Přehled tisku
Z propagace terorismu obvinilo ruské ministerstvo zahraničí Českou televizi. Jak píší Lidové noviny stalo se tak kvůli odvysílání dokumentu o Čečensku, který měl premiéru už před dvěma lety. Ruské straně nejvíc vadí, že jej televize zařadila do programu ihned po tragédii v moskevském divadle, v němž čečenští teroristé zadržovali několik stovek rukojmích.
Z propagace terorismu obvinilo ruské ministerstvo zahraničí Českou televizi. Jak píší Lidové noviny stalo se tak kvůli odvysílání dokumentu o Čečensku, který měl premiéru už před dvěma lety. Ruské straně nejvíc vadí, že jej televize zařadila do programu ihned po tragédii v moskevském divadle, v němž čečenští teroristé zadržovali několik stovek rukojmích. Film Odvrácená tvář světa zachycuje obklíčení hlavního města Čečenska Groznyj ruskou armádou v roce 1999 a jeho autory jsou tři čeští novináři. Jedna z nich Petra Procházková pro list uvedla, že dokument byl uvedený ve vhodnou dobu. Podle jejích slov, je dobré slyšet i druhou stranu. Česká televize zatím ruskou stížnost nekomentovala.
Kvůli sestavování rozpočtu na příští rok by se mohlo stát, že během summitu NATO odjedou klíčoví velitelé policie a armády z Prahy. Mladá fronta Dnes uvádí, že ministři vnitra a obrany Stanislav Gross a Jaroslav Tvrdík i policejní prezident Jiří Kolář mají podle programu sněmovny 21. listopadu v Roučmídově mlýně u Kladna obhajovat finanční požadavky na příští rok. Mimo Prahu budou i další sněmovní výbory zasedat právě proto, že v hlavním městě bude komplikovaná situace. Zda se šéfové bezpečnostních akcí z Prahy skutečně vzdálí, není podle Mladé fronty Dnes definitivní.
Policejní protikorupční služba prošetřuje podezření z úplatkářství kolem zamýšleného nákupu nadzvukových stíhaček Gripen. Podle deníku Právo policisté navštívili některé senátory a požadovali od nich vysvětlení k tomuto podezření. Místopředsedu Senátu Jana Rumla stejně jako některé další, podle listu zaskočil postup policie, jakým je oslovila. "Odchytili mě na chodbě v Senátu, což by dělat neměli," prohlásil Ruml. Připomněl, že policie by měla předat pouze výzvu k podání vysvětlení podle policejního zákona, a nikoli tyto věci řešit na chodbě horní komory.
Čeští farmáři by na vstupu země do Evropské unie vydělali i v případě, že by snad nedostali žádné přímé platby na zemědělskou produkci. Konstatuje to komisař Evropské unie pro zemědělství Franz Fischler v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Fischler se v Praze účastní spolu s ministry zemědělství kandidátských států mezinárodní konference. Evropský komisař v rozhovoru zároveň odmítl aktivity některých českých farmářů, kteří sice tvrdí, že principiálně proti vstupu do Unie nejsou, ale přesto vyhrožují, že vyzvou rolníky, aby v referendu hlasovali proti členství, když se jim nepodaří prosadit jejich požadavky. Jediným výsledkem aktivit proti vstupu ČR do EU podle Fischlera může být to, že přivedou české rolníky do maléru.
