Přehled tisku

Všechny české deníky si všímají víkendového sudetoněmeckého sněmu v Norimberku. Podle Hospodářských novin nelze očekávat, že vztahy mezi sousedícími státy, mezi nimiž v minulosti nebyla nouze o tragédie, se napraví právě v době předvolebních kampaní. Deník připomíná, že před pěti lety český i německý parlament po složitém vyjednávání schválily deklaraci, v níž vyslovily lítost nad tím, co se mezi Čechy a Němci v souvislosti s druhou světovou válkou stalo. Přiznaly zároveň, že na některé věci mají odlišný názor, ale že nehodlají svoji budoucnost zatěžovat problémy z minulosti.

Všechny české deníky si všímají víkendového sudetoněmeckého sněmu v Norimberku. Podle Hospodářských novin nelze očekávat, že vztahy mezi sousedícími státy, mezi nimiž v minulosti nebyla nouze o tragédie, se napraví právě v době předvolebních kampaní. Deník připomíná, že před pěti lety český i německý parlament po složitém vyjednávání schválily deklaraci, v níž vyslovily lítost nad tím, co se mezi Čechy a Němci v souvislosti s druhou světovou válkou stalo. Přiznaly zároveň, že na některé věci mají odlišný názor, ale že nehodlají svoji budoucnost zatěžovat problémy z minulosti. "Nic lepšího, než co svedli před pěti lety, nedají čeští a němečtí politici v dohledné době dohromady," píše list. A kdo nechce sousedské vztahy zhoršovat, měl by si deklaraci přečíst pokaždé, než otevře ústa, neboť "pokřikování přes plot ještě nikdy sousedské vztahy neurovnalo", dodávají Hospodářské noviny.

Lidové noviny se domnívají, že postoj Edmunda Stoibera k problémům a požadavkům sudetských Němců se může stát oficiální linií německé vlády. Čeští politici by proto měli znát způsob jeho přemýšlení o otázkách společné česko-německé minulosti. Stoiber o víkendu podle listu zopakoval, co už řekl mnohokrát: minulost nelze zapomenout, patří k naší současnosti, proto o ní musíme společně mluvit a smiřovat se s ní, i když je často zaplněna hrůznými činy. V Česku bude bohužel zdůrazňován spíše druhý tón, který ve Stoiberově řeči nesporně je. Tón kritický, který vyčítá české straně pštrosí taktiku a neevropský postoj ke starému bezpráví, soudí deník. Lidové noviny s politováním konstatují, že místo smíření a vzájemné vstřícnosti se bude mluvit o drzosti a revizionismu.

Ohlasu, jaký vyvolal rozhovor vicepremiéra Vladimíra Špidly pro německý tisk, se věnuje deník Právo. Špidla podle listu vyslovil úvahu, která už dávno zrála: učinit humanitární gesto vůči neprávem odsunutým německým antifašistům. Na sudetoněmeckém srazu však tento návrh narazil na bouřlivý odpor, který by se dal poněkud zlomyslně vykládat jako přání odškodnit nejen antifašisty, ale i fašisty, píše komentátor. Odpor proti myšlence odškodnit pouze antifašisty musí v každém soudném obyvateli Evropy vzbudit jistou ostražitost, upozorňuje komentátor Práva.

Jak píší Lidové noviny, zejména ODS kritizovala rozhodnutí arcibiskupa Jana Graubnera sloužit mši na Sudetoněmeckých dnech. Nemálo starostů za ODS však podle listu v českém pohraničí udržuje úzkou spolupráci nejen s různými spolky sudetských Němců, ale i s městy a obcemi, jejichž obyvatelé jsou bývalí vysídlenci z Čech. Např. partnerským městem Hluboké je mimo jiné bavorský Neustadt an der Eisch, v němž většina obyvatel pochází ze Sudet. Obě města pořádají kulturní a sportovní výměny a radní se vzájemně navštěvují. Starosta Hluboké a člen ODS Tomáš Jirsa tvrdí, že otázka Benešových dekretů spolupráci ani v nejmenším nenarušuje. "Nikdy nepadla ani zmínka o nějakém požadavku na vrácení majetku". Sám přednášel v Neustadtu na téma česko-německých vztahů a v přednášce údajně mj. hovořil o nemožnosti revize výsledků druhé světové války. "Sál mi tleskal," tvrdí Jirsa. Právě debata mezi Čechy a sudetskými Němci, třeba na bázi partnerských měst, může podle něj nejvíce přispět ke zmírnění napětí.


