Přehled tisku
Deník Právo věnuje značnou pozornost pražskému metru, jehož zatopení šetří policie. Podle informací deníku vyvíjí dopravní podnik, který za metro odpovídá, a někteří pražští činitelé velké úsilí, aby se odpovědnost za zatopení a zbytečné miliardové škody rozplynula v záplavě mnoha tisíc stran zákonů, vyhlášek, předpisů a povodňových plánů. Právo rovněž upozorňuje, že ministerstvo vnitra utajuje stav a škody, které způsobil průnik vody ze zatopeného metra do vládního protiatomového krytu propojeného s nedalekou stanicí Malostranská.
Deník Právo věnuje značnou pozornost pražskému metru, jehož zatopení šetří policie. Podle informací deníku vyvíjí dopravní podnik, který za metro odpovídá, a někteří pražští činitelé velké úsilí, aby se odpovědnost za zatopení a zbytečné miliardové škody rozplynula v záplavě mnoha tisíc stran zákonů, vyhlášek, předpisů a povodňových plánů. Právo rovněž upozorňuje, že ministerstvo vnitra utajuje stav a škody, které způsobil průnik vody ze zatopeného metra do vládního protiatomového krytu propojeného s nedalekou stanicí Malostranská. Kryt měl být podle informací Práva vybaven i moderní počítačovou a jinou technikou tak, aby vláda mohla vykonávat prakticky okamžitě nerušenou řídící činnost v situaci ohrožení. Úřad vlády ale již dříve uvedl, že tyto prostory nevyužívá. Objekty, které dnes mají sloužit k ochraně ústavních činitelů v případě nouze, jsou podle úřadu jinde a vodou nedotčené.
Ruští odborníci, kteří přijeli do Prahy pomáhat, se cítí dotčeni způsobem, jakým je jejich mise prezentována. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, skupina expertů na budování a provoz metra například nabízí bezplatnou dodávku náhradních dílů pro eskalátory v zaplavených pražských stanicích. Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová však odmítá, že by se k nim chovali nehezky. "Po pravdě řečeno, jsme na ně neměli čas, máme všichni hodně jiných starostí, pracujeme čtrnáct hodin denně," uvedla v reakci na kritiku. Také ruští diplomaté dávají najevo roztrpčení nad způsobem, jakým Dopravní podnik o návštěvě informuje. Zpráva ČTK s odvoláním na pražský Dopravní podnik uvedla, že "pětice ruských úředníků z ministerstva pro mimořádné události si prohlédla dvě zatopené stanice metra" a přitom se podle mluvčí Kuchařové "jednomu z pánů udělalo špatně, tak šli na oběd." Z Ruska však přijeli čtyři muži a jen jeden byl z ministerstva, prohlédli si pět stanic a nikomu se podle ruských diplomatů špantě neudělalo, uvádí Mladá fronta Dnes.
Komentátor Mladé fronty Dnes upozorňuje na záměr vlády zavést kvůli povodním "milionářskou daň". Od socialistické ČSSD by to podle něj nemělo nikoho udivovat, protože se nikdy netajila, že tak hodlá postupovat. Vláda je však koaliční, jejími členy jsou i pravicoví unionisté a křesťanští demokraté, pro jejichž ideologii by nemělo být nic vzdálenějšího než populismus milionářské daně. "Dnes milionářská daň oběma stranám už nevadí. Politici, kteří čtyři roky proklínali všemi neoblíbenou opoziční smlouvu, jdou dnes s udivující lehkostí za všechny její myslitelné bariéry. Všechno své středopravé vyznání zapřou za jedinou odměnu: být ve vládě. Větší množství politické poroby je obtížné si představit," konstatuje list. Pokud podle něj Koalice ve vládě nedokáže sehrát roli "brzdy" radikálního socialismu, měla by dát demisi, uzavírá Mladá fronta Dnes.
Deník Právo soudí, že bohatí povodňové škody nezaplatí. Zavedeme-li totiž jakousi milionářskou daň a budeme hodně hlasitě vykřikovat líbivé heslo Ať platí bohatí, budou mít možná mnozí z nás pocit, že je to správné a spravedlivé. Ale stane se to za cenu oživování typicky českého rovnostářství, které hlásá, že každého, kdo vydělává víc než ostatní, je třeba spravedlivě postihnout. Problém je totiž v tom, že vyšší povodňové zdanění těch, co vydělávají vysoko nad průměr, nepřinese ani zlomek toho, co státní pokladna vybere od všech ostatních lidí s průměrnými či podprůměrnými příjmy prostřednictvím zvýšené spotřební daně z benzínu, alkoholu a cigaret, konstatuje Právo. Vládní snaha najít miliardy na úhradu povodňových škod může podražit potraviny. Informuje o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na zdroj z ministerstva financí. Špidlovi ministři podle deníku totiž připravují úpravy daně z přidané hodnoty (DPH), kterou platí každý člověk při nákupu zboží nebo služeb. Dosavadní pětiprocentní daň, která je uvalena například na potraviny, stavební práce, noviny a některé služby, má vzrůst na sedm procent. Podle analytika Davida Marka z Patria Finance povede vyšší daň k celkovému nárůstu cen až o jedno procento. Samotné potraviny zdraží o dvě procenta. Naopak druhá sazba DPH, 22 procent, jíž se daní většina spotřebního zboží, má klesnout na 21 procent, tvrdí list. V návrzích se podle Mladé fronty Dnes také uvažuje o tom, že by DPH platilo mnohem více firem než dosud.
