhodl omezit svou reakci na stručné zvolání: "Pane předsedo, nechte mou rodinu na pokoji, ať už se tím myslí klidný pobyt v nebi nebo slavný 'klid na práci' pro živé".


Ministr financí Jiří Rusnok přednesl na zasedání dozorčí rady České konsolidační agentury návrh prodat zhruba během jednoho roku prakticky veškeré dluhy spravované státem. Informaci přináší Mladá fronta Dnes s tím, že návrh v dozorčí radě podpořili zástupci ODS. U stranických kolegů ministr Rusnok narazil. Rusnok chce dát co nejrychleji do pohybu stovky miliard nesplácených dluhů, což zásadním způsobem změní život tisíců firem a tvář celé ekonomiky, podotýká list. Jakmile dluhy koupí soukromí investoři, začnou je po dlužnících tvrději vymáhat, prodávat zastavené nemovitosti nebo posílat firmy do konkursu. Státem vlastněné dluhy se týkají zhruba pěti tisíc firem a po přesunu dluhů po bývalé IPB další tisíce přibudou. Skupina konsolidační agentury bude spravovat dluhy a cenné papíry v objemu zhruba 400 miliard korun, dodává Mladá fronta Dnes.


Deník Právo se věnuje české politické scéně. Podle listu koalice lidovců a Unie-svobody-DEU prohlašuje, jak je jejich spojenectví silné a stabilní. Ve skutečnosti ale prý připomíná vratký domek z karet, ve kterém se protagonisté bojí i dýchat, aby něco nepokazili. Ze slabosti se tyto strany usvědčují samy nejednoznačností, s jakou se snaží formulovat myšlenky i jednotlivé body svého programu. Koalice je například jediným politickým subjektem, který odmítá veřejnosti sdělit, koho má pro případ volebního vítězství v záloze jako příštího premiéra. Nejspíš je tu ambiciózních více. A kdo by se chtěl hádat zrovna teď před volbami, když se to dá zvládnout v klidu až po nich," poznamenává Právo.


Anketu s 56 dotazy rozesílá v těchto dnech do schránek po celé České republice společnost Consumer Data píše Mladá fronta Dnes. Otázky zjišťující například typ vlastněného auta, značku používaného šamponu, bankovní ústav nebo pojišťovnu, sice konzultovala s Úřadem na ochranu osobních údajů, ten však varuje, že podobné ankety přinášejí riziko zneužití osobních údajů. Přesto je podle něj vše v souladu se zákonem. Pokud člověk anketu vyplní a podepíše, souhlasí podle listu s tím, že jeho osobní data získají některé z desítek obchodních firem, jejichž seznam je na konci formuláře. Jsou mezi nimi automobilky, cestovní kanceláře, pivovary, pojišťovny nebo cukráři. Rodina pak bude pravidelně dostávat vzorky zboží firem, ve slosování mají šanci vyhrát zboží až za sto tisíc korun. Firma formulář letos poslala na 3,8 miliónu adres. Pokud by odpovědělo pět procent rodin, získala by databázi 200.000 domácností. Úřad na ochranu osobních údajů bude akci sledovat, aby ke zneužití dat nedošlo, dodává Mladá fronta Dnes


Ve čtyřech okresech mohou lidé požádat svého praktického lékaře, aby informace o jejich zdravotním stavu uložil na internet - do jejich tzv. zdravotní složky. Podle Lidových novin se nyní projekt zkusmo rozjíždí. Jeho autoři si slibují lepší informovanost pacientů i ošetřujících lékařů o zdravotním stavu a provedených procedurách klientů. Systém má odbourat duplicitu vyšetření či souběh podávaných léků a tím ušetřit zdravotnictví část nákladů. Do své zdravotní knížky bude moci nahlížet jen pacient. Lékař do ní bude moci vstoupit jen s jeho souhlasem a nové údaje může vpisovat jen oficiálně zaregistrované zdravotnické zařízení, říká jeden z autorů projektu Pavel Hronek. Podle jeho slov se klienti nemusejí obávat, že by se k jejich citlivým datům dostal někdo nepovolaný. K jejich "otevření" jsou nutné dva klíče, přičemž každá povolaná osoba vlastní jen jeden. Dva samostatné servery s oddělenými daty a záhlavími jsou pečlivě střeženy a uloženy v pancéřovém podzemním bunkru. Lékaři se však setkávají u některých lidí s nedůvěrou, zda údaje nemohou být zneužity. Akce je a do budoucna má být pouze dobrovolná, dodávají Lidové noviny.


Někteří radní v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích, a to i členové sociální demokracie, nesouhlasí s rozhodnutím ministra kultury Pavla Dostála o likvidaci divadelní točny v parku českokrumlovského zámku. Jak píší Lidové noviny, točna má zmizet do konce letošního roku. Odpůrci bourání však hrozí, že rozebrání budou bránit vlastními těly. Náměstkyně českobudějovického primátora Vlasta Bohdalová chce organizovat "akce občanské neposlušnosti" za zachování točny i přes to, že se tak staví proti Dostálovu rozhodnutí. Požaduje prodloužení existenci otáčivého hlediště alespoň o několik let. Ministr kultury však říká: "v příštím roce navštíví Českou republiku komisaři UNESCO a do té doby už musí točna ze zahrady zmizet". Jak dodávají Lidové noviny, petici za zachování točny už podepsalo přes 20.000 lidí z celé České republiky.


Nespokojení fotbaloví fanoušci pražské Sparty napadli po sobotní prohře v Jablonci autobus s hráči. Na silnici ho zablokovalo osm automobilů, které udělaly z široké cesty neprodyšnou barikádu. Jak píší Lidové noviny, poté, co Sparťané spadli z první ligové příčky, jim šlo doslova o život. Zhrzení fanoušci zasypali autobus s hráči kamením a flaškami. Takovou hrůzu jsem v životě nezažil, říká vedoucí mužstva Vladimír Kára.Také sparťanský kapitán Jiří Novotný poznamenal, že si nikdy nemyslel, že je u nás něco takového možné. Dovnitř se naštěstí násilníci, ani jimi použité zbraně nedostali. Jak bleskově útok začal, tak také bleskově skončil. Fanoušci však vyhrožovali dalšími akcemi, pokud se hra Sparty nezlepší, uvádějí Lidové noviny.