Přehled tisku

Slogan lidovců a unionistů "Společně do voleb, společně po volbách" ironicky glosuje deník Právo. Koaliční projekt je totiž podle něj spíše odsouzen k nezdaru. Mohou za to především nejpravděpodobnější varianty povolebního uspořádání i rozložení politických nálad v zemi. Spojenectví obou stran má podle deníku vážné trhliny, z agónie by ho nevysvobodil ani jednoznačný volební triumf. List si všímá zejména dopisu, který doporučuje straníkům v Praze, aby dali ve volbách přednost lidoveckým kandidátům před unionisty. Vedení pražské Unie svobody-DEU kvůli němu již vyzvalo své koaliční partnery, aby ze sedmého místa kandidátky stáhli místopředsedu lidovců v hlavním městě Jaroslava Orla, který je jedním z jeho signatářů, uvádí deník Právo.

Slogan lidovců a unionistů "Společně do voleb, společně po volbách" ironicky glosuje deník Právo. Koaliční projekt je totiž podle něj spíše odsouzen k nezdaru. Mohou za to především nejpravděpodobnější varianty povolebního uspořádání i rozložení politických nálad v zemi. Spojenectví obou stran má podle deníku vážné trhliny, z agónie by ho nevysvobodil ani jednoznačný volební triumf. List si všímá zejména dopisu, který doporučuje straníkům v Praze, aby dali ve volbách přednost lidoveckým kandidátům před unionisty. Vedení pražské Unie svobody-DEU kvůli němu již vyzvalo své koaliční partnery, aby ze sedmého místa kandidátky stáhli místopředsedu lidovců v hlavním městě Jaroslava Orla, který je jedním z jeho signatářů, uvádí deník Právo.


Otázka bydlení je podle Hospodářských novin jedním ze zakletých problémů české společnosti. Žádná vláda, Parlament ani nezávislí experti nikdy nepřišli s řešením, které by zoufalou situaci s bytovým fondem vyřešilo. Základy neutěšeného stavu vznikly ještě v minulém režimu a ani po více než dvanácti letech nedošlo k nápravě. V mnohých případech je situace dokonce horší než dříve. Podle listu je problém v tom, že politici nemají odvahu řešit problém radikálně a systematicky. Naprosto chybí státní výstavba "sociálních" bytů, kam by bylo možné vystěhovat notorické neplatiče nebo ty, kteří na lepší bydlení nemají. S takovou bytovou rezervou by mohlo rychle dojít k uvolnění nájemného a konečnému uklidnění jak majitelů nemovitostí, tak nájemců, uzavírají Hospodářské noviny.


Bankrot je na první pohled tragédie, kdy se podnik prodá, často i zavře, a hodně lidí skončí na dlažbě, píše Mladá fronta Dnes. Ekonomové naproti tomu říkají, že je to ozdravná kúra ekonomiky. Země se tak zbavuje špatných hospodářů, kteří škodili i těm dobrým. K ideálům z ekonomických učebnic je v tuzemsku daleko. Podle Američanů se v Čechách podniká naruby. V USA se každý neplatič bojí, aby jej jeho věřitelé neposlali do bankrotu, v Čechách se naopak bojí věřitelé, aby se nic takového nestalo. Potom by se svých peněz nedočkali už vůbec. Mladá fronta Dnes se přimlouvá se za to, aby byl správce konkursu jmenován samotnými věřiteli, a nikoliv soudem jako doposud."Jejich majetek, jejich problém, proč ne i jejich člověk?"


Hospodářské noviny věnují poznámku reklamní akci firmy Mountfield. Reklamními inzeráty společnost vyvolala neuvěřitelnou debatu, zda Evropská unie dotuje zlevnění bazénů pro boháče. "Nechme stranou, že sleva z údajné dotace se vztahuje i na bazény za sotva šest tisíc, v nichž by si boháč nesmočil ani palec," konstatují Hospodářské noviny, podle kterých je důležitější otázka, zda Mountfield zneužil jméno unie a zda je reklama klamavá. Vnucuje se podezření, že ano. Účel tak byl podle deníku znovu splněn. Obyčejnou reklamu na levnější bazény by leckdo ignoroval, teď o ní ví každý, konstatují závěrem Hospodářské noviny.


Bývalý šéf Centra kupónové privatizace a Střediska cenných papírů Jaroslav Lizner, odsouzený před sedmi lety za úplatkářství, žádá o nový soudní proces. Podařilo se mu totiž údajně získat svědky, kteří mohou zpochybnit jeho obvinění. Jak uvádějí Lidové noviny, v Liznerův prospěch změnila údajně výpověď klíčová svědkyně, která proti němu prý svědčila z donucení tehdejším přítelem a současně autorem trestního oznámení Lubošem Sotonou. Dalším svědkem by měl být muž, který v kauze dosud nevypovídal. Lizner byl v březnu 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele na šest let odnětí svobody. Soud dospěl k závěru, že jako veřejný činitel přijal více než osmimiliónový úplatek za zprostředkování obchodu s akciemi Mlékárny Klatovy.


Místopředseda vlády a šéf ČSSD Vladimír Špidla se podle Mladé fronty Dnes zavázal americké vládě, že po červnových sněmovních volbách již ve státní správě nebude působit šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf. Výměnou za jeho hlavu získá Česká republika supertajné informace o amerických jaderných zbraních. Američané podle informací listu přestávají věřit ve schopnost české strany udržet v tajnosti dokumenty NATO. Hrozbou pro udržení důvěryhodnosti Česka v očích aliančních partnerů se kromě Šloufa stalo i několik dalších lidí, jimiž se předseda české vlády Miloš Zeman obklopil. Pokud tato "Šloufova garda" z vlivných státních postů zmizí, USA ratifikují jednu z nejvýznamnějších aliančních smluv ATOMAL. Ta je založena na spojenecké nabídce USA a Velké Británie, aby za určitých podmínek mohly dát své jaderné zbraně k dispozici NATO, pokud o to požádá. Majitelem manuálů smlouvy je NATO, smí je však vydat nové zemi jen po ratifikaci v americkém Senátu.