Bez výběrových řízení chce vláda zadat stamiliónové státní zakázky, které se týkají listopadového summitu NATO v Praze. Kancelář pro přípravu summitu, která spadá pod ministerstvo zahraničí, totiž získala od kabinetu výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. Jak uvádějí Hospodářské noviny, za podobnou praxi si Česko již několikrát vysloužilo kritiku Evropské unie. Na zajištění summitu má kancelář k dispozici 340 miliónů korun, přičemž pronájem Kongresového centra přijde na 37 miliónů. Několik desítek výběrových řízení vypsala například policie - týká se mj. dodávek ochranných prostředků, helem a štítů. Na pražský summit se 20. listopadu večer sjedou zástupci 19 členských států aliance a 27 zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. Summit NATO potrvá asi 48 hodin.


Na tom, že premiér Miloš Zeman chce, aby volby vyhrála Občanská demokratická strana /ODS/ a je proto ochoten jít i proti vlastní sociální demokracii /ČSSD/, se shodli předsedové stran Koalice Cyril Svoboda a Hana Marvanová v rozhovoru pro Lidové noviny. "Připravují velkou koalici, mám o tom tisíc a jeden signál," uvedla předsedkyně Unie svobody-DEU Marvanová. Za jeden z důkazů považuje to, že obě strany vytahují témata, která vyvolávají v lidech obavy. "Pocit ohrožení pak odůvodní vznik stabilní vlády ČSSD a ODS," uvedla s tím, že obavy podle ní nevyvolává předseda ČSSD Vladimír Špidla, ale premiér Zeman. Podle lidoveckého šéfa Cyrila Svobody je důkazem snah o povolební spolupráci spor o nákup stíhaček, na který tlačí hlavně Zeman. "Ten konflikt o gripeny má polarizovat voliče. ODS je ta dobrá, která chce radši nemocnice, a ČSSD jsou ti zlí válečníci. A může v tom být i handl, že za to má být Zeman prezidentem," řekl předseda lidovců.


Dálnice z Lipníka nad Bečvou k polským hranicím by měla stát přijít až na 125 miliard korun splatných do roku 2032. Jak informují Hospodářské noviny, tato částka vyplývá z dokumentu o výpočtu stínového mýtného, který investor, izraelská firma Housing & Construction, v pátek předložil ministerstvu financí. Za jeden metr dálnice tak podle listu zaplatí ČR do roku 2032 víc než 1,5 miliónu korun. Cena samotné výstavby vychází na 620 tisíc korun za metr, zatímco dosud se tuzemské dálnice stavěly za 320 tisíc až 500 tisíc korun za metr. Vláda již třikrát jednání o podpisu smlouvy odsunula s tím, že cena výstavby je příliš vysoká.


Spory vyvolal pokus oživit zpustlé pohřebiště v jedné z pražských čtvrtí. Přímo proti symbolickému pohřebišti obětí fašismu v pražských Strašnicích má během dvou let vzniknout hřebitov německých vojáků, kteří ve městě padli za druhé světové války. Podle Mladé fronty Dnes jsou proti zejména pamětníci a ti, které válka připravila o jejich blízké. Rekonstrukci hřbitova chce provést Lidový spolek péče o německé hroby, který finančně podporuje německá vláda. Podle předsedy spolku Bedřicha Martinice provázejí emocionálně zabarvené protesty starších lidí zřízení všech hrobů německých vojáků v Česku.


Pohodlné cestě lanovkou na nejvyšší českou horu Sněžku může být brzy konec. Jak píše Mladá fronta Dnes, ochránci přírody si myslí, že by jednomu z nejvzácnějších území Krkonošského národního parku prospělo, kdyby se až na vrchol mohlo chodit výhradně pěšky. S tím se však nechce smířit město Pec pod Sněžkou, které prosazuje stavbu nové lanovky na Sněžku. Ta současná vede na vrchol přes Růžovou horu, pochází z roku 1950 a pomalu dosluhuje. Město by novou lanovku, která vyjde na několik stovek miliónů korun, chtělo postavit blíž k Peci a přestupní stanici vybudovat na Růžové hoře. Odtud by se pokračovalo na Sněžku. Na Růžové hoře by byl také začátek nové sjezdovky, která by se svými parametry stala nejatraktivnější v zemi. Konečné slovo bude mít ve sporu ministerstvo životního prostředí. Starosta Pece spoléhá na volby a výměnu ministra, uvádí Mladá fronta Dnes.