Lidové noviny v úvodníku soudí, že vládní experti se při hledání prostředků na financování ničivých záplav pouštějí do krkolomných plánů, které by přinesly jen malý okamžitý zisk. "Navenek to ovšem vypadá, že se vláda snaží, aby zátěž nesli všichni. Skutečný motiv je jiný: vláda 'právě teď' může změnit daňové poměry na delší dobu, o shánění peněz na povodně jde až ve druhé řadě," píše list. Svůj úsudek dokládá mj. tím, že zamýšlené zavedení vyšší daně pro skupinu s vyššími příjmy či zvýšení daně z přidané hodnoty nebude mít při nynějších škodách dostatečný efekt, zatímco dlouhodobě jde o slušný a jistý zdroj, píší Lidové noviny.
Stát se v rámci záruk bude podílet na úhradě starých ekologických zátěží neratovické chemičky Spolana. Přes Fond národního majetku za ně zaplatí 3,7 miliardy korun. V rozhovoru pro Lidové noviny je o tom přesvědčen Pavel Švarc, šéf koncernu Unipetrol, do jehož celku Spolana patří. Náklady na likvidaci objektů se odhadují na 500 až 600 miliónů korun. Naproti tomu o státní finanční pomoci pro Spolanu kvůli letošním ničivým záplavám Švarc přesvědčen není. Recese v petrochemickém průmyslu a povodně určitě stáhnou celý holding do ztráty.
Rus Alexander Kručinin, který začátkem srpna v pražském metru zabil policistu, spáchal ve čtvrtek sebevraždu v cele vazební věznice v Praze na Pankráci. Informují o tom deníky Právo, Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Muž se podle deníků oběsil. Mluvčí vězeňské služby Miloslava Havlíčková Lidovým novinámřekla, že hodinu trvající oživovací pokusy byly neúspěšné. Rus byl podle mluvčí v osudnou chvíli sám. Policejní prezident Jiří Kolář již dříve informoval, že Kručinin zřejmě zabíjel proto, že se mu zhroutil svět. Jeho manželka prý byla loni v Moskvě zavražděna. Poté, co mu české úřady znemožnily legální pobyt v České republice, byl psychicky na dně, řekl Kolář.
Střelnou zbraň a jízdní kolo ukradli dva vojáci základní služby lidem, kteří museli opustit záplavové oblasti. Deníku Právu to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Oba případy se odehrály v pražském Karlíně. List už ve čtvrtek uvedl, že v uzavřených oblastech kradli i tři vojáci z povolání. Zřejmě odnesli věci ze skládek před obchody. Podle informací Práva se měli profesionální vojáci zaměřit na hodinky, mobilní telefony a další cennosti, které byly buď minimálně poškozené, nebo by se nedal dohledat jejich řádný majitel. V některých případech se údajně dohodli s obchodníky, že si věci vezmou. Podnikatelé totiž věděli, že jim škodu stejně uhradí pojišťovny.
Karlovarští radní zrušili výběrové řízení na prodej a pronájem téměř tisíce metrů čtverečních pozemků v centru města a rozhodli, že je spolu s dalším územím nabídnou přímo ruské firmě Sariin. Karlovarský hejtman Josef Pavel radní kritizuje za to, že nedali šanci místním firmám, uvádí deník Právo na své regionální stránce. Vedení města popírá, že šlo ruské firmě na ruku. Karlovarský primátor Zdeněk Roubíček uvádí, že firma získala v dané lokalitě první pozemky licitací za jedenáct miliónů. Aby se celý projekt architektonicky nenarušil, tak radnice rozhodla, že projekt dále podpoří. Hejtman Pavel řekl, že radnici ke zrušení výběrového řízení mohla vést skutečnost, že karlovarské firmy údajně nabízely za pozemky podstatně vyšší cenu než ruská společnost, dodává Právo.
Spor mezi radnicí v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku a ochránci přírody o podobu nové lanovky na nejvyšší českou horu Sněžku neurovnala ani studie hodnotící vliv plánované dráhy na životní prostředí. Zatímco radnice nemá k dokumentu připomínky, výhrady správců Krkonošského národního parku zabírají 13 stránek, uvedla Mladá fronta Dnes v příloze pro Hradecký kraj. Správě parku vadí především to, že posudek nehodnotí různé varianty budoucí lanové dráhy, ale zabývá se pouze lanovkou až na vrchol Sněžky. Ochranářům se nelíbí také příliš velká přepravní kapacita. Nakonec bude jen na ministrovi životního prostředí, zda výstavbu nové lanovky v nejcennějších částech Krkonošského národního parku povolí, či zamítne, uzavírá deník.
Hokejový útočník Jaromír Jágr složil maturitu. Jak píše Mladá fronta Dnes, bál se, že se u maturity zasekne a nevzpomene si jak dál. Nejvíc se nervoval při cestě autem, že zmešká. A pak se divil, kolik lidí ho bude zkoušet. U "zkoušky z dospělosti" na pražském Středním odborném učilišti hotelového provozu uspěl. Známky hvězda Washingtonu tajila, ale vyšly najevo - dvě jedničky a tři dvojky. Jak Jágr prohlásil, překvapil sám sebe. Maturity se obával zbytečně. V pondělí zvládl čtyřstránkovou slohovou práci na téma: Co pro mě znamenají peníze. "Napsal jsem, že peníze nejsou důležité, ale bez nich to nejde," řekl Jágr. U praktických zkoušek nakonec neservíroval, ale počítal odpisy z daní. Nejvíc se zapotil při češtině. Úspěch oslavil obědem v Jágr's baru, ale odpoledne už trénoval.