Přehled tisku
Vždy uprostřed, takový je název sloupku Lidových novin o postojích Česka k válce proti Iráku. Naše diplomacie je rozkročena na obě strany. Prezident podepsal text podporující politiku USA, premiér to odmítl a ministr zahraničí se distancoval. Situace se však komplikuje. Názory na obou stranách Atlantiku se vzdalují a rozkročení je stále bolestivější. Politici se odpovědi vyhýbají a shodnou se snad jen na pobytu naší jednotky v Kuvajtu. Většině lidí v Česku se do války nechce. Podporovat čerstvý mírový plán je také ošidné. Jednoduché rozhodnutí neexistuje. Ve složité situaci bychom si zcela určitě někoho pohněvali. Ale dost možná by se nám žilo líp, uvádí sloupek Lidových novin.
Politik stranický, pragmatický i kontroverzní. Ani politici přesně nevědí, zda by hlava státu měla být spíše vlídnou morální autoritou nebo ostříleným bojovníkem za české zájmy. Výsledkem je to, že jména kandidátů jen prší a novináři je znají dřív než zákonodárci. Jaký div, že se pak Klaus stává v očích veřejnosti postupně jediným vážným kandidátem, dodává Mladá fronta Dnes, Václava Klause čeká v prezidentské volbě na první pohled nenápadný, přesto však překvapivě silný protivník. Exministr Jan Sokol, jehož navrhla sociální demokracie, má totiž šanci, že v boji o Hrad uspěje. Jan Sokol již potvrdil, že skutečně chce kandidovat na prezidenta. Dal si však podmínku, že ho k tomu musí vyzvat celá vládní koalice. Kde je Klaus slabý, tam je Sokol silný a naopak. Sokol - úctyhodný muž, filozof, o němž se nedá říci silný odsudek, ale ani silné doporučení. Čestný, se statečnou minulostí a zásadovou přítomností, který se nebál odsoudit vyhnání sudetských Němců. Smírný politik, jehož názory širší veřejnost nezá. Na druhé straně Václav Klaus - osobnost výrazná, jejíž jméno znají i školáci. Mladá fronta Dnes.
Pokud by byl prezident volen přímo, známý zpěvák Karel Gott by o kandidatuře vážně uvažoval. I přesto, že iniciativa umělců byla původně míněna jen jako apel na politiky, aby už konečně zvolili hlavu státu. Jak uvedl Gott v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes, Václava Havla také všichni hned nechtěli. Pak je přesvědčil, zejména udělal jméno v zahraničí. Dále řekl, že možná iniciativa jeho kolegů pomohla k tomu, aby byla urychleně třetí volba vyhlášena. Kdyby politikům nepřipadala možnost jeho zvolení úplně nemožná, pak by se podle Gottových slov nemohl místopředseda vlády Rychetský vyjádřit, že přece národ není tak hloupý, aby si zvolil nějakého zpěváka pop-music.
Počet zbankrotovaných českých firem každoročně roste. Po loňském roce je v konkurzu už víc než 12,5 tisíce firem, což je absolutní rekord. Jak píše Mladá fronta Dnes, hlavní příčinou vysokého počtu podniků v konkurzu je zdlouhavé protahování konkurzního řízení. V loňském roce se do konkurzu dostalo dva tisíce firem, ale dalších deset tisíc přibylo z předchozích let. Podle statistiky ministerstva spravedlnosti trvá asi 1200 bankrotů již pět až sedm let. Ve víc než 800 případech se konkurz táhne déle než sedm let. Kromě bankrotů přibývá také firem, které končí v likvidaci. Těchto podniků je dokonce víc než podniků v konkurzu a tento stav ovlivňuje také počty pracovních míst. Jen v letech 1997 až 2001 vzaly bankroty a likvidace práci více než čtvrt milionu lidí. Odborníci optimismem nehýří ani do budoucna, píše deník. Ratignová agentura Dun & Bradstreet, která hodnotí finanční spolehlivost českých firem, oznámila, že více než sedmi procentům z nich hrozí bankrot. Největší skupinu tvoří firmy z odvětví obchodu, následují strojírenské a textilní podniky.
