Přehled tisku

Válka v Iráku - to je téma, které plní nejen první stránky novin, ale věnují se mu i komentáře. Hlavní pozornost se přitom soustředí na vyslání české polní nemocnice do Perského zálivu. "Polní nemocnice, lékaři ve vojenských uniformách hlídaní vojáky - jde to vydávat za humanitární misi určenou výhradně jako pomoc civilistům?" píší v komentáři Hospodářské noviny.

Válka v Iráku - to je téma, které plní nejen první stránky novin, ale věnují se mu i komentáře. Hlavní pozornost se přitom soustředí na vyslání české polní nemocnice do Perského zálivu. "Polní nemocnice, lékaři ve vojenských uniformách hlídaní vojáky - jde to vydávat za humanitární misi určenou výhradně jako pomoc civilistům?" píší v komentáři Hospodářské noviny. Podle listu jsou ale podobné otázky jen hraním se slovy. Čeští lékaři by měli do Zálivu vyrazit ihned a politici by neměli čekat na požehnání mezinárodního společenství. "Ti, co čekají na stanovisko z OSN, možná doufají, že jim toto rozhodování 'vyšší moc' ulehčí. To ale není politika, to je alibismus," míní Hospodářské noviny. Jiný názor zastává deník Právo. Podle komentáře listu bude parlament o vyslání české polní nemocnice do Iráku rozhodovat pod tlakem emocí, a tak zřejmě poslanci a senátoři pominou, že vláda obchází OSN. "Humanitární argumenty mohou přinejmenším sloužit jako zástěrka politicky žádoucího rozhodnutí," poznamenává deník.


Hladina spotřebitelských cen už třetí měsíc po sobě klesla přesně podle očekávání analytiků. Shodují se, že je to letos naposledy a duben přinese slabý inflační růst. Podle Hospodářských novin by ale tentokrát předpovědi nemusely stoprocentně vyjít. Základním faktorem deflačního stavu je vývoj cen potravin. Právě zde ale není úplně jisté, že potraviny začnou skutečně zdražovat. Dalším důležitým faktorem pro vývoj cenové hladiny je ropa. Ta navzdory válce v Iráku nijak nevzrůstá a právě v těchto dnech tuzemské ceny pohonných hmot klesly. Turisté se také bojí cestovat, což se projeví i na cenách zájezdů. Aerolinky již zareagovaly a začaly zlevňovat. "Zachránit dubnovou inflaci tak najisto může jen zdražení plynu. Jestliže ale přijde slibované oteplení, přestane se topit a domácí rozpočty vyšší cena nerozhází," dodává komentář Hospodářských novin


Podle Lidových novin přerostl případ zkrachovalé Union banky z běžného podnikového krachu v brutální kriminální případ, o jakých jsme v souvislosti s bankami dosud slýchali především z Ruska. V případu Union banky nechybějí padělané listiny, zmizelý šéf největšího akcionáře banky ani právník zastupující banku, který plnou moc využije k návrhu na konkurs. Šéf Union Group Giuseppe Roselli zmizel na třicet hodin a podle informací Lidových novin byl unesen. To vedlo ke zrušení valné hromady Union banky, neboť Roselli by mohl být případnými únosci přinucen k podepsání plné moci, která by následně byla na valné hromadě zneužita. Rychlé vyřešení tohoto případu musí být prioritou české policie. Jestliže se dnes mafie snaží proniknout do bankovnictví, příště je na řadě politika," varují Lidové noviny.


Počet lidí, kteří vyhledají pomoc lékaře s psychickými problémy rok od roku roste. Jen za loňský rok podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky přišlo alespoň jednou na návštěvu psychiatra o 30 tisíc Čechů více než v roce 2001. Hektický životní styl, ztráta jistot a další negativní civilizační jevy se stále více projevují na psychickém stavu českého obyvatelstva. Lidé se ale zároveň přestávají zdráhat svěřit se se svými problémy odborníkům. Počet klientů psychiatrických pracovišť loni poprvé překonal hranici 400 tisíc. Přibývá především počet lidí trpících úzkostnými poruchami, jako jsou fobie a panické stavy i pacientů s depresemi z nezaměstnanosti.


České dráhy chtějí zjednodušit poskytování slev a přilákat víc cestujících. Uvažují, jak zrušit takzvanou kartu Z i zvýhodněné zákaznické jízdné, které majitelé karet platí místo dražšího obyčejného jízdného. Lístek na vlak by tak měl být od poloviny června dokonce levnější, než současné zákaznické jízdné. Jak píše Mladá fronta Dnes, dráhy se zabývají tím, kde vezmou peníze, o které přijdou na nižších tržbách. Plošné zlevnění jízdného, které musí ještě schválit představenstvo, však podle odborníků drahám víc zákazníků nepřinese. Zrušením karet Z a zlevněním obyčejného jízdného přijdou podle odhadu ročně o půl miliardy korun. Loni přepravily dráhy 175 milionů lidí. Proti roku 2001 to však představuje úbytek 13 milionů cestujících.