Deníky Bohemia píší, že korupce ve vedení Českých drah může stát za tragickými železničními nehodami. České dráhy totiž nevyužily stovek miliónů korun, které jim poskytl stát na zlepšení bezpečnosti železničních tratí. Odboráři jsou přesvědčeni, že kvůli tomu zbytečně umírali lidé na kolejích. Šéf odborového sdružení železničářů Jaroslav Dušek tvrdí, že lidé z generálního ředitelství drah nenakoupili zabezpečovací zařízení, protože jim z obchodu nekynula žádná provize. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský připustil, že podniku v minulosti propadly peníze určené na radiofonní spojení strojvůdců s výpravčími. Rozhodně ale odmítl, že by za tím byla korupce. Milióny korun na radiofonizaci tratí uvolnil před sedmi lety ministr financí Ivan Kočárník. První dva roky ovšem dráhy nedokázaly tuto mimořádnou dotaci využít - doplňují Deníky Bohemia.


Některé televizní stanice budou svým divákům možná nabízet přímý přenos z devitalizačního zákroku, k němuž se příští týden chystá soukromá Horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí. S odvoláním na vyjádření předsedy Svazu pacientů Luboše Olejára o tom informují Lidové noviny. "Zájem projevily dvě televize, vedení nemocnice teď jedná s pacienty, kdo by byl ochoten souhlasit," řekl deníku Olejár, který je dlouholetým zastáncem této neověřené metody léčby rakoviny, spočívající v podvázání zhoubného nádoru. Metoda zatím vyvolává mezi laiky i lékaři velké diskuse. Pacienti v ní spatřují naději, mnozí odborníci k ní mají ale výhrady. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer devitalizaci nezakázal, ale ani nepovolil, dodávají Lidové noviny.


Obstojí katolická církev tváří v tvář novým změnám? ptá se deník Právo. Své sedmdesátiny oslaví kardinál Miloslav Vlk v situaci, kdy věřících u nás ubývá a katolická církev se snaží čelit poklesu autority, kterou nabyla po listopadu 89. Za posledních 10 let katolické církvi ubylo kolem půl druhého miliónu věřících. Oveček ovšem ubývá i ostatním, menším církvím. Celkově se vůbec méně hlásí lidí k víře v Boha. Kde hledat příčiny? Jen v tom, že v české společnosti už zkrátka vyvanulo po roce 89 obnovené nadšení z možnosti hlásit se k jakékoli ideologii, a tedy i k náboženství? Nebo v tom, že i u nás, nejen v zahraničí, se zveřejnily případy, do kterých byli zapleteni kněží? Podle sociologa Ivana Gabala se u nás obecně církvím nedaří proniknout do civilního, každodenního světa lidí.


Klatovský okresní soud zrušil předběžné opatření, které nařizovalo dočasnou ústavní výchovu devítiměsíčního děvčátka jménem Půlnoční bouře. Jak informuje Mladá fronta Dnes, soud poslal dítě do kojeneckého ústavu kvůli neexistujícímu rodnému listu a zápisu v matrice, neboť jméno Půlnoční bouře odmítla matrika zapsat. Tím pádem děvčátko nemělo zdravotní pojištění, ani povinné očkování. Podle nového soudního verditku však již důvody pominuly. Rodiče dceru přejmenovali na Elišku, aby rychle vyřídili formality a dítě mohlo opustit ústav. A proč původní neobvyklé jméno? Holčička se narodila při půlnoční bouřce. Proto ji rodiče, kteří se snaží co nejvíce žít v souladu s přírodou, pojmenovali Půlnoční bouře.


Sloupek Lidových novin se pozastavuje nad neporozuměním, které provázelo krátkou instalaci výtvarných děl takzvaného politického umění na Pražském hradě. Umělci ze sdružení Pode Bal zde v úterý odpoledne upevnili na pilíře transparent s nápisem Zimmer frei, po nádvoří pak nechali kutálet balóny s údaji o domech v Liberci, které po válce stát zabavil sudetským Němcům a dnes chátrají. Autoři chtěli poukázat na to, že Čechům, kteří jsou podle nich často xenofobní, peníze cizinců nevadí. "Místo chápavého souhlasu byla výstava poslána do podzemí. Přitom kam jinam patří umění a politika než do ulic a volného prostoru města?" ptá se list. Podle Hospodářských novin tato represe jen potvrzuje smysl a vliv politického umění.


Češi mění nejen stravovací zvyklosti, ale i návyky v konzumaci nápojů. Stále více lidí dává před pivem přednost minerálce, ovocným šťávám, limonádám či vínu. Ještě před deseti lety přitom bylo pro většinu lidí nemyslitelné, že by třeba nedělní oběd zapíjeli jinak než pivem. Českým pivařům se sice daří držet nejvyšší spotřebu ve světě v přepočtu na obyvatele, na domácím trhu ale nejrychleji roste spotřeba minerálních vod, džusů a také vína. Spotřeba tvrdých lihovin naopak mírně klesá. Lidé jsou více pracovně vytíženi, snaží se žít zdravěji. Značný vliv má podle odborníků rovněž rozvoj motorismu, větší nabídka, daňová politika státu a pochopitelně ceny. Přesto průměrný Čech spotřebuje za rok bezmála 160 litrů hořkého moku.