Řada obcí se jen pramálo zajímá o to, jak jejich obyvatelé žijí. Podle Mladé fronty Dnes nemají přehled o tom, kolik u nich žije starých či nemohoucích lidí, neplatí a neorganizují pro ně sociální služby a potřebnou péči. Vyplývá to ze studie, kterou loni zpracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí na základě dotazníku položeného 408 starostům pověřených obcí a městských částí. Plných 13 procent radnic nedalo na zajištění sociální péče ani koruu a plně se spolehly na to, že za tyto služby zaplatí stát. Jde například o Teplice či Český Krumlov. Varovné výsledky studie měly za následek změnu plánů vlády, jak budou sociální služby letos finančně podporovány.
Lékař Medical centra ve Špindlerově Mlýně údajně držel několik hodin pod zámkem polského turistu, který u sebe neměl peníze na úhradu ošetření. Píše to deník Právo s tím, že kvůli podezření z omezování osobní svobody se o incident zajímá také policie. Šestnáctiletého Mateusze Dudarského z polské Poznaně odvezla v pátek odpoledne po lehkém úrazu na krkonošské sjezdovce sanitka do ordinace šéfa Medical centra Lea Černého. Poté, co chlapci ošetřil koleno, po něm ale požadoval téměř 9000 korun. Lékař se údajně odmítl obrátit na polskou pojišťovnu, mladíka zamkl v čekárně a vzal mu pas. Černý však tvrdí, že nikoho nezadržoval. "Pouze jsme diskutovali, jako s jakýmkoliv jiným pacientem," řekl Právu. Nakonec vedoucí polských turistů klinice zaplatil, ale jen 3000 korun, na které později zákrok vyčíslila. Tarify českých pojišťoven přitom podle deníku za podobné ošetření stanovují maximálně 500 korun. List zároveň připomíná, že víkendový incident není jediným podivným případem, který se v Medical centru odehrál. V lednu tam místo okamžitého převozu na specializovanou kliniku za poplatek hospitalizovali nizozemskou turistku, jež měla natržená játra, vážně zhmožděnou ledvinu a krvácela do plic. V souvislosti s praktikami ve špindlerovské ambulanci se objevila už i trestní oznámení.
Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU) nechal vybavit služební byty svého ministerstva za státní peníze luxusním nábytkem. Dodavatel nábytku, firma AKIT, přitom patří k nejdražším na trhu a vybavení tří bytů o rozloze 130 metrů čtverečních pro vedení resortu přišlo na víc než čtyři miliony korun. Montéři firmy sestavili nábytek v rekonstruovaném domě před několika dny. Mladá fronta Dnes informovala o záměru ministra Němce vybavit služební byty tímto nábytkem již loni v říjnu, ministerstvo se však proti těmto informacím ohradilo. Ministr Němec tehdy svalil vinu na svého podřízeného a prohlásil, že o žádném plýtvání penězi neměl tušení. Podle listu se ukazuje, že neříkal pravdu a o všem musel od začátku vědět. Potvrzuje to architektka, kterou ministerstvo najalo. Ministr Němec však trvá dodnes na tom, že ho podřízení obelhali. "Opravdu jsem nevěděl, že to bude tak drahé. Pokud někdo tvrdí něco jiného, nezakládá se to na pravdě," řekl Němec Mladé frontě Dnes.
Hospodářské noviny uvádějí, že obchodníci ještě nevědí, jaké stanoví ceny po uvažovaném červnovém zrušení desetníků a dvacetníků. Zákon jim umožňuje zaokrouhlit ceny nahoru či dolů buď u jednotlivých druhů zboží, nebo až u konečné ceny celého nákupu při placení. Obchodníci by ale měli raději v rukou nová pravidla, která by přesně stanovila, jak mají postupovat. Chtějí se tak vyvarovat konfliktů s klienty, aby nebyli osočováni ze svévolného zdražování. Česká národní banka a ministerstvo financí si ale přípravu předpisu přehazují mezi sebou. Nevydají-li nová pravidla zaokrouhlování, tak podle Hospodářských novin hrozí, že prodejci využijí zrušení mincí ke zdražení jednotlivých druhů zboží.