Lobkovický palác na Pražském hradě má nového vlastníka. V restituci ho získali potomci šlechtického rodu Lobkowiczů a to i přesto, že se jedná o národní kulturní památku. Jak píše deník Právo, Lobkowiczové vyhráli soudní při, kterou vedli od počátku 90. let se Správou Pražského hradu. V Lobkovickém paláci mělo dosud své expozice Národní muzeum. Jeho zástupci se s novým vlastníkem dohodli na pokračování pronájmu za stejných podmínek. Podle deníku nyní platí muzeum za pronájem částku, která nepřesahuje milion korun ročně. O Lobkovický palác se mnoho let soudil William Lobkowicz. Vnuk prvorepublikového diplomata Maxmiliána Lobkowicze se v roce 1991 vrátil do své původní vlasti z amerického Bostonu. Nyní spravuje rodinný majetek, tedy několik zámků a hradů, vinné sklepy a pivovar. Vrácení Lobkovického paláce v restituci umožnilo rozhodnutí Ústavního soudu z března 1999. Soud tehdy zrušil část zákona o mimosoudních rehabilitacích, která zakazovala vydávat jejich původním vlastníkům věci prohlášené za národní kulturní památku, uvádí Právo.


K opuštěným dětem se stát chová macešsky, píše Mladá fronta Dnes. Náhradní rodiny pro ně nehledá, v naprosté většině případů je umisťuje do ústavů. Česko, kde žije v dětských domovech a polepšovnách nejvíc dětí ze všech evropských zemí, si za to vysloužilo kritiku výboru OSN pro práva dítěte. Na začátku je rodina, která nefunguje. Za alkoholismus rodičů zaplatí dítě. Soud u něj nařídí ústavní výchovu. Dítě putuje do dětského domova. Pak už stačí jen pár útěků - třeba zpátky k rodičům - a malý "rebel" směřuje do polepšovny s označením, že je nezvladatelný. Umísťování dětí do dětských domovů namísto toho, aby pro ně stát hledal náhradní rodiny, kritizují i nevládní organizace. Zatím marně. Loni soudy nařídily ústavní výchovu u téměř dvou a půl tisíce dětí, do náhradních rodin jich směřovalo jen sedm set. Děti, které nepoznaly nic jiného než dětské domovy a polepšovny, končívají ve vězení. Například kriminalita mužů, kteří žili v ústavech, činí 54 procent.


Vstup do Evropské unie by měl do Česka přivést více než dva miliony nových turistů a s nimi i 50 miliard korun, které zde utratí. Nebude to hned, ale tři až čtyři roky po začlenění. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na odhady České centrály cestovního ruchu. Téměř dvě třetiny všech návštěvníků nyní tvoří Němci, Britové a další turisté z EU. Po vstupu do unie se pro ně cestování zjednoduší, odpadnou pasové a celní kontroly, bude platit jednotný řidičský průkaz a zdravotní pojištění. Větší příliv turistů však čekají odborníci až v letech 2007 a 2008. Do té doby budou západoevropané vyčkávat, než si budou jisti, že jim nové země mohou nabídnout stejnou úroveň služeb, na kterou jsou zvyklí, píše Mladá fronta Dnes.

Seriál českých večerníčků o dvou kutilech Patovi a Matovi si od společnosti Ateliéry Bonton Zlín koupil televizní kanál Fox Kids z impéria australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Cenu transakce obě strany tají. Jak píší Lidové noviny, divize Fox Kids Europe dokončila zhruba roční jednání o koupi práv k seriálu koncem února. "Pat a Mat jsou roztomilým českým seriálem, oblíbeným u dětí i jejich rodičů, z nichž mnozí se na něj dívali ještě jako děti. Proto byl pro nás ideální akvizicí," cituje list programového ředitele. Kanál koupil v první fázi 26 dílů večerníčku z první série produkované koncem 70. let. Od 3. února tak mohou seriál sledovat diváci kanálu v ČR, Maďarsku, Polsku, Řecku a na Slovensku. Autorem výtvarné podoby figurek je Vladimír Jiránek. V uplynulých 20 letech mohli tento seriál zhlédnout diváci ve více než 80 zemích, dodávají Lidové noviny.