Český stát vyčlenil příští rok na mezinárodní soudy rekordní sumu a to 450 miliónů korun. Jak píší Lidové noviny, mezinárodní spory stojí rok od roku více peněz. Částka pro příští rok je 7,5 krát větší než odhadované výdaje v letošním roce. V současnosti vede Česká republika několik sporů. Stále pokračuje arbitráž s americkou společností CME, která se soudí kvůli televizi NOVA. Domáhá se náhrady za to, že Česko podle představitelů firmy nedostatečně ochránilo její investici. U další arbitráže stojí proti sobě ČR a japonská investiční banka Nomura. Podle ní vláda porušila mezinárodní dohody o ochraně investic. Navíc čeká stát ještě spor kvůli postupu při udělování licencí na provoz mobilní sítě.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková podle deníku Právo plně podporuje návrh sjezdu České lékařské komory, aby zdravotní pojišťovny měly méně peněz na svůj provoz. Nyní se na chod zdravotních pojišťoven vydává zhruba pět miliard korun ročně, do zdravotnictví pak přes pojišťovny plyne asi 110 až 120 miliard korun. Lékaři chtějí, aby pojišťovny omezily výdaje na provoz, takže by zbylo více z vybraného pojistného na zdravotní péči a jejich platy. Ministryně Součková na sjezdu České lékařské komory řekla, že připravuje zákon, v němž počítá se změnou systému přerozdělování peněz, například podle věkových skupin. Mnozí poslanci také uvádějí, že ušetřené peníze by se mohly dát například na drahou léčbu a transplantace orgánů.
Žádné obrovské generální ředitelství, ale efektivně fungující síť regionálních obchodníků. To je podle Hospodářských novin cíl Českých drah. Změna má zajistit vyrovnané hospodaření železnice, která dosud každý rok končila několikamiliardovou ztrátou. Současné vedení zaměstnává více než dva tisíce lidí s průměrným měsíčním platem 30 tisíc korun. Mzdy tohoto aparátu dosahují ročně jedné miliardy korun. Náklady na všech 85 tisíc zaměstnanců drah pak 20 miliard, což je polovina celkových provozních nákladů. Vedení ČD však odmítá připustit, že vysoké osobní náklady jsou jednou z příčin celkových ztrát železnice.
Materiál, který by přinesl řešení problematiky stánkového prodeje, chce podle Mladé fronty Dnes do konce roku vládě předložit skupina úředníků ministerstva financí. Podle deníku úředníci navrhují různé varianty, jak se stánkaři, kteří neplatí daně, cla, pašují a falšují značkové zboží, zatočit. Jedním z návrhů je například prodej alkoholu, cigaret, elektroniky nebo textilu u stánků úplně zakázat. Dalším návrhem je zavedení paušální daně. Úniky daní považuje ministerstvo financí spolu s paděláním značkového zboží za nejzávažnější. Průměrná daň z příjmů, kterou stánkaři platí, je 2600 korun ročně. V tržbách jde přitom celkově o miliardy korun.
Kauza někdejšího komunistického premiéra a ministra vnitra Lubomíra Štrougala definitivně skončila. Uvádějí to Lidové noviny s odvoláním na vyjádření tiskové mluvčí ministra spravedlnosti Ivy Chaloupkové. Podle ní se ministr Pavel Rychetský rozhodl nepodat stížnost pro porušení zákona v neprospěch Štrougala. Ministr se ztotožnil s názorem Nejvyššího státního zastupitelství, které mu stížnost nedoporučilo a ani nepodalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Expremiérovi kladla žaloba za vinu, že jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti (StB) podezřelých z vraždy tří lidí.
Češi vedou světový žebříček v pití piva. S alkoholem obecně jsou kdesi uprostřed, ale i tak ho vypijí skoro dvakrát více, než toleruje Světová zdravotnická organizace. Jak píše Mladá fronta Dnes, co Čech, to téměř deset litrů čistého alkoholu ročně a do toho jsou započítáni i kojenci. Vláda vyhlásila v rámci projektu Zdraví 21 boj alkoholu. Slibuje si, že se jí do roku 2015 podaří výrazně omezit jeho spotřebu. Ideál dle představ Světové zdravotnické organizace vypadá dokonce tak, že alkoholu se v té době nedotkne nikdo mladší 15 let. A jaká je realita? Zkušenosti s alkoholem má dnes přes 80 procent jedenáctiletých dětí a mezi patnáctiletými již téměř nejsou abstinenti. Vývoj tak jde spíše opačným směrem, než si to představuje vláda, dodává Mladá fronta Dnes.